• Odbierz prezent
Znany dom maklerski obniżył rekomendacje dla dwóch dużych polskich producentów gier notowanych na GPW
fot. freepik.com

DM BOŚ obniżył rekomendacje dla PlayWay i Ten Square Games. A ceny docelowe dał na takim poziomie, że nie widać potencjału do wzrostu kursu tych spółek. To nie jest dobra wiadomość dla całego polskiego gamingu z GPW, bo psuje nieco sentyment do branży, który i tak nie był najlepszy.

Gaming powoli wraca do życia, w ostatnich tygodniach wyceny spółek z tego sektora zaczęły rosnąć. Wydawało się, że wszystkie złe informacje są w cenach, a na horyzoncie premiery dające nadzieję na „nowe otwarcie” dla tej branży.

A tymczasem DM BOŚ – znany i poważany dom maklerski, prowadzący od lat z powodzeniem swój wirtualny portfel inwestycyjny z akcjami z GPW – obniżył rekomendację dla dwóch dużych, ważnych spółek gamingowych…

Zobacz również: Prognozy dla giełd i akcji na 2023 – pachnie hossą. FXMAG zapytał analityków

 

 

 

Rekomendacje dla PlayWay i TS Games w dół

„Obniżamy długoterminową rekomendację fundamentalną do Trzymaj (poprzednio Kupuj) i krótkoterminową rekomendację relatywną do Neutralnie (poprzednio Przeważaj) dla Ten Square Games (rankingi dochodowości Fishing Clash w styczniu wyglądają słabiej + domknięcie luki wycenowej) i PlayWaya (domknięcie luki wycenowej)” – czytamy w najnowszym raporcie miesięcznym DM BOŚ nt. polskiego rynku akcji.

Warto zerknąć na ceny docelowe ustalone dla tych spółek gamingowych przez DM BOŚ. Jeśli chodzi o PlayWay – czyli konglomerat Krzysztofa Kostowskiego – to cena docelowa wynosi 360 zł, przy obecnej na rynku sięgającej ponad 390 zł, czyli nie ma tutaj zdaniem DM< BOŚ potencjału do wzrostu. Jeśli chodzi o TS Games, to cena docelowa jest ustalona na poziomie 158 zł, przy obecnym kursie 135 zł, co daje 17% potencjału wzrostowego.

 

Aktualne rekomendacje od DM BOŚ

FXMAG giełda znany dom maklerski obniżył rekomendacje dla dwóch dużych polskich producentów gier notowanych na gpw  "builders of egypt", "contraband police", "farm flipper", "occupy mars", „robin hood", akcje ten square games, aktualne rekomendacje od dm boś, arctic paper, asbis, azoty, czy rekomendacje giełdowe się sprawdzają, czy warto czytać rekomendacje giełdowe, czy warto kupić akcje ten square games, dlaczego warto słuchać dm boś, haitong bank, historia notowań portfela bossa, hunting clash, hunting clash opinie, jsw, mirbud, notowania akcji playway, notowania playway, notowania ts games, pcc rokita, playway akcje, playway gry, rekomendacje dla playway, rekomendacje dla playway i ts games, rekomendacje ts games, stopy zwrotu portfela bossa na tle rynku w ostatnich latach, sytuacja makroekonomiczna, sytuacja makroekonomiczna polski, ten square games, ten square games kiedy kupić akcje, ten square games notowania, ts games, unimot, votum, ww2 rebuilder”,playway 1

Źródło: DM BOŚ

 

Mnóstwo premier w grupie PlayWay

Wyceniany na giełdzie na 2,6 mld zł PlayWay chce, żeby jak najwięcej spółek z grupy płaciło dywidendy – poinformował niedawno prezes grupy Krzysztof Kostowski. Zapowiedział również, że w 2023 roku liczba premier gier w grupie urośnie, w porównaniu do 2022.

"Spółek w grupie jest więcej niż 100. Chcę, żeby jak najwięcej było na liście zarabiających. Obecnie jest 20 i cały czas zarabiamy na backcatalog. Chcemy wydawać jak najwięcej gier, wspierać crosspromocję w grupie i zarabiać coraz więcej na dywidendę" - powiedział Kostowski podczas International Investor Day.

PlayWay już zaliczył pierwszą premierę w tym roku (early access gry "SimRail" - sprzedane zostało 10,7 tys. sztuk gry w 3 dni po cenie 35 euro). Wśród nadchodzących premier są m.in. „WW2 Rebuilder”, „Robin Hood", "Contraband Police", "Farm Flipper", "Builders of Egypt", "Occupy Mars". Jednak najważniejszą premierą, być może najważniejszą w historii PlayWaya, będzie „House Flipper 2".

PlayWay podnosi ceny swoich produktów. Decyduje się na taki krok idąc śladem wielu światowych graczy z sektora gamingu. „Czasem zdarza się tak, że zespół boi się wysokiej ceny produktu, co miało miejsce w przypadku WW2 Rebuilder, gdzie cenę ustaliliśmy na 15 dolarów i teraz już wiemy, że była za mała" – powiedział Kostowski.

PlayWay w I-III kw. 2022 r. miał 111,32 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, w porównaniu z 93,96 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 200,34 mln zł, w porównaniu z 160,09 mln zł przed rokiem. Zysk EBITDA w I-III kw. br. wyniósł 140,03 mln zł, wobec 109,52 mln zł zysku przed rokiem. W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2022 r. wyniósł 100,63 mln zł (96,99 mln zł zysku rok wcześniej).

Zobacz również: Czy meme-mania wraca? Pojawiają się pierwsze rajdy na meme-stocks i meme-coins

 

Stabilnie w TS Games w oczekiwaniu na odświeżoną strategię

Jeśli chodzi o wyceniany na 998 mln zł Ten Square Games, to nie jest to jedyny sygnał „alarmowy” z ostatnich tygodni. Fundusze zarządzane przez TFI Allianz Polska kilka dni temu zmniejszyły udział w kapitale zakładowym i głosach na WZA Ten Square Games do 4,8% z 5,17%. Taki ruch ze strony TFI zawsze jest swego rodzaju lampką ostrzegawczą.

Poza tym, na początku grudnia Haitong Bank co prawda podtrzymał rekomendacje "kupuj" dla Ten Square Games, ale obniżył cenę docelową znacznie, bo do 177 zł z 258 zł. Jak tłumaczył bank w raporcie, stało się tak z powodu redukcji prognoz skorygowanego EBITDA na 22E/23E/24E odpowiednio o 19%/26%/33%.

"Twarde lądowanie w zakresie monetyzacji, którego Ten Square Games doświadczało od końca pandemii, wydaje się kończyć. Monetyzacja Fishing Clash i Hunting Clash ustabilizowała się na poziomie odpowiednio ok. 30 mln / 11 mln zł miesięcznie, a przy większej liczbie live opsów oraz aktualizacji treści może przynajmniej utrzymać się na obecnym poziomie" – napisali analitycy banku. „Ten Square Games rozpoczęło optymalizację zatrudnienia i operacji biznesowych, co również należy ocenić pozytywnie. Powrót do poziomu monetyzacji z czasów pandemii jest bardzo mało prawdopodobny (przynajmniej na razie). Jednocześnie uważamy, że dalszy spadek monetyzacji nie jest zbyt prawdopodobny" - dodali.

Ich zdaniem, spora przecena Ten Square Games z ostatnich 2 lat uwzględniła już większość możliwych czynników ryzyka, z których nie wszystkie mogą się zmaterializować. „Przypominamy, że im więcej gier generujących co najmniej 2-3 mln USD miesięcznie w portfolio Ten Square Games, tym bardziej atrakcyjnym celem przejęcia może stać się spółka. To z kolei jest naszym zdaniem najbardziej atrakcyjną opcją wyjścia dla założycieli Ten Square Games (bardziej atrakcyjną niż ABB). Jest to jednak dla nas raczej opcja uzupełniająca do obecnego scenariusza inwestycyjnego Ten Square Games niż opcja bazowa" - podsumowali.

Samo TS Games chce pokazać odświeżoną strategię na przełomie marca i kwietnia. Spółka podkreślała już, że w roku 2023 dla gamingu ważna będzie sytuacja makroekonomiczna. Spółka wypracowała w III kwartale 2022 roku 34,9 mln zł skorygowanej EBITDA (konsensus PAP Biznes zakładał 33,6 mln zł). Zarobiła 19,1 mln zł, wobec oczekiwań analityków na poziomie 21,8 mln zł.

Szacunkowe skonsolidowane płatności użytkowników w grach Ten Square Games wyniosły w IV kwartale 2022 roku 137,2 mln zł, z czego 85,7 mln zł odnosi się do płatności wygenerowanych przez grę Fishing Clash (wyłączając przychody licencyjne z Chin), co stanowi ok. 62,5% skonsolidowanych przychodów. Kolejne 32,4 mln zł (23,6%) odnosi się do płatności w grze Hunting Clash. W październiku płatności wyniosły 47,7 mln zł (w tym Fishing Clash bez przychodu licencyjnego z Chin - 30,1 mln zł, a Hunting Clash - 11,4 mln zł), w listopadzie 45,0 mln zł (w tym Fishing Clash bez przychodu licencyjnego z Chin - 28,7 mln zł, a Hunting Clash - 10,1 mln zł), a w grudniu 44,5 mln zł (w tym Fishing Clash bez przychodu licencyjnego z Chin - 27,0 mln zł, a Hunting Clash - 10,9 mln zł).

Raport roczny Ten Square Games za 2022 rok zostanie opublikowany 27 marca 2023 roku.

Zobacz również: W co inwestować na GPW w 2023 roku? Te spółki mogą namieszać

 

 

Dlaczego warto słuchać DM BOŚ

DM BOŚ nie omieszkał pochwalić się kolejnym dobrym wynikiem rocznym, jeśli chodzi o portfel. W 2022 roku przyniósł on stopę zwrotu w wysokości 24%.

„W 2022 roku indeks WIG radził sobie słabo, a jego wartość w ciągu roku spadła o -17,1%, niemniej pomimo tak nieprzyjaznego otoczenia rynkowego nasz miesięczny portfel nie tylko zachowywał się lepiej niż indeks szerokiego rynku, ale również wygenerował dodatnią bezwzględną stopę zwrotu (przewyższającą stopę inflacji). Bezwzględna stopa zwrotu na naszym „miesięcznym” portfelu wyniosła w ub. roku 24,0%, czyli o 41,1 p.p. powyżej indeksu WIG” – napisali analitycy DM BOŚ.

W 9 miesiącach 2022 roku ich portfel zachował się lepiej od indeksu WIG. 57% miesięcznych „zakładów” dotyczących poszczególnych spółek okazało się trafionych. Największy udział w budowaniu dodatniej stopy zwrotu z portfela miało przeważenie akcji spółek: Arctic Paper, Votum, Asbis, Azoty, JSW, Unimot, Mirbud, PCC Rokita, Action i Eurotel.

 

Historia notowań portfela BOSSA

FXMAG giełda znany dom maklerski obniżył rekomendacje dla dwóch dużych polskich producentów gier notowanych na gpw  "builders of egypt", "contraband police", "farm flipper", "occupy mars", „robin hood", akcje ten square games, aktualne rekomendacje od dm boś, arctic paper, asbis, azoty, czy rekomendacje giełdowe się sprawdzają, czy warto czytać rekomendacje giełdowe, czy warto kupić akcje ten square games, dlaczego warto słuchać dm boś, haitong bank, historia notowań portfela bossa, hunting clash, hunting clash opinie, jsw, mirbud, notowania akcji playway, notowania playway, notowania ts games, pcc rokita, playway akcje, playway gry, rekomendacje dla playway, rekomendacje dla playway i ts games, rekomendacje ts games, stopy zwrotu portfela bossa na tle rynku w ostatnich latach, sytuacja makroekonomiczna, sytuacja makroekonomiczna polski, ten square games, ten square games kiedy kupić akcje, ten square games notowania, ts games, unimot, votum, ww2 rebuilder”,playway 2

 

Stopy zwrotu portfela BOSSA na tle rynku w ostatnich latach

FXMAG giełda znany dom maklerski obniżył rekomendacje dla dwóch dużych polskich producentów gier notowanych na gpw  "builders of egypt", "contraband police", "farm flipper", "occupy mars", „robin hood", akcje ten square games, aktualne rekomendacje od dm boś, arctic paper, asbis, azoty, czy rekomendacje giełdowe się sprawdzają, czy warto czytać rekomendacje giełdowe, czy warto kupić akcje ten square games, dlaczego warto słuchać dm boś, haitong bank, historia notowań portfela bossa, hunting clash, hunting clash opinie, jsw, mirbud, notowania akcji playway, notowania playway, notowania ts games, pcc rokita, playway akcje, playway gry, rekomendacje dla playway, rekomendacje dla playway i ts games, rekomendacje ts games, stopy zwrotu portfela bossa na tle rynku w ostatnich latach, sytuacja makroekonomiczna, sytuacja makroekonomiczna polski, ten square games, ten square games kiedy kupić akcje, ten square games notowania, ts games, unimot, votum, ww2 rebuilder”,playway 3

 

Zobacz również: Blockchain, gaming, a może fotowoltaika? Mikro spółka z GPW nie może się zdecydować co chce robić, ale to nie przeszkadza akcjonariuszom


Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk