• Odbierz prezent
Akcje Lufthansy zyskują na wartości

Podczas nieobecności z powodu świąt państwowych amerykańskich oraz brytyjskich inwestorów, indeksy europejskie zanotowały przeszło 2 procentowe wzrosty. Dla przykładu jednym z czynników, dzięki któremu niemiecki DAX, jak i Eurostoxx 50, dostały paliwa do wzrostów było podanie przez firmę farmaceutyczna Bayer informacji o osiągnięciu ustnego porozumienia z amerykańskimi prawnikami, którzy od ponad roku prowadzą w USA ok. 125 tys. spraw sądowych dotyczących szkodliwości używania środka Roundup.

Na wartości zyskały również akcje Lufthansy, która mocno liczy na pomoc niemieckiego rządu i środowiska linii lotniczych. Co prawda przeciwna temu pomysłowi jest kanclerz Angela Merkel, lecz informacja spółki o planach uruchomienia od połowy czerwca połączeń lotniczych głównie do destynacji kurortów wakacyjnych może wpłynąć na zmianę jej zdania.

Medialne doniesienia o luzowaniu obostrzeń przez kolejne kraje, w tym Polskę przyniosło falę optymizmu również na polskim parkiecie. Wśród głównych indeksów najmocniejsze wzrosty zanotował indeks średnich spółek sWIG40, który zyskał 1,72%. Wśród spółek z indeksu WIG20 korektę ostatnich spadków zaliczyły akcje JSW, które zyskały 4,6%. Około 1% wzrosły akcje CD Projektu, być może to niewiele lecz warto zauważyć, że notowania zamknęły się blisko sesyjnych maksimów a kurs 395,4 zł jest historycznie najwyższym kursem, po jakim zakończyły się notowania tej spółki. W przypadku rynku szerokiego przeszło 8% zyskiwały notowania Torpolu, którego zysk netto w IQ`20 roku wyniósł 7,1 mln zł wobec 3,9 mln zł rok wcześniej. Również na historycznych maksimach zakończyły się notowania Livechat Software, który na wczorajszej sesji zyskał przeszło 8%. Podobna dynamika wzrostów była na akcjach Mirbudu, którego spółka zależna jest liderem konsorcjum spółek wybranych do budowy Osi Zachodniej we Wrocławiu. Natomiast przeszło 9% spadek kursu zanotowały akcje Enter Air, który mimo wzrostów przychodów grupy w 2019 roku zakończył rok stratą brutto na poziomie 46 mln zł. Dzisiaj rano wyniki za IQ`20 roku podała spółka Ten Square Games, której zysk netto wyniósł 35,3 mln zł wobec konsensusu na poziomie 36,9 mln zł. Natomiast w trakcie dnia wyniki za pierwszy kwartał tego roku opublikuje PGE- największa spółka z sektora energetycznego notowana na polskim parkiecie.

WIG w układzie dziennym

Akcje Lufthansy zyskują na wartości  - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk