• Odbierz prezent
Akcje Alior Bank zwycięzcą sesji giełdowej. Po przeciwnej stronie notowania JSW ze sporym spadkiem kursu! Sytuacja na giełdach zagranicznych budzi niepokój na GPW
fot. freepik.com

Czwartkowa sesja na krajowym rynku akcji nie odbiegała od tego do czego przyzwyczaiła nas Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w ostatnim czasie. Po mocnym otwarciu, kolejne godziny handlu na szerokim rynku upływały pod znakiem stopniowego obniżania nastrojów aby zakończyć dzień w okolicach środowego zamknięcia. Najgorzej poradził sobie indeks WIG20, który zaliczył dzienny spadek o 0,07%. Notowaniom nie pomagało zachowanie walorów JSW, które straciły ponad 4%. Na drugim biegunie znalazły się notowania krajowych banków, które zyskiwały w otoczeniu rosnących rentowności obligacji skarbowych.

Akcje Alior Bank zakończyły dzień na poziomie +7,71%,

Banku Pekao +3,96%, a PKO BP +2,72%. Nie zawodziły tym razem małe i średnie spółki, których indeksy zanotowały dzienne wzrosty. Tematem numer jeden na rynkach pozostają dynamicznie rosnące rentowności obligacji skarbowych na całym świecie. Powyższe wpisuje się w trend wzrostowy oczekiwań inflacyjnych, co ma związek z powszechnie prognozowanym odbiciem aktywności gospodarczej jeszcze w obecnym roku.

Amerykańskie 10-latki zakończyły wczorajszy dzień z rentownościami na poziomie powyżej 1,5%,

(ostatnio widziany na początku 2020 roku), przewyższając tym samym średnią, oczekiwaną stopę wypłacanej dywidendy spółek z S&P500. Powyższe pociągnęło za sobą mocne spadki na amerykańskim rynku akcji, w szczególności dotykając spółek technologicznych. Dynamiczny wzrost odnotowały również rentowności niemieckich obligacji skarbowych, które wczoraj zbliżyły się do -0,22%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranne zachowanie rynków akcji może świadczyć o tym, że inwestorzy będą w dniu dzisiejszym prawdopodobnie nadal świadkami ruchu korekcyjnego na tej klasie aktywów. Japoński Nikkei225 stracił ok. 4%, a kontrakty terminowe na DAX30 i S&P500 są kwotowane na ujemnych poziomach. Dodatkowo, na rynek napłynęły negatywne informacje z Bliskiego Wschodu, gdzie na rozkaz Prezydenta Biden’a siły amerykańskie przeprowadziły ataki w Syrii których celem były wspierane przez Iran oddziały militarne, co dodatkowo zwiększa awersję do ryzyka. Dla indeksu WIG20 kluczowy poziom wsparcia w krótkim terminie znajduje się na poziomie ok. 1900 pkt.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk