• Odbierz prezent
giełda kryptowalut oszustwo

Zainteresowanie rynkiem kryptowalut przyciąga różnych oszustów. Zdarzają się nawet fałszywe giełdy kryptowalut, które mają na celu tylko defraudację zainwestowanych środków. W ostatnim czasie ujawniono kilka takich giełd.

 

21 czerwca portal Bleepingcomputer poinformował o aresztowaniu przez ukraińską policję w mieście Dniepr czterech osób podejrzanych o prowadzenie sześciu giełd kryptowalut, które okazały się oszustwem. Grupa podejrzanych uruchomiła co najmniej 6 giełd kryptowalut, wprowadzając w błąd użytkowników, a następnie kradnąc ich pieniądze. Oskarżeni kusili potencjalnych użytkowników, promując swoje giełdy za pomocą sfałszowanych ratingów i recenzji, które przedstawiały je w pozytywnym świetle.

Jak stwierdziła ukraińska policja, oszuści są osobami o „specjalistycznej wiedzy i umiejętnościach z zakresu programowania i stworzyli własny system CMS do zarządzania zawartością stron giełd”. Podczas przeszukiwań domów podejrzanych osób, policja zabezpieczyła komputery, pendrive’y, smartfony i inne urządzenia, których zawartość może być przydatna w tej sprawie. Na obecnym etapie postępowania policja stara się oszacować skalę oszustwa i wielkość strat poniesionych przez użytkowników giełd.

 

Giełdy kryptowalut, które okazały się oszustwem

Rzecznik ukraińskiej policji informuje, że prawdopodobnie uzyskana do tej pory lista oszukańczych stron nie jest jeszcze kompletna. Ukraińskie władze proszą użytkowników o informacje, czy zostali wcześniej oszukani przez tego rodzaju strony internetowe. Starają się też ustalić pozostałe strony, które mogą być efektem działań tej grupy. Dotychczas znane strony giełd, które okazały się oszustwem, to:

moneycraft.info
wowex.online
swapex.net
myexchanger.lv
iconvex.net
likechange.biz

 

Oszuści zbierają żniwo

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku ukraińska policja aresztowała grupę, która zorganizowała akcję phishingową na dużą skalę, wyłudzając bitcoiny o wartości 50 mln USD.

W ostatnim czasie Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) otrzymała nakaz sądowy zamrożenia aktywów organizatorów oszukańczego ICO PlexCoin, które zebrało 15 mln USD od tysięcy inwestorów.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO? 

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk