• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
80% szans na podwyżki stóp procentowych FED w 2016 roku
Z artykułu dowiesz się:

- Jak ekonomiście określają szansę na podwyżki stóp procentowych przez FED w 2016 rou

Jeszcze niedawno specjaliści - ekonomiści i inwestorzy - wyceniali podwyżki stóp procentowych przez FED w 2016 roku z coraz niższym prawdopodobieństwem. Głównym powodem takiej sytuacji był wzrost niepewności co do sytuacji globalnej gospodarki, którego efektem były zawirowania na rynkach finansowych. Teraz, gdy sytuacja na rynkach uspokoiła się prawdopodobieństwo podwyżek rośnie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez NABE (National Association for Business Economics).

 

Po grudniowej podwyżce FED prognozował 4 kolejne w tym roku, jednak trudny początek roku dla rynków, a w szczególności giełd, sprawił, że inwestorzy zaczęli wątpić w to, by FED zdecydował się na choćby jedną podwyżkę, a część z nich za bardziej prawdopodobne uznała cięcia poziomu stóp procentowych. Szefowa FED, Janet Yellen zaznaczyła jednak, że FED nie rezygnuje z planu zacieśniania polityki pieniężnej. W przypadku zapowiadanych 4 podwyżek oficjele FED zaznaczyli, że nie jest to wiążący plan a raczej projekcja, której założenia nie sprawdziły się.

 

National Association for Business Economics przeprowadziło ankietę, w której 252 członków stowarzyszenia odpowiadało na pytania związane z perspektywami polityki FED. Aż 80% ekonomistów uznało, że w tym roku zobaczymy co najmniej jedną podwyżkę stóp procentowych w USA. Największa ilość respondentów opowiedziała się za dwoma podwyżkami.

 

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych FED

FXMAG forex 80% szans na podwyżki stóp procentowych fed w 2016 roku 1

Źródło: CNBC

 

Prawie 40% ekonomistów, którzy wzięli udział w ankiecie uważa, że FED dwukrotnie podniesie poziom stóp procentowych. Tylko 12% nie widzi szans dla jakiejkolwiek podwyżki, w czym 3% uznało, że stopy zostaną obniżone. 28% widzi tylko jedną podwyżkę, przy czym 4% uważa, że po niej nastąpi cięcie stóp. 17% ankietowanych widzi co najmniej 3 podwyżki, przy czym tylko 1% uznał, że FED wypełni swoją prognozę 4 podwyżek.

 

Źródło informacji: CNBC


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk