• Sklep
  • Odbierz prezent
Afera korupcyjna w KGHM (na razie) nie martwi inwestorów. Znamy oświadczenie spółki

Dziennikarze Gazety Wyborczej w poniedziałek 28 stycznia ujawnili znaczne nieprawidłowości w państwowej spółce KGHM Polska Miedź. Dyrektor jednego z oddziałów spółki dopuścił się manipulacji przy przetargach o wartości ok. 3,2 mln zł. Po odkryciu sprawy przez pracownika KGHM nie zawiadomiono prokuratury, lecz zwolniono zgłaszającego nieprawidłowości. Sprawę ewidentnie próbowano zatuszować, zaś sam dopuszczający się nieprawidłowości dyrektor otrzymał jedynie upomnienie dyscyplinarne oraz zmieniono jego formę zatrudnienia. Sama spółka wydała oświadczenie, w którym twierdzi że w wyniku przetargów nie doszło do strat finansowych.

 

Sprawa dotyczy dyrektora jednego z departamentów teleinformatycznych KGHM, Karola Kosa, który w czerwcu 2016 r. został zatrudniony w spółce decyzją Adama Lipińskiego, który jest wiceprezesem PiS, szefem dolnośląskich struktur, prywatnie zaś ojcem chrzestnym Karola Kosa i bliskim przyjacielem jego rodziny. W wyniku wewnętrznego śledztwa w KGHM opublikowano niepubliczny raport, w którym ujawniono nieprawidłowości w trzech przetargach na sprzęt i oprogramowanie komputerowe o łącznej wartości 3,2 mln PLN, w które ingerował właśnie Kos. W wyniku ingerencji dyrektora mogło dojść do realizacji kontraktu po ponad dwukrotnie wyższej cenie niż rynkowa, narażając spółkę na straty.

Raport wskazujący na nieprawidłowości został przekazany w październiku zeszłego roku przełożonemu Karola Kosa, Grzegorzowi Machowi. Gdy ten próbował przekazać go prezesowi KGHM, nie przedłużono z nim współpracy, na mocy wygaśnięcia umowy terminowej, co łączone jest bezpośrednio ze sprawą przetargów prowadzonych przez Kosa.

 

KGHM twierdzi, że nie przedłużono współpracy Grzegorzem Machem wyłącznie ze względów merytorycznych.

 

Aktualnie inwestorzy zdają się nie reagować na doniesienia o zarzutach korupcyjnych w KGHM. Można jednak spodziewać się większej reakcji przy potencjalnym wszczęciu postępowania przez prokuraturę. Kurs KGHM od piątkowego zamknięcia (92 PLN) spadł o ok. 0,2% i aktualnie wynosi 91,80 PLN.

Notowania: KGHM Polska Miedz SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KGH/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk