• Odbierz prezent
6. edukacyjny konkurs inwestycyjny TMS dobiegł końca. Jak grali najlepsi?

TMS Brokers zorganizował dla wszystkich zainteresowanych rynkami finansowymi rywalizację, która odbywa się w bez żadnego ryzyka. To okazja do nauki tradingu nie tylko dla początkujących, gdyż również zaawansowani gracze świetnie się w nim odnajdą. Dużym plusem całego wydarzenia jest możliwość udziału bez względu na ilość wolnego czasu. Aplikacja do mobilnego tradingu TMS umożliwia handel w każdym miejscu na świecie. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu. Do zdobycia były nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. Złotych i bezprzewodowe słuchawki Apple AirPods co tydzień. Każdy z uczestników otrzymał audiobook gratis.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Aplikacja mobilna od TMS to nie tylko narzędzie do otwierania lub zamykania transakcji. Zawiera zaawansowane narzędzia analizy technicznej oraz w zakładkę Wiadomości Rynkowe, w której znajdziemy analizy wielokrotnie nagradzanych ekspertów TMS. Dzięki notyfikacjom otrzymamy powiadomienia o istotnych wydarzeniach na rynku i będziemy mogli wykorzystać większą zmienność rynkową. Całość została tak zaprojektowana, żeby inwestor miał dostęp do niezbędnych narzędzi potrzebnych w tradingu w zasięgu ręki.

 

NADAL UCZ SIĘ INWESTOWAĆ NA DEMO!

 

Szósta edycja rywalizacji ponownie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Najlepsi w jednej transakcji potrafili zyskać ponad 13 tys. euro, czyli - w przeliczeniu na polską walutę - ponad 60 tys. złotych. Rynek jednak nie wybacza błędów - w statystykach konkursowych widnieją podobnej wielkości straty.

W pierwszej rundzie najwięcej dała zarobić ropa WTI, która urosła z poziomu 34,4 do 40,5 dolarów za baryłkę. W kolejnych tygodniach na ropie nie było tak ewidentnej tendencji. W drugiej rundzie inwestorzy pokazali, że potrafią dużo zyskać na innym surowcu energetycznym. Obok ropy, najlepsze transakcje były m.in. na gazie naturalnym, którego notowania przez cały tydzień dynamicznie spadały, wykonując przy tym bardzo płytkie korekty. W trzecim tygodniu ci, którzy wybrali amerykański parkiet, a dokładnie sektor spółek technologicznych (indeks NASDAQ 100) oraz akcje Tesli mogli być zadowoleni.

Poszczególne etapy

Stopy zwrotu w poszczególnych tygodniach pokazały nam, kiedy na rynku panowała największa zmienność. Najlepsze wyniki odnotowaliśmy w pierwszej rundzie. Zwycięzca pierwszych 5 dni sesyjnych „wykręcił” stopę zwrotu przekraczającą 411 proc. Oznacza to, że z początkowych 10 tys. euro udało mu się „zrobić” ponad 50 tys. euro. Na podium stanęły również osoby z wynikami 292,34 proc. oraz 242.64 proc. Lider po pierwszej rundzie inwestował głównie na ropie wykonując jedynie 10 transakcji.

II tydzień charakteryzował się mniejszą zmiennością przez co poszczególne wyniki uczestników były proporcjonalnie mniejsze. Indeksy giełdowe wykonały korektę spadkową a zwycięzca tej rundy uzyskał ponad dwukrotnie gorszy wynik (+ 197 proc) niż najlepszy gracz z I etapu. W tym wypadku zwycięzca wybrał rynek niemieckiego indeksu DAX, otwierając transakcje na instrumencie DE30 (CFD na futures DAX) oraz rynek giełdy amerykańskiej – poprzez transakcje na US100 (CFD na futures NASDAQ100). W środku tygodnia gracz odnotował kilka dotkliwych strat. Na wielu transakcjach zauważyliśmy strategię zarzadzania ryzykiem poprzez stosowanie zleceń obronnych Stop Loss.

W III tygodniu aby zwyciężyć należało uzyskać stopę zwrotu 184 proc. Najlepszy trader w głównej mierze skupił się na amerykańskim indeksie technologicznym. Wystarczyło spojrzeć co się działo z notowaniami akcji Tesli, żeby mieć potwierdzenie, że to właśnie te spółki w ostatnim czasie cieszą się największa popularnością. W ostatnim etapie konkursu indeks NASDAQ100 codziennie wspinał się na coraz wyższe poziomy. Finalnie zanotował historyczne maksima. Był to wymarzony rynek dla każdego inwestora krótko i średnio terminowego. Jedynie w piątek indeks poruszał się w konsolidacji.

Klasyfikacja generalna

Ponownie potwierdziła się zasada, że zwycięzca poszczególnej rundy nie zajął dobrego miejsca w klasyfikacji generalnej. Jedynie zwycięzca 3 etapu (nick: Rafkas) ostatecznie zajął 8. miejsce. „Arnolddgt” – najlepszy gracz w klasyfikacji generalnej zdobywając 109 pkt. zagwarantował sobie „złoto”. Najlepszy pojedynczy wynik tego uczestnika to był6 miejsce w 1 tygodniu (+223,5 proc.) oraz 14 lokata (+121 proc.) w 3. rundzie. Środkowy etap Arnolddgt zakończył z minusowym wynikiem i odległa pozycją w rankingu. To kolejne potwierdzenie tezy, że aby wygrać cały konkurs można mieć jeden z etapów całkowicie nieudany. W pierwszej oraz trzeciej rundzie najlepszy trader wybierał tylko i wyłącznie rynek amerykańskiej ropy WTI. Nie stosował zleceń obronnych, inkasował średniej wielkości zyski, ale w jego statemencie można znaleźć kilka wysoko profitowych pozycji, które zbudowały portfel o ponad 100 proc.


Podsumowanie 6. edycji mobilnego konkursu TMS Brokers - 1

Stopy zwrotu najlepszych w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzców poszczególnych rund (1 runda).

Wicelider – „Simo” dwukrotnie zajmował bardzo odległe miejsca. W trzeciej oraz drugiej rundzie plasował się na szarym końcu z mało imponującym wynikiem ponad minus 63 proc. W pierwszym tygodniu rewelacyjny wynik ponad 292 proc. dał mu 2. miejsce i 49 pkt. w klasyfikacji generalnej. Dodatkowych 30 pkt. – za polecenia konkursu wśród znajomych – ostatecznie zagwarantowały mu 2. miejsce w konkursie TMS. Tak dobry rezultat to efekt wyboru rynku – niemieckiego indeksu (DE30). Wiele transakcji z niewielkimi zyskami, trwającymi z reguły bardzo krótko - to było dominujące podejście tego gracza.


Podsumowanie 6. edycji mobilnego konkursu TMS Brokers - 2

Stopy zwrotu najlepszych w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzców poszczególnych rund (2 runda).

„KaliFx” to gracz z 3 miejsca klasyfikacji generalnej. 2 dobre tygodnie ze stopami zwrotu 109 proc oraz 161,7 proc. wystarczyły, żeby stanąć na podium w klasyfikacji generalnej. Środkowy etap brązowy medalista zaliczył z wynikiem -48.6 proc. Trzeba przyznać, że 3. miejsce zostało zdobyte przez tego gracza bez dodatkowych punktów „za polecenia”. Gdyby na tym polu inwestor również byłby aktywny, wówczas 2. miejsce miałby zapewnione. KaliFx nie był bardzo oryginalny, wybrał bowiem do tradingu w głównej mierze kontrakt na niemiecki indeks DAX.

Klasyfikacja generalna

Nick

I runda

II runda

III runda

I miejsce

Arnolddgt

223,50%

-20,22%

121%

II miejsce

Simo

292,34%

-63,52%

-63,86%

III miejsce

KaliFX

109,06%

-48,60%

161,70%

 

Klasyfikacja etapowa

Nick

Stopa zwrotu

I runda

Jahonen

411,32%

II runda

PawelStopa

197,78%

III runda

Rafkas

184,12%


Podsumowanie 6. edycji mobilnego konkursu TMS Brokers - 3

Stopy zwrotu najlepszych w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzców poszczególnych rund (3 runda).

Podsumowanie 6. edycji mobilnego konkursu TMS Brokers - 4

Godziny handlu w czasie konkursu. Liczba transakcji, źródło: TMS

Popularność instrumentów

Rundy

Instrumenty

I runda

DE30.pro

 

OILWTI

 

US500

II runda

DE30.pro

 

OILWTI

 

US500

III runda

DE30.pro

 

OILWTI

 

US500

Ciekawe statystyki

Liczba transakcji zwycięzcy konkursu

66

Liczba transakcji zwycięzcy I etapu

55

Liczba transakcji zwycięzcy II etapu

99

Liczba transakcji zwycięzcy III etapu

143

Maksymalna liczba transakcji

1850

Średnia liczba transakcji w I etapie

22,5

Średnia liczba transakcji w II etapie

21,3

Średnia liczba transakcji w III etapie

18,7


Najpopularniejsze instrumenty w każdym tygodniu konkursu


TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk