• Odbierz prezent
Akcje CD Projekt drożeją o blisko 7% i wybijają na najwyższe poziomy od połowy kwietnia

Piątkowa sesja miała w Europie pozytywny przebieg, wszystkie główne indeksy zamknęły ją na plusie wzrostami od 0,31% (FTSE MiB) do 0,83% (CAC40) po otwarciu na poziomach minimalnie nad kreską i szybkim w większości przypadków ruchu w górę po starcie handlu. Zamknięcia miały miejsce w okolicach dziennych maksimów. Za ruchem nie podążyła GPW, która w ujęciu relatywnym się lekko koryguje.

WIG20 spadł o 0,55%, mWIG40 o 0,22%, a sWIG80 o 0,33%

Na najwyższe od połowy kwietnia poziomy wybił się CD Projekt, który drożał o 6,78%. Wprawdzie wciąż brak jest komunikatów, które uzasadniałyby ostatnie zwyżki, ale są one zapewne związane ze zbliżającymi się premierami kolejnego sezonu serialu Wiedźmin na Netflixie i debiutem znajdującego się obecnie w fazie wczesnego dostępu Monster Slayer, co może podnieść też zainteresowanie adaptacją Wiedźmina 3 na konsole nowej generacji w drugiej połowie roku. W silnych wzrostach CDR sekundowało Ten Square Games, drożejące o 6,71% po ogłoszeniu przeglądu opcji strategicznych.

Na reszcie rynku jednak wyraźnie dominowała podaż,

spadki były równomierne i szerokie. Gorsza kondycja GPW mogła być związana z silnym ruchem na walucie, w trakcie i po konferencji A. Glapińskiego EURPLN osłabiał się, przejściowo naruszając poziom 4,50. Prezes NBP wykluczył podwyżki stóp w najbliższym czasie, sugerując, że przestały być one całkowicie wykluczone przed końcem kadencji RPP, ale wciąż są scenariuszem uwarunkowanym spełnieniem założeń, które zostaną wkrótce zdefiniowane w forward guidance Rady. Możliwym terminem działań wydają się ostatnie dwa posiedzenia w roku, gdyby listopadowa projekcja NBP wskazała na wyższe ryzyko długoterminowej inflacji niż lipcowa.

Wall Street zamknęło tydzień wzrostem o 0,19%, a NASDAQ o 0,35%,

ale sesja w Azji ma dziś mieszany charakter. Rozmowy w Wiedniu pomiędzy Teheranem a Zachodem wydłużają się, na trudność w opracowaniu nowego porozumienia nuklearnego mają wpływ m.in. wybory prezydenckie w Iranie w tym tygodniu. W międzyczasie silny popyt prowadzi do osiągania przez ropę nowych szczytów, WTI kosztuje już powyżej 71$/b. W weekend trwał też szczyt G7, ale bez prezydenta Trumpa i związanego z jego osobą chaosu rozmowy powracają do starego, niezbyt emocjonującego charakteru. Joe Biden wyjeżdża z Kornwalii ze szklanką do połowy pełną, grupa zwróciła co prawda w komunikacie uwagę na łamanie praw człowieka w regionie Xinjiang, ale w sposób łagodniejszy niż chciały Stany Zjednoczone.

Dzień w Europie rozpocznie się zapewne w Europie od lekkich wzrostów, jego ważnym punktem będą dane o amerykańskiej majowej sprzedaży detalicznej o 14:30.

 


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk