• Odbierz prezent
Nie będzie głośnego bankructwa na GPW! Rafako nie złoży wniosku o ogłoszenie upadłości, kurs producenta kotłów wystrzelił!
fot. freepik.com

Kilkutygodniowe negocjacje przyniosły efekt. Wygląda na to, że dojdzie do ugody między spółkami Rafako i Tauron Wytwarzanie, bo Rafako zakomunikowało dziś, że nie złoży wniosku o ogłoszenie upadłości. Kością niezgody były wady bloku elektrowni w Jaworznie.

  • Producent kotłów, spółka Rafako, poinformowała, że nie złoży wniosku o ogłoszenie upadłości.
  • Rafako było zagrożone upadłością na skutek wezwania przez Tauron do zapłaty 1,3 mld zł.
  • Tauron narzekał na wykonanie i działanie bloku elektrowni Jaworzno.
  • Jest bardzo blisko ugody między spółkami Tauron i Rafako.

12 stycznia Rafako informowało, że zamierza złożyć wniosek o upadłość w związku z otrzymanym od Tauronu Wytwarzanie wezwania do zapłaty 1,31 mld zł kar umownych i odszkodowania w związku z wadami bloku elektrowni w Jaworznie.

Rafako i Tauron Wytwarzanie zawarły w ostatni wtorek porozumienie w ramach mediacji prowadzonych z udziałem mediatorów Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP. Do 28 lutego firmy mają ustalić ostateczne warunki ugody. Podpisanie ugody jest planowane na 8 marca 2023 roku.

Notowania Rafako na GPW po informacji wystrzeliły na północ. W trakcie ostatnich 3 sesji urosły już o niemal 30%.

Zobacz również: Tauron wydał wyrok śmierci: stara giełdowa spółka złoży wniosek o upadłość

 

Notowania Rafako - 5 sesji

FXMAG giełda nie będzie głośnego bankructwa na gpw! rafako nie złoży wniosku o ogłoszenie upadłości, kurs producenta kotłów wystrzelił!  bankructwo rafako, co się dzieje z rafako, czemu notowania rafako wystrzeliły, czy akcje rafako będą rosły, czy będzie ugoda między rafako a tauron wytwarzanie, czy rafako może upaść, czy rafako ogłosi upadłość, czy rafako upadnie, czy rafako w końcu upadnie, czy tauron poszło na rękę rafako, czy warto inwestować w akcje rafako, dlaczego akcje rafako idą w górę, dlaczego akcje rafako wzrosły, dlaczego rafako grozi upadłość, dlaczego rafako groziła upadłość, dlaczego rafako może upaść, dlaczego rafako musi zapłacić tauronowi, ile kary musi zapłacić rafako, ile rafako musi zapłacić tauronowi, jaka cena akcji rafako, jaka kara dla rafako, jaka kara umowna dla rafako, jaka sytuacja spółki rafako, jaki kurs akcji rafako w 2023, jakie notowania akcji rafako po ugodzie, jakie notowania rafako, jakie porozumienie między rafako a tauron, jakie prognozy dla spółki rafako, jakie warunki ugody rafako i tauron, kiedy podpisanie ugody między rafako a tauron, o co chodzi z aferą rafako, o co chodzi z blokiem w jaworznie, od kogo kara umowna dla rafako, pbg, po ile akcje rafako, tauron, upadłość rafako,rafako 1

Źródło: Stooq

Zobacz również: Izera - polski elektryk coraz bliżej. Wiemy kiedy trafi do sprzedaży i jakie ma parametry

 

Co dalej z blokiem w Jaworznie

Wygląda na to, że Rafako nie upadnie. Główny wykonawca bloku węglowego w Elektrowni Jaworzno miał problemy, gdyż jego dzieło wciąż miało awarie. Inwestycja spółki Tauron kosztowała 6 mld zł. W dniu 11 stycznia Tauron wezwał Rafako do zapłaty kar i odszkodowania o sumie 1,3 mld zł.

Rafako odpowiadało, że awarie to wina spółki Tauron, bo w kotle spalany jest węgiel nieodpowiedniej jakości. Rafako wezwało Tauron do zapłaty łącznie ponad 857 mln zł.

W ostatnich tygodniach toczyły się trudne negocjacje między spółkami. Media donosiły, że szanse na ugodę wynosiły 50%.

Co ciekawe, sprawa miała podtekst polityczny. Nadzór właścicielski nad Tauronem ma kierowany przez Jacka Sasina resort aktywów państwowych. Mniejszościowym akcjonariuszem w Rafako jest Polski Fundusz Rozwoju, niejako kontrolowany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Najciekawsze jest jednak to, czy potencjalna ugoda zmieni coś w zakresie awaryjności bloku w Jaworznie. Jest to jeden z największych takich obiektów w Polsce, a jego wyłączenia są odczuwalne dla całej krajowej sieci elektro-energetycznej. Ostatnia drobna awaria miała miejsce w poniedziałek 6 lutego (częściowy ubytek mocy).

Zobacz również: Czemu obligacje drożeją i ile jeszcze potrwa obligacyjna hossa – zapytaliśmy najlepszych polskich analityków rynku długu


Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk