• Odbierz prezent
Akcje CD Projekt, CCC oraz KGHM z największymi spadkami w indeksie WIG20! Czerwono na GPW

Czwartkowa sesja na krajowym rynku akcji przebiegła w minorowych nastrojach, co było spotęgowane min. poprzez ogłoszone w dniu wczorajszym obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Sytuacji nie wspierała również sytuacja na rynku walutowym i umacniający się amerykański dolar, przy słabnącym polskim złotym – kurs EUR/PLN znalazł się na poziomie 4,65, tj. najwyżej od 2009 roku.

Spadki na rynku akcji dotknęły wszystkie,

główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a prym w negatywnych nastrojach wiodły najmniejsze spółki skupione w ramach indeksu sWIG80, który stracił 1,35%. Słabość pokazały również krajowe blue chipy, których indeks (WIG20) odnotował dzienną stopę zwrotu na poziomie -1,22%. Najgorzej zachowywały się min. walory KGHM (-4,58%), CD-Projekt (-4,15%) oraz CCC (-3,67%).

Na drugim biegunie znalazły się min.

akcje Mercator Medical (+7,04%) oraz Cyfrowego Polsatu (+3,50%). W pierwszym przypadku inwestorzy mogli dyskontować ogłoszony dzień wcześniej, po sesji skup akcji własnych. W przypadku Cyfrowego Polsatu pozytywna reakcja była pokłosiem dobrych wyników za IV kwartał 2020 roku. Otoczenie nie wspierało również zachowania na amerykańskich indeksach akcji. O ile jednak początek handlu przebiegał pod dyktando strony podażowej o tyle w końcowej fazie notowań udało się zakończyć dzień na dodatnich poziomach.

Wciąż relatywną słabość wykazują spółki technologiczne –

walory Microsoft straciły 1,33%, a Adobe 0,12%. Po raz kolejny nie zawiodły spółki przemysłowe. Dow Jones Industrial Index zyskał 0,62%, a wśród komponentów najlepiej radziły sobie min. walory Boeing’a (+3,32%), American Express (+2,79%) oraz Raytheon Technologies (+2,62%).

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

W godzinach rannych na rynkach akcji widać lekkie odreagowanie nastrojów. Japoński Nikkei225 zakończył handel z ponad 1,5% zyskiem, a kontrakty terminowe na S&P500 oraz DAX30 są kwotowane na dodatnich poziomach. Widać również powrót kapitału na azjatyckie rynki wschodzące - Shanghai Composite Index zyskał 1,64% odbijając od tegorocznych dołków cenowych. Powyższe implikuje wg nas pozytywne otwarcie handlu w Warszawie. Dzisiejszy dzień nie obfituje w żadne, istotne odczyty danych makro. O godzinie 10 poznamy jedynie wskaźnik indeksu instytutu Ifo, który obrazuje nastroje niemieckich przedsiębiorców. W związku z powyższym nie spodziewamy się dziś relatywnie istotnej zmienności na rynkach.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk