• Odbierz prezent
Adtech bierze przebojem rynek reklamy
fot. freepik.com

Spółki technologiczne zajmujące się reklamą (adtech) są prawdopodobnie mało znane polskim inwestorom giełdowym. Tak samo jak reklama programatyczna, która z powodzeniem rozpycha się od wielu lat w sektorze medialnym. Od 2017 roku, kluczowy indeks firm adtech zyskał na wartości prawie 1000%, choć ostatni czas nie jest łaskawy dla przedstawicieli sektora. Perspektywy reklamy cyfrowej pozostają jednak interesujące. Dostrzegła je także GPW w Warszawie, która w październiku 2021 roku ogłosiła nową inicjatywę strategiczną - TeO, nazwaną roboczo parkietem reklamowym. A jest się o co bić, gdyż operatorzy giełd reklamy na świecie zarabiają o wiele większe pieniądze niż w przypadku klasycznych giełd papierów wartościowych.

Reklama przyszłości

Trudno sobie wyobrazić obecny świat bez cyfrowej reklamy. W ramach cyfrowego marketingu w ostatnich latach nasilił się nowy trend korzystania z reklam programatycznych (ang. programmatic advertising). W 2019 roku ok. 2/3 światowych wydatków na reklamę cyfrową pochodziło właśnie z reklamy programatycznej. Dla porównania, w Polsce – zgodnie z badaniem IAB Polska/PwC, odsetek ten był zdecydowanie niższy i wynosił ok. 35%. Zjawisko mocno upowszechniło się, ponieważ jeszcze w 2012 roku reklama programatyczna odpowiadała jedynie za ok. 10% globalnych nakładów na reklamę cyfrową. Według najnowszych danych Statisty, ogólnoświatowe wydatki na reklamę programatyczną przekroczyły w 2021 roku kwotę 150 mld USD i rosły nieprzerwanie od wielu lat.

Adtech bierze przebojem rynek reklamy - 1

Największym rynkiem są oczywiście Stany Zjednoczone. Prognozy dla tego państwa przygotowane przez eMarketer.com na najbliższe lata sugerują, że choć spadnie dynamika wzrostu, z tempa 30-50% rdr, do ok. 20% rocznie, to rynek będzie nieprzerwanie szedł w górę.

Adtech bierze przebojem rynek reklamy - 2

FENOMEN REKLAMY PROGRAMATYCZNEJ

Na czym polega fenomen programmatic advertising? W odróżnieniu od klasycznych metod, sprzedaż reklam w tym modelu polega na wykorzystaniu automatycznych platform handlowych, które zostały zbudowane w oparciu o mechanizmy oprogramowania i algorytmy (w tym oparte o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe).

W tradycyjnym modelu, podmiot zamierzający opublikować reklamę kontaktował się bezpośrednio z wydawcą medium. Ewentualnie dokonywał tego pośrednio za pomocą domów mediowych lub podobnych podmiotów, specjalizujących się w planowaniu i zakupie mediów, w tym zajmujących się negocjacjami warunków publikacji z wydawcami.

Automatyzacja procesu kupna i sprzedaży reklam prowadzi do tego, że transakcje są znacznie efektywniejsze czasowo, kosztowo i w związku z doborem odpowiedniej grupy docelowej potencjalnych odbiorców produktów i usług. Budżet reklamowy zostaje zatem przeznaczony na ruch klientów odpowiednio sprofilowanych. Za sprawą plików cookies wydawca jest w stanie prześledzić aktywność każdego z użytkowników medium (jakie rzeczy interesują danego internautę) i zaproponować reklamodawcy odpowiednią grupę klientów, do których dotrze reklama. Dzięki temu istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że za sprawą właściwie dopasowanej publikacji jej odbiorca dokona wyboru zakupowego. Jedna platforma technologiczna zapewnia powierzchnie reklamowe w wielu kanałach dostępowych – urządzeniach mobilnych, zasobach audio, witrynach internetowych czy telewizji.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Marcin Kuchciak

Analityk rynków finansowych ze szczególnym uwzględnieniem konceptu cross-asset w wymiarze międzynarodowym. Od przeszło 20 lat związany zawodowo z rynkiem kapitałowym. Publikował m. in. w Parkiecie, PAP Biznes, Dzienniku Gazecie Prawnej, Profesjonalnym Inwestorze, Home&Market, dot.com. Zwolennik strategii nietradingowych, wykorzystujących instrumenty rynku kasowego i terminowego (głównie opcje).

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk