• Odbierz prezent
UWAGA! Kredytobiorcy się cieszą. WIBOR najniżej od czerwca 2022, rynek już nie zakłada dalszych podwyżek stóp procentowych w Polsce
fot. freepik.com

Notowania wskaźnika WIBOR 3M i 6M znacznie już spadły od szczytu z początku listopada, a kontrakty na stopę procentową mówią, że te wskaźniki będą kontynuowały ten trend. Kredytobiorcy się cieszą, bo to będzie oznaczać spadek oprocentowania kredytów, czyli wysokości rat.

WIBOR 3M jest na poziomie 6,99%, a w poniedziałek był nawet niżej (6,96%). Spadł już znacznie od szczytu z początku listopada 2022, który sięgnął 7,61%. Bardzo podobnie zachowuje się WIBOR 6M.

Co to oznacza? To zachowanie pokazuje, że rynek zakłada, iż podwyżek stóp procentowych w Polsce już nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej pod wodzą prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP, stała się gołębia i już tak pozostanie – mówi rynek.

 

Notowania WIBOR 3M

 FXMAG finanse osobiste uwaga! kredytobiorcy się cieszą. wibor najniżej od czerwca 2022, rynek już nie zakłada dalszych podwyżek stóp procentowych w polsce kurs euro do złotego eurpln euro to polish zloty  adam glapiński, co nbp mówi o stopach procentowych w 2023, czy oprocentowania kredytów w 2023 spadną, czy rpp obniży stopy procentowe w 2023, czy stopy procentowe będą jeszcze rosły, czy stopy procentowe w polsce pozostaną bez zmian, czy stopy procentowe wpływają na wibor, czy w 2023 będą obniżki stóp procentowych, czy w 2023 stopy w polsce zaczną spadać, czy wibor spada, czy wibor spadnie w 2023, czy wibor w 2023 będzie spadać, czy wibor wzrośnie w 2023, dlaczego wibor spada, jak stopy procentowe wpływają na wibor, jak wibor wpływa na ratę kredytu, jaka decyzja rpp styczeń 2023, jaki jest wibor 3m, jaki jest wibor 6m, jaki wibor dzisiaj, jaki wibor w 2023, jakie będą oprocentowania kredytów w 2023, jakie notowania kontraktów terminowych, jakie notowania wibor 3m, jakie notowania wskaźnika wibor, jakie stopy procentowe w 2023, jakie stopy procentowe w styczniu, kiedy dojdzie do obniżek stóp procentowych, kiedy obniżka stóp procentowych, kiedy obniżka stóp procentowych według analityków, kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych, kiedy pierwsze obniżki stóp według nbp, kiedy posiedzenie rpp 2023, kiedy projekcja inflacji 2023, kiedy stopy w polsce zaczną spadać, kontrakty na stopę procentową, kredyty, notowania wibor, oprocentowanie kredytów, stopy procentowe, wibor 3m, wibor 6m,wibor 1

Źródło: Stooq

 

Przypomnijmy, że zgodnie ze styczniową decyzją RPP, stopy procentowe w Polsce pozostały bez zmian w odniesieniu do grudnia 2022, czyli sięgają:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej,
  • stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej, czyli bez zmian od od 31 marca 2022 roku.

Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8 lutego 2023.

Zobacz również: UWAGA! Kraj z naszego regionu podwyższył dziś stopy procentowe, a były takie jak u nas

 

WIBOR spada, kredytobiorcy się cieszą

Spadający WIBOR cieszy kredytobiorców. Jeszcze na początku listopada rynek spodziewał się podwyżek stóp, ale RPP stała się „gołębia” i weszła w tryb „wait-and-see”, czyli oczekiwania na marcową projekcję inflacji.

„Z punktu widzenia kredytobiorców spadek oprocentowania kredytów o trochę ponad 0,6 pkt. proc. oznaczać może spadek raty o około 5%, ale też analogiczny wzrost zdolności kredytowej” – tłumaczy Bartosz Turek, analityk HRE Investments. 

Analityk HRE Investments wskazuje, że kontakty terminowe na stopę procentową, które pokazują co stać się może z WIBOR-em 3M w kolejnych miesiącach, sugerują, że wskaźnik ten w perspektywie 12 miesięcy może spaść do poziomu około 5,5%-6%. „To ważne z punktu widzenia zmiennego oprocentowania kredytów mieszkaniowych. To jest bowiem wyliczane poprzez dodanie marży do wskaźnika WIBOR (zazwyczaj w wersji 3M lub 6M). Jeśli WIBOR 3M faktycznie spadnie do poziomu około 5,5-6%, to raty spłacanych dziś kredytów spaść mogą o kolejnych 10%. Z punktu widzenia dostępności kredytów taka zmiana może oznaczać podreperowanie zdolności kredytowej nawet ponad 10%” – wskazuje Turek.

Notowania kontraktów terminowych mają znaczenie także z punktu widzenia oprocentowania kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. „Podstawą do określenia oprocentowania kredytów z ratą stałą przez 5 lat powinien być IRS w wersji pięcioletniej (5Y). Notowania tych kontraktów też wyraźnie w ostatnich dniach zniżkowały. 10 stycznia rano ich notowania były na poziomie poniżej 5,2%. To najniżej od marca 2022 roku. Jest to o tyle ważne, że takie notowania IRS-ów powinny pozwalać bankom na oferowanie kredytów ze stałym oprocentowaniem na poziomie około 7-8% w skali roku. To mniej niż dziś” – komentuje Turek.

Zobacz również: Kolejny duży bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem

 

Kiedy stopy w Polsce zaczną iść w dół?

Kiedy dojdzie do obniżek stóp? Prezes NBP prof. Adam Glapiński nie wykluczył ich w 2023 roku, przemawiając po posiedzeniu RPP na początku tego roku. Członkini RPP Gabriela Masłowska przyznała niedawno, że pierwsze obniżki stóp procentowych NBP jeszcze w tym roku są możliwe, ale mało prawdopodobne. Według niej, aby stały się one faktem, musiałyby wystąpić „nadzwyczajne okoliczności makroekonomiczne”, czyli przede wszystkim silny spadek inflacji.

Pojawiają się już pierwsze głosy ze środowiska analityków, iż obniżki stóp w 2023 roku są prawdopodobne. Główny analityk serwisu walutomat.pl Maciej Przygórzewski wskazuje, że na decyzje RPP mogą wpływać tegoroczne wybory parlamentarne, które odbędą się na przełomie października i listopada. Ekonomista uważa, że całkiem realnym scenariuszem jest „symboliczna" obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych jeszcze przed wyborami.

Według prognoz analityków PKO BP, RPP ruszy z cyklem obniżek w III lub IV kwartale 2023. „Testem dla tej prognozy będą styczeń i luty 2023, które pokażą nasilenie efektów drugiej rundy i uporczywość wzrostu cen w ramach inflacji bazowej” — wskazali eksperci PKO BP, którzy oczekują od lutego jej stabilizacji poniżej 12% r/r.

Postępujący proces dezinflacji po stronie cen producentów, spadek oczekiwań inflacyjnych, a także stabilizacja lub wręcz korekta spadkowa na rynkach surowców (ceny gazu w Europie spadają od dłuższego czasu), oraz stabilizacja cen krajowych paliw, pomimo wzrostu VAT, zmniejszają obawy dotyczące poziomu inflacyjnego szczytu, który zostanie wyznaczony w lutym, dając większy komfort RPP” – uważają eksperci PKO BP.

Zobacz również: Stopy procentowe w Polsce, 2023 rok: znamy najnowszą decyzję prezesa Glapińskiego i „spółki”

Notowania: Kurs euro do złotego EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk