• Sklep
  • Odbierz prezent
Afera KNF: Plan Chrzanowskiego od kulis

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski forsował wypuszczenie nieznanych w Polsce obligacji hybrydowych, by "popchnąć bank" - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Jak czytamy, "z nagranej w marcu 2018 r. rozmowy wynika, że ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski miał inny plan pomocy bankom Leszka Czarneckiego niż Zdzisław Sokal (członek KNF z ramienia prezydenta, który chciał, wedle Chrzanowskiego doprowadzić do przejęcia banku za złotówkę)".

 

Według dziennika alternatywą, którą Chrzanowski "mamił" biznesmena, mogły być obligacje hybrydowe – korzystne dla banków, ale kontrowersyjne i w polskim prawie niewystępujące.

 

Jak podał dziennik, podczas rozmowy w cztery oczy między Czarneckim a Chrzanowskim, szef KNF deklaruje przychylność wobec planów restrukturyzacji banków biznesmena. "Wypowiada znamienne zdanie: +Rozmawiam z panem szczerze. Też widzę, gdzieś są jakieś synergie. Bank można popchnąć+ – mówi Chrzanowski. I dodaje, że chodzi o korzystny dla banków projekt tzw. obligacji zamiennych, Chrzanowski mówi, że jest +za+, ale – jak mówi – przeciwko sobie ma Ministerstwo Finansów" - czytamy.


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk