• Odbierz prezent
Akcje Allegro ciągną w dół indeks WIG20 - tym razem zniżka notowań o ponad 11%! AliExpress coraz groźniejsze dla giganta e-commerce

W zeszłym tygodniu rynki rozpoczęły powolny powrót do wzrostów. Postępy w szczepieniach są widoczne. Joe Biden ogłosił przyspieszenie programu w USA – ze 100 milionów w pierwszych 100 dniach prezydentury do 200 milionów. Choć trzecia fala zbiera swoje żniwo w Europie, to wyraźnie można zaobserwować niższy odsetek zgonów, prawdopodobnie dzięki zaszczepieniu seniorów. Amerykański główny indeks S&P500 zyskał 1,6%, ale technologiczny NASDAQ i indeks mniejszych spółek Russel3000 straciły odpowiednio 0,6% oraz 2,9%. Niemiecki DAX wzrósł o 0,9%, zaś francuski CAC40 i polskie WIG20 i WIG spadły odpowiednio o 0,5% oraz 0,1%. Natomiast poprawiły się polskie mniejsze spółki: mWIG40 o 0,9%, sWIG80 o 0,2%.

Indeksy koniunktury PMI za marzec okazały się bardzo dobre

Widać, że cała światowa gospodarka jest gotowa do nadrobienia strat, jak tylko zostaną z niej zdjęte ograniczenia pandemiczne. Przez jakiś czas mogą jednak występować problemy z dostawami komponentów z Azji. Zablokowanie na kilka dni Kanału Sueskiego dodatkowo zaburzy procesy produkcyjne, na pewno zaś pomogło cenom ropy naftowej, które odbiły po silnych spadkach.

WIG20 został pociągnięty w dół przede wszystkim przez spadające kolejny tydzień,

tym razem o 11,6%, akcje Allegro. Coraz groźniejszy Ali Express zmniejsza prawdopodobnieństwo optymistycznego scenariusza dla biznesu polskiej platformy. Z drugiej strony, o 5-6% rosła duża energetyka w postaci PGE i Tauronu. Choć ustalenia w sprawie wydzielenia aktywów węglowych się przeciągają, to w końcu do nich dojdzie, co będzie ogromną ulgą dla tych koncernów. Także o 5% wzrósł kurs Dino, który to ruch jednak wciąż pozostaje częścią długiego, prawie półrocznego trendu bocznego tej spółki. Chyba największe pozytywne zaskoczenie sezonu wynikowego miało miejsce w przypadku Grupy Kęty. Spółka regularnie dostarcza lepszych wyników od zapowiedzi, a w zeszłym tygodniu zrobiła to ponownie. Kurs zyskał dzięki temu 6,3% i mimo wysokich poziomów, może on rosnąć dalej.

Najciekawszym wydarzeniem tygodnia będzie piątkowa publikacja dużego raportu o rynku pracy w USA za marzec

Analitycy prognozuję dalszy spadek stopy bezrobocia z 6,2% na 6%. Poza tym poznamy finalne wartości wskaźników koniunkutry PMI za marzec. Będziemy też obserwować, czy ponownie duża część środków z pakietu stymulacyjnego w USA trafi na giełdę.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk