• Odbierz prezent
Akcje JSW wystrzeliły w górę - co było przyczyną tak ogromnego wzrostu?

Na poniedziałkowej sesji akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zyskały na wartości niemal 34% przy wartości obrotu dochodzącej do 74 mln złotych. Ten nagły wystrzał euforii wśród inwestorów nie wziął się znikąd. Co mogło wywołać tak niecodzienne wzrosty wśród jednej ze spółek z indeksu WIG20?

 

Wzrost o ponad 30% w ciągu jednej sesji to nic nadzwyczajnego wśród spółek notowanych na NewConnect, których płynność i kapitalizacja są tak niewielkie, że nie trzeba wiele, aby doprowadzić do takich ruchów cenowych. W przypadku spółek z czołowego indeksu WIG20, których kapitalizacja przekracza 2 mld złotych, tak ogromne wzrosty w ciągu pojedynczej sesji giełdowej oznaczają, że naprawdę coś się dzieje.

 

Co zatem dzieje się w JSW, które na poniedziałkowej sesji zyskało wzrosło dokładnie o 33,95%, kończąc dzień z kursem 21,7000 PLN za akcję?

Jednym z najbardziej prawdopodobnych powodów jest czwartkowy komunikat Komisji Europejskiej, w którym zaktualizowano listę tzw. surowców krytycznych, czyli tych których dostępność będzie spadać szybciej niż popyt na nie. Na liście surowców krytycznych utrzymany został również węgiel koksujący, którego JSW jest głównym producentem w Europie.

 

Trudno jednak racjonalnie wytłumaczyć skąd wzięła się aż tak duża skala wzrostów na JSW i dlaczego akcjonariusze zareagowali dopiero dzisiaj (choć piątkowa sesja zakończyła się również na plusie, choć był on dość skromny - wyniósł „zaledwie” 5%).

 

Entuzjazm inwestorów jest o tyle dziwny, że węgiel koksujący był już wcześniej obecny na liście strategicznych surowców UE, a nie pojawił się na niej po raz pierwszy. Aktualnie, obok węgla koksującego, na aktualizowanej co 36 miesięcy liście znajduje się 30 surowców, w tym m.in.: antymon, baryt, beryl, bizmut, borany, gal, german, kobalt, fluoryt, hafn, ciężki i lekkie metale ziem rzadkich, ind, magnez, grafit naturalny, kauczuk naturalny, niob, fosfor, skand, krzem metaliczny, tantal, wolfram, wanad, platynowce i fosforyt.

 

Węgiel koksujący aktualnie wykorzystywany jest w głównie w przemyśle motoryzacyjnym i kolejowym.

Czytaj także: JSW z wynikami finansowymi za II kwartał 2020 r. Zysk spółki zamienił się w stratę

20 sierpnia JSW opublikowała wyniki kwartalne. Przychody uległy obniżeniu, a II kwartał i całe półrocze zakończyły się stratą netto.   20 sierpnia po zakończeniu sesji na GPW Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała wyniki finansowe za I półrocze 2020 r. W II kwartale JSW uzyskała przychody na pozi.. Czytaj
JSW z wynikami finansowymi za II kwartał 2020 r. Zysk spółki zamienił się w stratę

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk