• Odbierz prezent
Inflacja w strefie euro nadal rośnie. Jednak są zaskoczenia w poszczególnych krajach. Zobacz jak reaguje kurs euro (EUR)
fot. freepik.com

Inflacja cen konsumpcyjnych w strefie euro poszła w dół do 6,9% w marcu – podał Eurostat. Ale to głównie efekt bazy, a tymczasem inflacja bazowa wskazuje na uporczywość zjawiska. Jednak kurs euro nie zareagował na te dane.

 

  • Inflacja HICP w strefie euro: 6,9% w marcu 2023.
  • Odczyt jest najniższy od lutego 2022 i poniżej konsensusu 7,1%.
  • Inflacja w Europie spada, ale nierównomiernie, poza tym to głównie efekt bazy.
  • Wskaźniki inflacji bazowej pokazują, że zjawisko jest uporczywe.
  • Presja na podwyżki stóp przez EBC utrzymuje się.

 

 

Inflacja cen konsumpcyjnych w strefie euro spadła do 6,9% r/r w marcu 2023 – podał Eurostat. To poziom najniższy od lutego 2022. Jest to odczyt poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 7,1%. Jednak analitycy ostrzegają: nie ma się za bardzo z czego cieszyć, EBC zapewne nadal będzie podwyższał stopy.

 

 

Inflacja w Europie spada, ale to głównie efekt bazy

Daniel Kostecki, analityk CMC Markets zaznacza w komentarzu dla FXMAG, że dzisiejszy odczyt pozostał znacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wynoszącego 2,0%. Koszt energii w strefie euro poszedł w dół po raz pierwszy od dwóch lat (-0,9% wobec 13,7% w lutym), podczas gdy ceny dóbr przemysłowych nie związanych z energią wzrosły w mniejszym tempie (6,6% wobec 6,8%).

„Natomiast w przypadku żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych inflacja przyspieszyła: 15,4% wobec 15%. Tak samo w przypadku usług: 5% wobec 4,8%. W ujęciu miesięcznym, ceny konsumpcyjne wzrosły w marcu o 0,9%, po wzroście o 0,8% w lutym” – wskazuje analityk CMC Markets.

Spadek inflacji CPI w marcu jest pozytywnym sygnałem, jednak wynika on przede wszystkim z korzystnego efektu bazy. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy globalne tendencje dezinflacyjne w cenach paliw i energii. Presja inflacyjna utrzymuje się natomiast w innych sektorach np. usługach” – wtóruje Kosteckiemu Bartosz Wałecki, analityk Michael / Ström Domu Maklerskiego.

Wałecki zwraca jednak uwagę, że inflacja nie spada proporcjonalnie we wszystkich gospodarkach.

„Z jednej strony mamy inflacyjne zaskoczenia w Hiszpanii, na poziomie 3,1%, czy we Włoszech: 7,7%. W tych krajach wskaźniki CPI spadły mocniej, niż sądzono. Z drugiej strony w Niemczech czy Francji inflacja nie spadła tak mocno. Przeciwstawne trendy inflacyjne w europejskich gospodarkach stają się problemem dla EBC. Wydaje się, że decydenci będą koncentrować się na odczytach inflacji bazowej” – podkreśla analityk.

Zobacz również: Inflacja w Niemczech nieco zaskakuje, ale nie tak, jak w innym europejskim kraju

 

 

Inflacja bazowa wskazuje na dalsze podwyżki stóp

Podstawowy indeks cen - który wyklucza zmienne elementy, takie jak żywność i energia - osiągnął nowy rekordowy poziom 5,7%. „Pojawia się presja na decydentów EBC, aby kontynuować podwyżki stóp” – wskazuje Kostecki.

Problem podwyższonej inflacji nie został jeszcze rozwiązany, na co wskazuje właśnie inflacja bazowa. Dane sugerują, że scenariusz szybkiej dezinflacji w Europie się oddala, a to może skłonić decydentów w EBC do wydłużenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Inflacja bazowa w największych gospodarkach strefy utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i prawdopodobnie taka pozostanie w najbliższych miesiącach. Porównując oba wskaźniki widać, że spadek inflacji HICP jak na razie wiąże się przede wszystkim ze spadkiem cen paliw i energii względem roku poprzedniego” – tłumaczy Wałecki.

„Podsumowując, inflacja CPI w strefie euro spada, ale rośnie wciąż inflacja bazowa, która może być kluczowa dla EBC, jeśli chodzi o decyzje w sprawie kolejnych podwyżek. Tym samym walka z inflacją wciąż może jeszcze długo potrwać” – ostrzega Daniel Kostecki.

Zobacz również: Inflacja w marcu 2023 w Polsce wreszcie zaczęła spadać, ale ceny w sklepach i tak idą w górę

 

Podobnie sądzi analityk XTB, Przemysław Kwiecień:

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk