• Odbierz prezent
67 dolarów USD za baryłkę ropy naftowej. Kontynuacja wzrostów notowań bawełny w USA

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 dolarów USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 dolarów USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.

Ostatnie tygodnie na rynku ropy naftowej były czasem przewagi strony popytowej.

Optymistyczna końcówka roku wynikała m.in. z zapowiedzi podpisania tzw. porozumienia pierwszej fazy przez USA i Chiny, po wielu tygodniach negocjacji. Na razie jednak nie napłynęły żadne szczegółowe informacje dotyczące daty zawarcia kompromisu, aczkolwiek obie strony zapewniają, że są w kontakcie w celu jej ustalenia.

Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej były również piątkowe informacje o znacznie większym od oczekiwań spadku zapasów ropy naftowej w USA we wcześniejszym tygodniu (-5,47 mln baryłek wobec spodziewanych -1,7 mln baryłek). Ponadto, stronie popytowej sprzyja wzrost napięć na Bliskim Wschodzie po informacjach o amerykańskich atakach na cele w Syrii i Iraku.

Nastroje na rynku ropy naftowej na razie są dobre i wiele wskazuje na to, że końcówka bieżącego roku przejdzie do historii jako czas zwyżek i optymizmu na rynku ropy. Niemniej, warto mieć na uwadze to, że notowania ropy w ostatnim czasie wzrosły na tyle, że wielu inwestorów może decydować się na realizację zysków w najbliższym czasie – a ci, którzy nie mają jeszcze długich pozycji, mogą mieć wątpliwości co do wejścia na ten rynek, zważywszy na niepewność dotyczącą przyszłości globalnej gospodarki.

Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

BAWEŁNA

Kontynuacja wzrostów notowań bawełny w USA.

Notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych rosły przez pięć ostatnich tygodni z rzędu. Bieżący tydzień także rozpoczyna się od zwyżki cen tego towaru.

Strona popytowa na rynku bawełny nadal jest wyraźnie wspierana przez zapowiedzi podpisania tzw. porozumienia pierwszej fazy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Polepszenie wzajemnych relacji obu krajów tworzy nadzieje na wzmożony handel bawełną.

Obecnie inwestorzy instytucjonalni posiadają ogółem niewielkie pozycje długie na rynku bawełny, co tworzy przestrzeń do kontynuacji trendu wzrostowego w przypadku utrzymywania się pozytywnych nastrojów.

Niemniej, warto pamiętać także o czynnikach ryzyka. Na razie dane dotyczące eksportu bawełny ze Stanów Zjednoczonych są dość słabe, a jeśli pojawią się na nowo zgrzyty w relacjach USA-Chiny (czego nie można wykluczyć), notowania bawełny prawdopodobnie skierują się na południe.

Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej.  - 3

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk