• Odbierz prezent
63 i 58 dolarów USD za baryłkę. Spokojny tydzień na rynku ropy naftowej, wyczekiwanie na OPEC

Wczorajsze Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych przyczyniło się do obniżenia aktywności inwestorów na globalnych rynkach finansowych. Ceny ropy naftowej od kilku dni poruszają się płasko. Notowania ropy Brent oscylują nadal tuż powyżej poziomu 63 USD za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI znajduje się w okolicach 58 USD za baryłkę.

Spokojny tydzień na rynku ropy naftowej, wyczekiwanie na OPEC.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Na rynku ropy naftowej panuje obecnie nastrój wyczekiwania na spotkanie OPEC,

które odbędzie się już w nadchodzącym tygodniu. Do przedstawicieli państw kartelu dołączą także delegaci z krajów spoza OPEC, m.in. Rosji. Głównym tematem rozmów ma być oczywiście porozumienie naftowe. Prawie pewnym scenariuszem jest przedłużenie czasu obowiązywania porozumienia na kolejne kilka miesięcy – na spotkaniu może zapaść decyzja o przedłużeniu na kolejne 3 miesiące (do połowy 2020 r.), jednak wielu przedstawicieli OPEC sugerowało wcześniej, że porozumienie zapewne będzie obowiązywać co najmniej do końca 2020 r.

Drugim, nie mniej ważnym tematem, jest perspektywa dalszego cięcia produkcji ropy naftowej przez sygnatariuszy porozumienia naftowego. Taka decyzja wydaje się mało prawdopodobna z dwóch przyczyn. Po pierwsze, wielu producentów ropy naftowej nie chce zbyt mocno ciąć produkcji w obawie przed utratą odbiorców na rzecz Stanów Zjednoczonych. Po drugie, dotychczasowe dopasowanie poszczególnych krajów do narzuconych na nie limitów było zróżnicowane, więc z pewnością położony zostanie nacisk na niektórych producentów, aby lepiej dopasowywali się do dotychczasowych obietnic.

Spokojny tydzień na rynku ropy naftowej, wyczekiwanie na OPEC.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Powrót cen miedzi do zniżek.

Końcówka bieżącego tygodnia na rynku miedzi jest czasem przecen. Wczoraj notowania tego surowca zawróciły na południe po wcześniejszych zwyżkach. Na razie bilans całego tygodnia jest dodatni, jednak jeśli notowania miedzi przyspieszą spadki w kolejnych godzinach, to bieżący tydzień może zamknąć się neutralnie. Obecnie notowania miedzi w USA oscylują w okolicach 2,66 USD za funt.

Wczoraj w USA obchodzono Święto Dziękczynienia, a dzisiaj sesja w tym kraju jest skrócona – co sprawia, że obecne zniżki mają mniej istotną wymowę. Niemniej, pogorszenie nastrojów na rynku miedzi jest faktem. Po pierwsze, inwestorzy na nowo zaczęli się obawiać braku porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami ze względu na napięcia związane z sytuacją w Hongkongu.

Po drugie, w weekend mają zostać opublikowane odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w Chinach. Inwestorzy spodziewają się, że zostanie pokazany spadek aktywności w sektorze przemysłowym, co byłoby już siódmym z kolei odczytem tego typu.

Spokojny tydzień na rynku ropy naftowej, wyczekiwanie na OPEC.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk