• Odbierz prezent
Akcje CD Projekt i Mercator w ogonie wzrostów WIG20. Po drugiej stronie rynku, na czele znalazły się walory LPP oraz JSW - notowania GPW

Trudno sobie wyobrazić lepszy powrót po świątecznej przerwie niż ten, z którym mieliśmy do czynienia wczoraj. WIG20 wzrósł o 3,0%, mWIG40 o 2,0%, a sWIG80 o 1,5%, zostawiając daleko w tyle europejskie indeksy, dla których mediana znajdowała się w okolicach półprocentowej zwyżki. WIG20 staje przed szansą wyjścia górą z trzymiesięcznej konsolidacji, znajdując się obecnie blisko poziomów, które zatrzymały wzrosty w lutym i marcu. Wczoraj drożało okrągłe 20 komponentów, na czele z JSW i LPP, w ogonie z Mercatorem i CD Projekt.

S&P500 spadło wczoraj o 0,1%, podobnie jak NASDAQ,

nastroje są dziś mieszane także w Azji. Za ich schłodzenie odpowiada przede wszystkim Janet Yellen, która zasygnalizowała starania o skoordynowanie działań wymierzonych w firmy unikające opodatkowania. Zgodnie z planami obecnej administracji kolejny pakiet fiskalny ma zostać w części sfinansowany podczas podwyżkę CIT z 21% do 28%, Demokraci chcieliby, żeby pierwsza ze stawek stała się dopuszczalnym minimum na poziomie globalnym. O ile USA posiadają zapewne narzędzia nacisku, które odpowiednio wykorzystane mogłyby posłużyć do wywarcia presji na część światowych rajów podatkowych, trudno określić, w jaki sposób miałyby wpłynąć na członków UE, którzy stali się przystanią dla globalnych koncernów. Nawet pomimo wczorajszego zamknięcia uważamy, że temat podwyżek podatków jest wciąż lekceważony. Informacja, że Bruksela przyłącza się do działań amerykańskiego rządu może okazać się przełomowa.

Nawet jeżeli do tego nie dojdzie, plan Demokratów,

by opodatkować zagraniczne zyski amerykańskich firm zaczyna nabierać kształtu. Jego głównym celem jest zakończenie reżimu, w którym przedsiębiorstwa mogły wiecznie unikać opodatkowania, o ile nie sprowadzały pieniędzy z powrotem do USA.

MFW zrewidowało prognozę tegorocznego wzrostu na poziomie globalnym z 5,5% do 6,0%, najwyższego poziomu w ciągu ostatnich czterech dekad. Choć notowania kontraktów futures na europejskie indeksy są lekko ujemne, sytuacja może się poprawić po otwarciu. W Nowym Jorku najważniejszym punktem dnia będzie publikacja „minutek” z ostatniego posiedzenia Fed, spodziewamy się, że ewentualne niespodzianki okażą się pozytywne.

 


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk