• Odbierz prezent
Aeternity (AE) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Smart kontrakty z nieograniczoną skalowalnością

Aeternity (AE) to otwartoźródłowa (ang. open source), zdecentralizowana platforma aktualnie oparta na sieci blockchain Ethereum (ETH), z planami migracji na własną, całkowicie niezależną sieć bloków do końca 2019 r. Projekt Aeternity pracuje nad rozwiązaniem niezwykle istotnego problemu skalowalności smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji, który stanie się niezwykle dotkliwym wraz z ich postępującą adopcją. Wg zespołu Aeternity, koncepcja przechowywania wszystkich danych potrzebnych do funkcjonowania smart kontraktu w blockchainie ogranicza jego funkcjonalność i prowadzi do niepotrzebnego zmniejszania skalowalności całej sieci, która szybko przybierze niebezpiecznie duże rozmiary, w przyszłości ograniczając możliwość postawienia pełnego węzła (ang. full node) np. tylko dla serwerów, posiadających ogromną przestrzeń dyskową. Aeternity chce rozwiązać ten problem za pomocą smart kontraktów, które pobierają dane w czasie rzeczywistym spoza sieci blockchain (ang. off-chain), jednocześnie nie zmniejszając jej skalowalności i nie ograniczając własnej funkcjonalności. Smart kontrakty Aeternity wykorzystują zintegrowane relacyjne bazy danych Oracle, które pozwalają na bezpieczne i natychmiastowe pobieranie danych spoza sieci blockchain.

 

Nazwa projektu odnosi się do angielskiego słowa eternity (zapisanego z dyftongiem æ), oznaczającego wieczność.

Tokeny użytkowe (ang. utility tokens), aktualnie oparte na standardzie ERC20 (Ethereum), mają ograniczoną liczbę jednostek do 273 685 830 AE, z czego 233 020 472 znajduje się w obiegu rynkowym.

 

ICO projektu Aeternity

Projekt Aeternity został założony przez pochodzącego z Bułgarii programistę Yanislava Malahova, który już w 2013 r. współpracował z Vitalikiem Buterinem, twórcą Ethereum. Z tego powodu Malahov bywa też często nazywany „ojcem chrzestnym Ethereum”. Aktualnie zespół projektowy Aeternity składa się z ponad czterdziestu członków, z których duża część to developerzy. Powstały na początku 2017 r. projekt zebrał fundusze na rozwój podczas publicznej sprzedaży tokenów w ICO. Sprzedaż tokenów AE trwała od 29 maja do 19 czerwca 2017 r. Podczas jej trwania sprzedano 233 020 472 tokenów z 273 685 830 istniejących. 17% wyemitowanych tokenów przeznaczono na potrzeby zespołu Aeternity. ICO okazało się udane - zebrano środki w Ethereum i bitcoinie (BTC) ówczesnej równowartości ponad 24 mld dolarów. 19 lipca doszło jednak do ataku hakerskiego wykorzystującego lukę bezpieczeństwa w portfelach multisig Parity, na których zespół Aeternity trzymał część środków - ok. 82 tys. ETH zostało skradzionych i do dziś są zamrożone na portfelu atakującego. Nie wpłynęło to jednak na długoterminowy rozwój projektu, zaś wszyscy inwestorzy otrzymali zakupione tokeny AE.

Sieć testowa (ang. testnet) Aeternity ruszyła 31 sierpnia 2017 r.

 

Jak działa i do czego służy Aeternity?

Projekt rozwija koncepcję smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji, które będą pobierać konieczne do swojego funkcjonowania dane spoza sieci blockchain, tym samym utrzymując jej przepustowość oraz skalowalność na wysokim poziomie.

Sieć Aeternity wykorzystuje różnorodne rozwiązania tzw. drugiej warstwy, czyli wymagające połączenia wychodzącego poza sieć bloków (ang. off-chain). Są one jednak integralną częścią całego ekosystemu Aeternity, w przeciwieństwie np. do protokołu Lightning Network, rozwijanego m.in. w BTC, bez którego sieć może funkcjonować.

Aeternity wykorzystuje koncepcję tzw. State Channels, które pozwalają na wykonywanie natychmiastowych transakcji off-chain z niemal nieograniczoną skalowalnością. Do otwarcia i zamknięcia takiego kanału potrzebne są jednak transakcje wykonane w sieci bloków (on-chain), podobnie jak ma to miejsce w Lightning Network. State Channels pozwalają również na nieograniczoną wymianę danych lub dokonywanie transakcji pomiędzy smart kontraktami, bez obciążania samej sieci blockchain.

Kolejna ważną implementacją w sieci Aeternity są tzw. Oracles, które pozwalają smart kontraktom i zdecentralizowanym aplikacjom na bezpieczne łączenie się i wymienianie danych z zewnętrznymi (off-chain) źródłami, takimi jak np. notowania giełdowe, czy dane o statusie realizacji zamówienia. Pozwala to na tworzenie rozbudowanych smart kontraktów, które nie będą obciążały sieci blockchain.

Podobne rozwiązanie dla smart kontraktów w sieci Ethereum rozwija projekt ChainLink (LINK).

 

Sieć Aeternity oparta jest na hybrydowym algorytmie konsensusu Proof of Work i Proof of Stake z modelem głosowania za pomocą tokenów. Unikatowy algorytm Proof of Work o nazwie Cuckoo Cycle jest aktualnie najprostszą funkcją hashującą tego typu (posiadającym zaledwie 42 linijki kodu), pozwalającą na kopanie m.in. za pomocą układów GPU (kart graficznych), smartfonów i odporną na kopanie za pomocą koparek ASIC (ang. ASIC resistance). Posiadacze tokenów AE mogą głosować nad zmianami w sieci lub oddać swój głos na delegata. Czas bloku (ang. block time) wynosi ok. 15 sekund. Tokeny AE w sieci Aeternity będą służyć do wynagradzania górników oraz pokrywania opłat transakcyjnych (również w przypadku smart kontraktów), podobnie jak ETH w sieci Ethereum.

 

Smart kontrakty w sieci Aeternity nazywane są Aepp i ich programowanie odbywa się w języku Erlang. Język ten powstał w latach 80. XX w. i początkowo wykorzystywano go do zastosowań telekomunikacyjnych. Aktualnie Erlang znajduje zastosowanie w rozproszonych systemach, które wymagają wysokiej odporności na awarie i przystosowania do długoterminowej pracy. Istotną cechą platformy Aeternity jest również kompatybilność ze smart kontraktami napisanymi w języku Solidity (Ethereum), który jest bezapelacyjnie najpopularniejszym standardem dla zdecentralizowanych aplikacji.

 

 

Jaki portfel (wallet) do Aeternity?

Tokeny Aeternity aktualnie oparte są na standardzie ERC20 w sieci Ethereum. W przyszłości jednak Aeternity będzie pełnoprawną kryptowalutą, funkcjonującą na niezależnej sieci bloków. Aktualnie możliwa jest migracja tokenów AE (ang. token swap) na testową sieć Aeternity, która będzie trwać do września 2019 r. Do tego czasu możliwe będzie migrowanie AE pomiędzy siecią Ethereum a testowym blockchainem Aeternity, o ile nie są one wykorzystywane do obsługi smart kontraktów. Dla potrzeb migracji przygotowana została aplikacja AirGap Vault, która współpracuje m.in. z wtyczką MetaMask i portfelem sprzętowym Ledger Nano S.

Aktualnie tokeny AE są obsługiwane przez wszystkie portfele kompatybilne ze standardem ERC20. Podstawowym portfelem obsługiwanym z poziomu przeglądarki internetowej jest MyEtherWallet, ze względów bezpieczeństwa warto jednak zsynchronizować go z wtyczką MetaMask (dostępna dla Chrome, Brave, Opera i Firefox). Najpopularniejsze multiwallety desktopowe (obsługujące więcej kryptowalut) to Exodus oraz Jaxx, dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Popularne portfele mobilne obsługujące tokeny AE, to m.in. Trust Wallet, imToken oraz Coinomi.

Tokeny AE są również obsługiwane przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) firm Ledger (Nano S, Blue, Nano X) oraz Trezor (One, Model T). Należy pamiętać, że po migracji projektu Aeternity na własną sieć bloków przestanie on być obsługiwany przez portfele dla tokenów ERC20.

 

Kurs i notowania Aeternity (AE)

Aeternity jest aktualnie notowany na 28. giełdach kryptowalut, z których największy obrót mają platformy handlowe DragonEX (ponad 20% dziennego wolumenu), ZG.top (ok. 15% dziennego wolumenu) oraz gate.io (ok. 10%). AE jest notowane również na takich popularnych giełdach kryptowalut, takich jak Binance, Huobi, czy OKEx, jednak z zauważalnie niższą płynnością. Spora część ze wszystkich giełd prowadzących notowania AE ma wręcz zerowy wolumen handlowy. Żadna z polskich giełd kryptowalut nie udostępnia handlu Aeternity.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Aeternity miał miejsce 29 kwietnia 2018 r. przy cenie 5,86 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1,3 mld dolarów. Dawało to wówczas projektowi 24. miejsce pod względem kapitalizacji projektów blockchainowych.

Aktualnie Aeternity znajduje się na 51. pozycji w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk