• Odbierz prezent
Afera wizowa może mieć negatywny wpływ na polską gospodarkę
fot. Unsplash.com

Afera wizowa jest jednym z najgłośniejszych skandali ostatnich miesięcy, a może nawet i lat. Ujawnienie informacji o nielegalnym wydawaniu wiz cudzoziemcom i przyspieszaniu procesu ich przygotowania wstrząsnęło opinią publiczną w Polsce w okresie przedwyborczym. O możliwe gospodarcze konsekwencje afery zapytaliśmy znanych ekonomistów.

 

  • Wszystko wskazuje na to, że osoby powiązane z rządem wydawały nielegalnie polskie wizy cudzoziemcom.
  • Według dr Wojciecha Świdra, afera wizowa może powodować unikanie Polski przez zagranicznych inwestorów
  • Tymczasem, wybory parlamentarne odbędą się już za niecały miesiąc, 15 października

 

 

Afera wizowa - opinie analityków i ekonomistów

Afera wizowa odbiła się szerokim echem nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą.

Jej wybuch podważa zaufanie wobec Polski ze strony krajów wchodzących w skład Schengen oraz sojuszników z NATO. W rezultacie, może to mieć dla naszego kraju negatywne konsekwencje gospodarcze. Jakie? O to spytaliśmy ekspertów specjalizujących się w prognozach gospodarczych.

Według Macieja Bukowskiego, ekonomisty i prezesa Instytutu WiseEuropa, afera niekoniecznie będzie miała duże konsekwencje.

“To co jest największym znakiem zapytania, to jak afera wizowa wpłynie na napływ imigrantów do Polski, którzy są potrzebni polskiej gospodarce z uwagi na bardzo szybkie starzenie się ludności rodzimej. Jeśli wywoła ona perturbacje w krótkoterminowym napływie ludzi do Polski, to niewiele się stanie. Jednak jeśli będą to trwałe zmiany, np. ten napływ się zmniejszy lub jego struktura zmieni się na mniej korzystną z punktu widzenia gospodarki i rynku pracy, to skutki te będą dłuższe lub negatywne.” - stwierdził Maciej Bukowski.

Jego zdaniem, być może jest jeszcze za wcześnie by oceniać wpływ skandalu. Nie wszystkie fakty są jeszcze znane.

“Na razie skutki (afery, przyp. red.) są zerowe. Jeszcze nie wiemy, co z tego wyniknie. W ZUS mamy 7% więcej cudzoziemców zatrudnionych niż przed rokiem. To wzrost w takim samym tempie, jak w ostatnich latach. Jak będzie w przyszłym roku? Trudno powiedzieć. Może to będzie przejściowe, a może trwałe spowolnienie. To zależy od tego jak potoczy się debata. Sądzę, że takie zdarzenia mają raczej krótki czas życia. Opinia publiczna o nich dość szybko zapomina.” - dodał ekspert WiseEuropa.

Swoją opinię przedstawił dla FXMAG także znany z aktywności w internecie dr Wojciech Świder z UEP.

 

Czytaj także: Ropa znów drożeje, a paliwa na polskich stacjach... tanieją. Wyjaśniamy dlaczego

 

"Zagraniczny kapitał może nas omijać" - dr Wojciech Świder

“Gospodarczo możemy odczuć (skutki afery, przyp. red.) przez pogorszony wizerunek i tym samym przypisywanie nam wyższego ryzyka inwestycyjnego, jako państwu o słabych i skorumpowanych instytucjach.” - skomentował dr Wojciech Świder z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Jego zdaniem, może to potencjalnie w długim terminie wpłynąć negatywnie na sytuację w naszym kraju:

“Tym samym zagraniczny kapitał częściowo może nas omijać, co oznacza przy innych czynnikach niezmienionych: słabszą walutę, mniej miejsc pracy, mniejszy napływ technologii, niższy wzrost gospodarczy i tym samym niższy standard życia. Oczywiście, nie ma pewności, czy ta afera będzie miała realnie duży wpływ na postrzeganie naszego kraju, ale ryzyko realnego pogorszenia naszego wizerunku istnieje.” - dodał dr Wojciech Świder.

 

Zobacz również: Kurs polskiego złotego jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 


Przemysław Tabor

Dziennikarz FXMAG.PL i YouTuber FXMAG, z doświadczeniem w Comparic.pl i Fundacji Invest Cuffs. Organizator konferencji inwestycyjnych, oscylujący między długoterminowymi inwestowaniem i manią spekulacji.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk