Advertisement
  • Odbierz prezent
Król Obligacji alarmuje: recesja nadejdzie w ciągu najbliższych czterech miesięcy. Ostrzega nie tylko on, ale i inni znani analitycy
fot. freepik.com

Recesja uderzy w USA w ciągu 4 miesięcy - uważa prezes DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach, zwany Królem Obligacji. I nie jest on jedynym znanym analitykiem, który wygłasza takie alarmujące opinie.

  • Jeff Gundlach: recesja w USA pojawi się w ciągu 4 miesięcy.
  • Rynek obligacji wysyła sygnały alarmowe.
  • Kryzys bankowy zacieśni warunki kredytowe.

 

Jeffrey Gundlach zwany Królem Obligacji twierdzi, że recesja uderzy w USA w ciągu najbliższych czterech miesięcy, a na rynku zaczynają się już pojawiać wyraźne oznaki nadciągających kłopotów.

 

Niepokojące sygnały z rynku obligacji

Założyciel DoubleLine wskazuje, że rynek obligacji od miesięcy wysyła ostrzeżenia o nadciągającej recesji - w październiku 2022 rentowność 2-latek przekroczyła rentowność 10-latek. Odwrócenie rentowności krótko- i długoterminowych obligacji jest zazwyczaj zapowiedzią spowolnienia.

 

 

Jednak Gundlach uważa, że chaos w bankowości sprawi, iż recesja nadejdzie szybciej, niż się tego większość spodziewa. „Rynek obniżył swoje oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych, ponieważ Fed może stać się niezdecydowany co do dalszego podnoszenia stóp, gdyż nie będzie chciał wywierać presji na system finansowy. Spadające oczekiwania co do stóp widać było po tąpnięciu rentowności 2-latek w dniu upadku Silicon Valley Bank. To był bardzo niepokojący sygnał” – stwierdził Gundlach podczas występu na Twitter Spaces.

Przypomniał, że w przypadku wszystkich poprzednich recesji w USA, krzywa dochodowości obligacji zaczynała odwracać się na kilka miesięcy przed nadejściem recesji. „Zazwyczaj gdy zaczyna się odwracać, recesja pojawia się za 4-6 miesięcy” – dodał w wywiadzie dla CNBC.

Przypomnijmy, że Fed podniósł stopy o 450 punktów bazowych w ciągu ostatniego roku, aby obniżyć inflację. Był to jeden z najbardziej agresywnych cykli podnoszenia stóp w historii USA. Według CME FedWatch, rynek obstawia obecnie podwyżkę stóp o 25 pb. na następnym posiedzeniu Fed (52,3% prawdopodobieństwa), i spodziewa się, że w grudniu stopy będą niższe o 50 pb., niż obecnie (34,2%), czyli od czerwca spadną o 75 pb.

Zobacz również: Co dalej z ceną złota – czy jest szansa na przebicie historycznych rekordów? Zapytaliśmy najbardziej znanych polskich analityków

 

CME FED Watch – stopy w grudniu 2023 (prawdopodobieństwo) FXMAG gospodarka król obligacji alarmuje: recesja nadejdzie w ciągu najbliższych czterech miesięcy. ostrzega nie tylko on, ale i inni znani analitycy  co król obligacji mówi o recesji w usa, co przyczynia się do recesji, co uważa jeffrey gundlach o recesji w usa, co wywołuje recesję, czy dojdzie do recesji w usa, czy fed może jeszcze podnosić stopy procentowe w usa, czy fed może powrócić do bardziej agresywnego podnoszenia stóp, czy usa grozi recesja, czy w stanach będzie recesja, czy w usa będzie recesja, dlaczego fed dalej podnosi stopy procentowe, dlaczego może dojść do recesji w usa, dlaczego usa grozi recesja, dlaczego w usa może być recesja, fed, ile może trwać recesja, inflacja usa, jak może wyglądać recesja w usa, jak ostatnia podwyżka stóp procentowych w usa wpłynęła na gospodarkę, jak stopy procentowe wpływają na gospodarkę usa, jak wygląda recesja, jaka jest główna stopa procentowa w usa, jakie jest tempo wzrostu pkb usa, jakie niepokojące sygnały z rynku obligacji, jakie problemy na amerykańskim rynku obligacji, jakie skutki podnoszenia stóp procentowych w usa, kiedy będzie recesja w usa, marko kolanović, obligacje, recesja usa, stopy usa,jeffrey gundlach 1

Źródło: CME Group

 

Główna stopa w USA

 FXMAG gospodarka król obligacji alarmuje: recesja nadejdzie w ciągu najbliższych czterech miesięcy. ostrzega nie tylko on, ale i inni znani analitycy  co król obligacji mówi o recesji w usa, co przyczynia się do recesji, co uważa jeffrey gundlach o recesji w usa, co wywołuje recesję, czy dojdzie do recesji w usa, czy fed może jeszcze podnosić stopy procentowe w usa, czy fed może powrócić do bardziej agresywnego podnoszenia stóp, czy usa grozi recesja, czy w stanach będzie recesja, czy w usa będzie recesja, dlaczego fed dalej podnosi stopy procentowe, dlaczego może dojść do recesji w usa, dlaczego usa grozi recesja, dlaczego w usa może być recesja, fed, ile może trwać recesja, inflacja usa, jak może wyglądać recesja w usa, jak ostatnia podwyżka stóp procentowych w usa wpłynęła na gospodarkę, jak stopy procentowe wpływają na gospodarkę usa, jak wygląda recesja, jaka jest główna stopa procentowa w usa, jakie jest tempo wzrostu pkb usa, jakie niepokojące sygnały z rynku obligacji, jakie problemy na amerykańskim rynku obligacji, jakie skutki podnoszenia stóp procentowych w usa, kiedy będzie recesja w usa, marko kolanović, obligacje, recesja usa, stopy usa,jeffrey gundlach 2

Źródło: Trading Economics

 

Tempo wzrostu PKB USA (annualizowane)

FXMAG gospodarka król obligacji alarmuje: recesja nadejdzie w ciągu najbliższych czterech miesięcy. ostrzega nie tylko on, ale i inni znani analitycy  co król obligacji mówi o recesji w usa, co przyczynia się do recesji, co uważa jeffrey gundlach o recesji w usa, co wywołuje recesję, czy dojdzie do recesji w usa, czy fed może jeszcze podnosić stopy procentowe w usa, czy fed może powrócić do bardziej agresywnego podnoszenia stóp, czy usa grozi recesja, czy w stanach będzie recesja, czy w usa będzie recesja, dlaczego fed dalej podnosi stopy procentowe, dlaczego może dojść do recesji w usa, dlaczego usa grozi recesja, dlaczego w usa może być recesja, fed, ile może trwać recesja, inflacja usa, jak może wyglądać recesja w usa, jak ostatnia podwyżka stóp procentowych w usa wpłynęła na gospodarkę, jak stopy procentowe wpływają na gospodarkę usa, jak wygląda recesja, jaka jest główna stopa procentowa w usa, jakie jest tempo wzrostu pkb usa, jakie niepokojące sygnały z rynku obligacji, jakie problemy na amerykańskim rynku obligacji, jakie skutki podnoszenia stóp procentowych w usa, kiedy będzie recesja w usa, marko kolanović, obligacje, recesja usa, stopy usa,jeffrey gundlach 3

Źródło: Trading Economics

  

Kolanović: nie ma recesji w cenach ryzykownych aktywów

Oczywiście, Gundlach nie jest jedynym znanym analitykiem, który ostrzega przed „twardym lądowaniem” w USA. „Kryzys bankowy zwiększa prawdopodobieństwo recesji, traderzy powinni unikać obecnie nadmiernego ryzyka” - ostrzegł ostatnio guru traderów, ekspert JPMorgan Marko Kolanović.

Fed przekroczył już punkt, zza którego nie ma powrotu. Miękkie lądowanie jest mało prawdopodobne. Widać brak zaufania na rynku, pożyczki bankowe są udzielane z wielkim bólem. Zamieszanie wynikające z upadku Silicon Valley Bank podważyło zaufanie do amerykańskiego systemu bankowego, wywołując gwałtowną wyprzedaż akcji banków regionalnych. Chaos podniósł ryzyko pojawienia się recesji, ponieważ kłopoty sektora bankowego w naturalny sposób spowalniają gospodarkę” – stwierdził Kolanović.

"Nawet jeśli bankierzy centralni skutecznie ograniczą zarażanie, warunki kredytowe będą się zacieśniać, z uwagi na rosnącą presję zarówno ze strony rynków, jak i regulatorów" – napisał w raporcie ekspert JPMorgan.

Ekspert ostrzega, że Fed może powrócić do bardziej agresywnego podnoszenia stóp procentowych w dalszej części roku, gdy opadną emocje związane z bankowością. „Pozostajemy ostrożni wobec ryzykownych aktywów, bo w ich cenach recesja nie jest wyceniona. Tymczasem kryzys bankowy zwiększył prawdopodobieństwo jej pojawienia się w tym roku” – ostrzegł Kolanović.

Zobacz również: Zaskakujący ruch chińskiego miliardera. Czy to sygnał do kupna akcji wielkich spółek technologicznych z Państwa Środka?


Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk