• Odbierz prezent
7 funkcji chroniących prywatność twoich urządzeń, o których powinieneś wiedzieć

Wydaje ci się, że jesteś anonimowy w sieci? Musimy cię zatem rozczarować. Każdy twój ruch jest dokładnie śledzony i jeśli sam nie zadbasz o swoją prywatność, stajesz się idealnym celem dla cyberprzestępców. Dlatego właśnie przygotowaliśmy listę przydatnych funkcji, które ochronią twoje urządzenia.

 

(nie)Bezpieczeństwo w sieci

 

To, że w internecie nikt nie jest do końca anonimowy, wiadomo już od dawna. Oszustwa, kradzieże danych, włamania - można odnieść wrażenie, że w dzisiejszych czasach takie przestępstwa zachodzą częściej w sieci niż w prawdziwym życiu. 

 Jeszcze kilka lat temu nikt nie podejrzewał, że cyberataki staną się realnym zagrożeniem. Niestety ich skala z roku na rok rośnie pomimo nieustającej walki i nowoczesnych zabezpieczeń.

 Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie chodzi wyłącznie o cyberprzestępców. Facebook, Instagram, Google, Pinterest, Reddit i wiele innych internetowych gigantów wie o tobie więcej, niż ci się wydaje. To trochę tak jakbyś mieszkał w domu ze szkła. W sieci jesteś praktycznie obnażony z prywatności.

 Na szczęście istnieją sposoby, aby uchronić się przed ciekawskimi oczami i cyberprzestępcami.

Jak chronić swoją prywatność?

  1. Rozpoznawanie twarzy

Funkcja ta jest przydatna z dwóch podstawowych względów. Po pierwsze korzysta się z niej znacznie szybciej niż z manualnych metod weryfikacji. Po drugie - o wiele ciężej jest ją oszukać ze względu na precyzyjne sczytywanie geometrii twarzy.

Wielu producentów urządzeń wprowadziło technologię rozpoznawania twarzy w swoich urządzeniach. Jednym z nich jest Apple, który po raz pierwszy zastosował tę funkcję w iPhonie X. Szanse na przypadkowe odblokowanie telefonu przez inną osobę są znikome. Jak podaje producent, wynoszą one jeden na milion przypadków.

  1. Czytnik linii papilarnych

Jeśli nie jesteś zwolennikiem technologii rozpoznawania twarzy, możesz śmiało korzystać z czytnika linii papilarnych. Ta nieco starsza metoda jest powszechnie stosowana w celu weryfikacji tożsamości i wiele producentów wciąż ją stosuje, choć obecnie częściej w laptopach niż smartfonach.

 Linie papilarne są unikatowe dla każdego człowieka, dlatego też obejście takiego zabezpieczenia jest w normalnych warunkach niemożliwe. Złamanie go wymagałoby pobrania idealnego odcisku palca z innej powierzchni, co, umówmy się, bardziej przypomina scenę z serialu detektywistycznego i jest raczej czasochłonne.

  1. Aplikacje antykradzieżowe

Na pewno nie raz spotkałeś się z sytuacją, w której skradziono komuś telefon (bądź sam tego doświadczyłeś). Jak wtedy zareagowałeś? Jeśli stało się to przed „erą smartfonów”, zapewne rozłożyłeś ręce. Nawet policja niewiele mogła wówczas zrobić. Na szczęście w odpowiedzi na tę bezradność producenci urządzeń stworzyli specjalne aplikacje.

 Lokalizator od Apple (kiedyś Znajdź mój iPhone) oraz Znajdź telefon od Google umożliwiają sprawdzenie ostatniego położenia twojego urządzenia pod warunkiem, że byłeś połączony z siecią. Ponadto, z ich pomocą będziesz mógł nawet wymazać dane z urządzenia, a także włączyć alarm.

  1. Zaślepka na kamerę

Czasem najprostsze pomysły są najlepsze. Na pewno nie raz słyszałeś o hakerach, którzy włamują się do sieci i podglądają użytkowników przez kamerkę w laptopie. Wiele osób ma na tym punkcie obsesję i zakleja to miejsce taśmą klejącą.

 Znacznie lepszym sposobem na ochronę prywatności jest zaślepka na kamerę, czyli tzw. privacy slider. Zanim ją jednak kupisz, pamiętaj o tym, że osłona kamery nie powinna być grubsza od kartki papieru. W przeciwnym razie laptop może się nie domykać, a jeśli posiadasz MacBooka, taka zaślepka może również zakłócać działanie czujnika światła.

  1. Oprogramowanie VPN

Niektóre urządzenia są fabrycznie wyposażone w wirtualną sieć prywatną. Dzięki niemu użytkownicy mogą bezpiecznie przeglądać internet, minimalizując ryzyko ataku bądź kradzieży danych. VPN online maskuje bowiem ich adres IP, ponieważ działa jako pośrednik w połączeniu z siecią.

 Jeśli nie posiadasz urządzenia z VPN, powinieneś rozważyć jego pobranie. Pamiętaj jednak, że darmowe oprogramowanie nie zapewni ci odpowiedniej ochrony, a część z nich wykorzystuje nawet twoje dane. Bezpieczna wirtualna sieć prywatna nie może być bezpłatna, dlatego weź to pod uwagę podczas wyboru VPN.

  1. Filtr prywatyzujący

Filtr prywatyzujący jest powszechnie stosowany na ekranach bankomatów. Przypomina folię ochronną zapobiegającą zarysowaniom, ale wyposażony jest w specjalną technologię. Arkusz posiada bowiem mikroskopijne kanaliki skierowane na wprost, czyli do osoby siedzącej przed komputerem. Spojrzenie na ekran pod dowolnym kątem sprawi, że taka osoba zobaczy jedynie czarną folię.

 Gadżet ten będzie świetnym elementem chroniącym twoją prywatność, jeśli często korzystasz z komputera w miejscach publicznych. Aby upewnić się, że nikt nie zagląda ci przez ramię, przyklej na ekran swojego urządzenia filtr prywatyzujący.

  1. Manualne metody odblokowywania urządzeń

Choć technologia nieustannie nas zaskakuje, wprowadzając coraz to nowsze zabezpieczenia prywatności, warto docenić również stare, manualne sposoby. Odblokowywanie urządzeń za pomocą hasła, wzoru czy kodu PIN jest świetną alternatywą w sytuacjach, gdy bardziej nowoczesne sposoby zawiodą, a umówmy się, czasem tak się zdarza.

 

Oczywiście wybór należy do ciebie. Im więcej powyższych metod zastosujesz, tym lepszą zapewnisz sobie ochronę, która w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.


Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk