• Odbierz prezent
Akcje Games Operators blisko z 10% spadkiem cen! Kurs CCC motorem napędowym korekty – notowania GPW

Poniedziałkowa sesja za Oceanem nie należała do udanych, a szczególnie słabo wypadł indeks spółek technologicznych Nasdaq (-2,5%). Ciekawy wątek pojawił się w relacjach amerykańsko-chińskich. Otóż chiński minister spraw zagranicznych wezwał wczoraj administrację Joe Bidena do resetu relacji pomiędzy dwoma mocarstwami i wznowienia dialogu. Za winnego pogorszenia stosunków międzynarodowych wskazano byłego prezydenta Donalda Trumpa. Chiński minister Wang Yi wezwał do podjęcia konkretnych działań – przede wszystkim zlikwidowania ceł nałożonych na chiński eksport oraz poluzowania restrykcji uderzających w chiński sektor technologiczny.

Nowy wątek w relacjach Chiny-USA jest szczególnie ciekawy,

ze względu na ostatnie wypowiedzi prezydenta Joe Bidena, z których wynikała inicjatywa odbudowania relacji z Europą oraz wskazanie na zagrożenia płynące z Chin. Z pozostałych tematów Wielka Brytania zapowiedziała długi i ostrożny proces (zaczynający się już od 8 marca) nieodwracalnego wychodzenia z obostrzeń, który umożliwił skuteczny program szczepionkowy.

Spadki na rynkach rozwiniętych nie wspierały krajowego rynku,

który również uległ przecenie. Indeks WIG20 stracił 1,2% - potaniały niemal wszystkie spółki za wyjątkiem KGHM (+1,4%) i Asseco (+0,2%). Producent miedzi odnotował słabszy styczeń, ale gwałtowne wzrosty cen miedzi zapoczątkowane w lutym zatrzymały spadki spółki i ponownie pobudziły popyt na walory KGHM. Spółka jednak od 4 lutego zyskała ok. 16% - nieco mniej niż miedź, która podrożała o ok. 17%. Analizując zależność w dłuższym terminie – od dołka z marca do początku lutego miedź podrożała o około 63%, podczas gdy w tym samym okresie KGHM zyskał około 350% - to znaczy, że spółka wytraciła impet i kolejne wzrosty cen surowca nie wpływają już w takim stopniu na notowania producenta jak to miało miejsce do tej pory.

Z drugiej strony indeksu blue chipów najsłabiej wypadły walory CCC (-5,1%).

Indeks mWIG40 przecenił się o 0,5% - przy czym najsłabiej wypadły walory Ten Square Games (-4,5%), a najmocniej zyskał Mabion (+10,5%), który chce wyemitować do 10,5 mln akcji, z których chciałby pozyskać 100-200 mln zł. W indeksie sWIG80 dwucyfrowe wzrosty odnotował Ekoexport (+12,7%), spółka dzień wcześniej podpisała znaczącą umowę z nowym przedstawicielem na terenie Ameryki Północnej, równie mocno wzrosła Trakcja (+11,8%), a zdecydowanie najsłabiej wypadł drugi dzień z rzędu Games Operators (-8,9%), po rozczarowującej sprzedaży gry „Rustler”.

Z pozostałych informacji – Santander poinformował, że szacunkowa strata w wyniku konwersji kredytów wg propozycji KNF wyniosłaby ok. 2,7 mld zł. Z kolei Bank Millennium szacuje koszt przewalutowania na 4,1-5,1 mld zł.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk