• Odbierz prezent
Złoto na historycznych maksimach, srebro z większą siłą relatywną

Obawy o drugą falę pandemii oraz niesłabnące napięcie pomiędzy USA i Chinami to główne czynniki, które pchają kurs złota i srebra na wyższe poziomy. Tylko w poniedziałek srebro wzrosło o 7% natomiast notowania złota wyszły na nowe historyczne maksima przebijając szczyty z 2011 roku.

Patrząc na początek wzrostowego rajdu obu metali szlachetnych to jednak srebro wykazuje się większą siłą relatywną względem złota. Przez 4 miesiące począwszy od połowy marca 2020 do wczorajszych maksimów wzrost wyniósł 107%, podczas gdy złoto zyskało „tylko” nieco ponad 30%.

Popyt na oba metale szlachetne wzrasta w czasie niepewności rynkowej. Inwestorzy uciekają również w te aktywa w obawie przed inflacją rosnącą na skutek działań banków centralnych i dodruku pieniądza.

Zatrzymanie wzrostowego rajdu srebra na poziomach oporu

Patrząc na wykres srebra na interwale tygodniowym widzimy, że jego kurs doszedł do ważnych poziomów oporu. Poziomy 26$ za uncję były kilkukrotnie testowane jako wsparcie w 2011 i 2012 roku by ostatecznie doszło do ich wybicia w 2013 roku. Na tak rozpędzonym rynku handel na spadki wiąże się z dużym ryzykiem. Warto więc poczekać na korektę w okolice 19-21$, gdzie znajdują się poziomy wsparcia i poszukać sygnałów kupna. Wtorkowe notowania zakończyły się świecą niezdecydowania doji z bardzo długimi górnymi i dolnymi cieniami. Rynek oczekuje impulsu a ten może przyjść już dziś  wieczorem. O godz. 20.00 poznamy decyzję Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych. To kluczowe dane dla dolara i tym samym dla srebra i złota, z którymi dolar jest odwrotnie skorelowany.

Cena srebra wykres srebra

Kurs srebra (XAG/USD), interwał tygodniowy

Złoto na historycznych maksimach i nie zwalnia

Kurs złota konsekwentnie przyspiesza, o czym świadczy wzrastające nachylenie linii trendu. Notowania przyjmują kształt paraboli, co świadczy o euforii wśród inwestorów. W tym momencie oczywiście nie ma mowy o dołączaniu się do ruchu wzrostowego ze względu na bardzo zaawansowany trend. Ponadto, kluczowy dla dalszych losów złotego kruszcu może być bieżący tydzień. Jeśli wybicie maksimów z 2011 okaże się fałszywe i świeca tygodniowa zamknie się poniżej 1900$, utworzy to prospadkową formację pinbara. To z kolei może wywołać przynajmniej krótkotrwałą korektę spadkową. Środowe przedpołudnie to dalsze osłabienie dolara. Tym samym złoto pnie się na północ.

cena złota wykres złotaKurs złota (XAU/USD), interwał tygodniowy

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk