• Sklep
  • Odbierz prezent
Akcje gamingowego The Farm 51 z nieba do piekła

Wczoraj na rynku NewConnect mieliśmy do czynienia z dość niezwykłą sytuacją. Dotyczyła ona spółki The Farm 51, której akcje po wzroście na historyczne maksima zaliczyły drastyczny spadek.

 

Spółki gamingowe na polskim rynku akcji już niejednokrotnie zadziwiały inwestorów. Zazwyczaj dotyczyło to niezwykle dynamicznych wzrostów. Takie widzieliśmy w przypadku notowań The Farm 51 od początku roku. Jest to kolejny przykład tego, że pomimo niezbyt udanych ostatnich miesięcy na warszawskiej giełdzie, sektor gamingowy pozostaje oderwany od tej przeciętności. Najlepiej świadczą o tym wzrosty spółek z głównego rynku GPW – np. CD Projektu, czy 11 bit studios. Akcje omawianego w tym przypadku The Farm 51 wzrosły od początku roku o prawie 374%. Szczególnie mocne wzrosty przypadły na marzec i maj. Na koniec drugiego z tych miesięcy obserwowaliśmy jednak spadek cen akcji aż o 50% w ciągu dwóch sesji. Były one związane z publikacją sprawozdania finansowego za 2017 rok, które wykazało największą stratę w historii spółki. Strata netto The Farm 51 za 2017 rok wyniosła prawie 4,8 mln zł, po tym jak rok wcześniej spółka wygenerowała stratę na poziomie ponad 4,4 mln zł.

Powrót do majowych maksimów zajął spółce 2 miesiące, a we wtorek 24 lipca osiągnięta została najwyższa w historii cena akcji – 38,15 zł. Podobnie jak w przypadku majowych maksimów, po ustanowieniu szczytu doszło do drastycznych spadków. Tym razem nie można ich jednak przypisać konkretnym wiadomościom dotyczącym spółki. Najbliższa publikacja wyników finansowych – za II kwartał 2018 roku – przewidziana jest dopiero na 14 sierpnia. Spółka nie wydała wczoraj również żadnego raportu bieżącego, który mógłby zawierać istotną informację cenotwórczą. Co zatem sprawiło, że po ustanowieniu historycznych szczytów cena akcji spółki spadła aż o 26,7% w ciągu 30 minut? Najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia po prostu z realizacją zysków przez dużego inwestora, która mocno ruszyła ceną (co mogło wywołać również panikę wśród mniejszych akcjonariuszy). Należy tutaj pamiętać o tym, że The Farm 51 notowany jest nie na głównym parkiecie GPW, a na rynku NewConnect, który charakteryzuje się raczej niską płynnością, co nie sprzyja upłynnianiu dużych pakietów akcji.

 

the farm 51

 

Końcówka sesji wiązała się z naprawdę wysokim obrotem na akcjach The Farm 51. Wartość obrotu w ciągu całego dnia to prawie 19,5 mln zł, z czego ogromna większość przypada na końcówkę sesji. To dla spółki rekordowy dzień pod względem obrotów, które były kilkukrotnie wyższe niż średnia na przestrzeni ostatniego miesiąca. Sytuacja na rynku, po wcześniejszych spadkach, uspokoiła się pod koniec sesji. Ogólnie w ciągu dnia spółka zaliczyła spadek o 5,00%, a względem dziennych maksimów o 15,3%. Spadki kontynuowane są jednak na początku środowej sesji (25 lipca). Po niespełna godzinie notowań akcje spółki spadają o ponad 5% względem wtorkowego zamknięcia.

 

The Farm 51 notowany jest na rynku NewConnect od marca 2012 roku. Cena emisyjna akcji na początku 2012 wynosiła 6,40 zł. W ciągu ponad 6 lat mieliśmy więc do czynienia ze sporymi wzrostami, przerywanymi jednak znaczącymi obsunięciami. Pokazują one, że inwestowanie w spółki gamingowe, choć może przynosić ogromne zyski, wiąże się również ze znaczącym ryzykiem. Zwłaszcza, gdy próbujemy wyłapać potencjalne ‘perełki’ na wczesnym etapie – takie zazwyczaj rozpoczynają swoją przygodę z giełdą na niezbyt płynnym rynku NewConnect.

 

The Farm 51

The Farm 51 to spółka działająca o 2005 roku. Zajmuje się produkowaniem gier wideo na komputery PC, konsole stacjonarne (Xbox 360 i PlayStation 3) oraz konsole przenośne. Tworzy również aplikacje wirtualnej rzeczywistości (VR) i uczestniczy w rozwoju nowych technologii. The Farm 51 rozwija własną, nowatorską technologię ‘Reality 51’, wykorzystującą elementy wirtualnej rzeczywistości poza rynkiem gier.

Wśród gier, które stworzyła spółka znajdziemy takie tytuły jak NecroVisioN, NecroVisioN: Lost Company, Deadfall Adventures, czy Get Even. Spółka The Farm 51 stworzyła również grę Painkiller: Hell & Damnation, stanowiąca remake kultowego tytułu sprzed lat, przy którym pracowali jej założyciele. Innym produktem spółki jest innowacyjna aplikacja Chernobyl VR Project, dostępna na wielu platformach VR (HTC Vive, Samsung Gear VR, Oculus, PlayStationVR), która pozawala zwiedzić wirtualną replikę tytułowej elektrowni i jej okolic po katastrofie atomowej. Czarnobyl, stanowi istotną inspirację dla twórców z The Farm 51, którzy aktualnie pracują nad grą Chernobylite, bazującą na wieloletnich pracach i badaniach w Czarnobylu. Będzie to gra z gatunku survival-horror, tocząca się w czarnobylskiej ‘Strefie Wykluczenia’. Sukcesy innego polskiego studia – 11 bit studios – w sferze gier survivalowych, pokazują, że jest to gatunek ze sporym potencjałem.

Najgłośniejszym tytułem, nad którym aktualnie pracuje The Farm 51 jest multiplayarowa gra akcji z gatunku FPS – World War 3. Jej debiut ma nastąpić w przyszłym roku, a akcjonariusze spółki liczą, że tytuł ten pomoże spółce wybić się i przełoży się na znaczącą poprawę wyników finansowych.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk