• Odbierz prezent
PILNE! Inflacja w tym kraju przebiła najwyższe poziomy od 40 lat, ale i tak jest blisko 5-krotnie (!) niższa, niż w Polsce. Ci to mają dobrze...
fot. freepik.com

Ci Japończycy to mają dobrze. Tempo wzrostu cen w Kraju Kwitnącej Wiśni jest największe od czterech dekad, ale i tak daleko mu do inflacji nad Wisłą.

To już druga ważna wiadomość w tym tygodniu z Japonii. We wtorek Bank Japonii sprawił niespodziankę, zacieśniając nieco politykę pieniężną, a teraz okazuje się, że jego decydenci dyskutują nad podwyżką stóp. I nic dziwnego, bo inflacja w Kraju Kwitnącej Wiśni jest najwyższa od 40 lat.

Dziś nad ranem okazało się, że inflacja CPI w Japonii urosła o 3,8% r/r w listopadzie, po tym jak w październiku sięgała 3,7% r/r. Inflacja w Polsce w listopadzie wyniosła 17,5% ujęciu rocznym - podał niedawno Główny Urząd Statystyczny (GUS). Różnica blisko 5-krotna!

Zobacz również: Zaskakujący ruch Banku Japonii – akcje tanieją, a kurs jena się umacnia

 

 

Inflacja oddala się od celu Banku Japonii

Wiadomo, że wielu japońskich sprzedawców detalicznych planuje dalsze podwyżki dla produktów spożywczych w przyszłym roku – tak wynika z ankiety Teikoku Data Bank. Inflacja w Kraju Kwitnącej Wiśni może więc nadal rosnąć. Jednak ryzyko globalnej recesji może utrudnić wejście BoJ w cykl podwyżek stóp.

Listopadowy odczyt japońskiego CPI – indeks ten nie uwzględnia zmiennych cen świeżej żywności, ale zawiera koszty energii - był największy od czasu skoku o 4,0% w grudniu 1981 roku, kiedy inflacja była jeszcze wysoka ze względu na skutki szoku naftowego z 1979 roku i rozkwit gospodarki. W Japonii drożeją głównie rachunki za media, drób, sprzęt elektroniczny i urządzenia.

Zobacz również: Banki centralne naszego regionu już nie podnoszą stóp, czyżby Rada Polityki Pieniężnej szła w dobrym kierunku?

 

Japonia – inflacja

 FXMAG gospodarka pilne! inflacja w tym kraju przebiła najwyższe poziomy od 40 lat, ale i tak jest blisko 5-krotnie (!) niższa, niż w polsce. ci to mają dobrze... usdjpy kurs dolara amerykańskiego do jena japońskiego  dlaczego inflacja w japonii rośnie, gospodarka japonia, gospodarka japonii, inflacja japonia, inflacja konsumencka, inflacja konsumencka co to, inflacja konsumencka w japonii, inflacja oddala się od celu banku japonii, inflacja w japonii, inflacja w japonii 2022, inflacja w japonii 2023, inflacja w japonii w 2023 roku, inflacja w polsce, japonia, japonia – inflacja, japonia cpi, japońska gospodarka, japońska gospodarka problemy, kraj wiśni, listopadowy odczyt japońskiego cpi, waluta japonii, wysoka inflacja,inflacja 1

Źródło: Refinitiv / Reuters

 

Wielu analityków spodziewa się, że inflacja konsumencka spowolni do poziomu bliskiego celowi BOJ 2% w przyszłym roku, ponieważ efekt bazowy poprzednich skoków cen paliw przeminie. Prezes BoJ, Haruhiko Kuroda, którego kadencja kończy się w kwietniu, powiedział niedawno, że bank nie ma zamiaru wycofywać się ze stymulowania gospodarki, ponieważ inflacja w przyszłym roku spadnie poniżej 2%.

Jednak z drugiej strony, protokół z październikowego posiedzenia BoJ pokazuje, że wielu członków zarządu banku boi się wyższej inflacji i rozważa zarówno podwyżki stóp, jak i wycofanie się z polityki stymulacji gospodarki. Japońska gospodarka nieoczekiwanie skurczyła się w III kwartale o 0,8% w ujęciu rocznym. I co prawda analitycy spodziewają się, że w bieżącym kwartale wzrost przyspieszy, nie ma pewności, czy płace wzrosną na tyle, by zrekompensować zwiększone koszty życia i podtrzymać konsumpcję.

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk