• Odbierz prezent
5 powodów dla których akcje dywidendowe to dobra opcja na spowolnienie rynkowe
fot. pexels.com

Akcje dywidendowe nie od dziś cieszą się szczególnym zainteresowaniem inwestorów długoterminowych. Zarabianie na wypłacanych dywidendach pozwala uzyskać regularne pasywne źródło przychodów, nierzadko przekraczające 5% w skali roku, a więc więcej niż w przypadku zwykłych lokat. Co więcej, nakłada się na to sam wzrost cen akcji, bo wiele spółek dywidendowych cechuje dobra sytuacja finansowa i korzystne wyniki sprzedażowe.

 

 

Zainteresowanie akcjami dywidendowymi najlepiej obrazują rosnące wartości funduszy ETF dywidendowych. Broker online posiadający w ofercie te instrumenty może liczyć na zainteresowanie kupujących, którzy nie chcą wybierać pojedynczej spółki, zamiast tego wolą zainwestować w cały segmenty rynku. Kapitalizacja rynkowa największych funduszy dywidendowych liczona jest w miliardach dolarów, a kwoty zwrotu przekraczają często bardziej tradycyjne inwestycje. Co więcej, trzymający je w portfolio inwestorzy mogą liczyć na wypłatę dywidendy, pomniejszoną o koszty zarządzania funduszem.

5 powodów dla których akcje dywidendowe to dobra opcja na spowolnienie rynkowe - 1

Rosnąca wartość funduszu dywidendowego iShares Core Dividend ETF. Źródło: Investing.com.

 

Ale jakie są główne powody, które pozwalają inwestorom uważać, że spółki dywidendowe mogą być dobrym wyborem w okresie spowolnienia rynkowego? Zastanowimy się nad tym zagadnieniem, przedstawiając tutaj opinie eksperta na temat korzyści z posiadania spółek dywidendowych w portfolio.

 

Spółki dywidendowe: 5 powodów zakupu według ekspertów

Powody, dla których akcje dywidendowe mogą być dobrym wyborem szczególnie dla długoterminowych inwestorów, najlepiej przedstawia Maxim Manturov, Dyrektor ds. Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe. Twierdzi on, że „Inwestowanie w akcje dywidendowe może być atrakcyjną strategią dla wielu inwestorów i ma ona wiele zalet. Oto niektóre z nich:

Stabilne źródło przychodów: Akcje dywidendowe zapewniają inwestorom regularny przychód w formie wypłat dywidendy. Jest to szczególnie korzystne dla tych, którzy szukają stabilnego źródła przychodu, na przykład emerytów, albo dla osób które chcą uzupełnić uzyskiwane wynagrodzenie.

Potencjał wzrostów i zwiększania wartości kapitału: Wiele spółek wypłacających dywidendy ma dobre podstawy funkcjonowania i posiada stabilną pozycję finansową. Inwestowanie w te firmy może zapewnić potencjalny dochód zarówno z dywidend, jak i ze wzrostu wartości kapitału, wynikającego z rosnących w czasie cen akcji.

Efekt składania zysków: reinwestowanie dywidend może prowadzić do efektu składania zysków, w którym za środki uzyskane z dywidend można kupić więcej akcji, co prowadzi do jeszcze większych zysków z dywidend w przyszłości. Długoterminowo, efekt składania zysków z odsetek może znacząco zwiększyć zwroty.

Odporność podczas kryzysów na rynku: Firmy wypłacające dywidendy są często bardziej stabilne i odporne na kryzysy w okresach słabej koniunktury. Ich zdolność do regularnego wypłacania dywidend, nawet podczas trudniejszego okresu w gospodarce może służyć jako bufer chroniący przed zmiennością rynkową.

Potencjał rosnących dywidend: Niektóre firmy mogą się pochwalić ciągle rosnącymi w czasie kwotami dywidend. Inwestowanie w takie spółki pozwala inwestorom zarabiać na rosnącym dochodzie z dywidend, który może być wyższy niż inflacja, zwiększająca także potencjalnie siłę nabywczą.

5 powodów dla których akcje dywidendowe to dobra opcja na spowolnienie rynkowe - 2

Wpływ potencjału wzrostów z dywidend na całkowity zysk z inwestycji, zobrazowany w długoterminowej perspektywie. Źródło: MotleyFool.

 

Jak wybierać spółkę dywidendową?

Poznaliśmy już więc korzyści ze spółek dywidendowych, ale jak wybrać odpowiednią firmę do swojego portfolio? W tym celu warto rozpocząć od przeprowadzenia analizy fundamentalnej spółki. Inwestor powinien ocenić nie tylko oprocentowanie dywidendy w czasie i aktualną cenę akcji. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy spółka prowadzi zyskowną działalność i czy nie przynosi strat w ostatnich kwartałach. Inne istotne czynniki to między innymi koszty działalności, potencjał rozwoju, wskaźnik EPS czy rekomendacje analityków.

Ponieważ inwestowanie w spółki dywidendowe na ogół wiąże się z przetrzymywaniem akcji w portfolio przez dłuższy okres, korzystne jest sprawdzenie całej branży, a także jej perspektyw na kolejne miesiące i lata, w zależności od naszego horyzontu inwestycyjnego. Zrozumienie trendów rynkowych dla całego sektora pozwoli na lepszą ocenę, czy inwestycja się opłaci, a dodatkowo może też skierować na inne spółki dywidendowe z tej samej branży, które będą oferowały korzystniejsze możliwości zwrotów. Wśród tego, szczególnie istotne jest zrozumienie, otoczenia rynkowego, na przykład zachowań konsumentów i trendów w preferencjach zakupowych. Firma, która jest w stanie dopasować się do otoczenie mikroekonomicznego, utrzyma dynamikę wzrostów, a to oznacza stabilną wypłatę dywidendy w perspektywie długoterminowej.

Biorąc pod uwagę długoterminowe trzymanie spółki w portfelu, powinna mieć też ona wysoką innowacyjność, aby zagwarantować, że z czasem nie odpadnie w konkurencyjnym wyścigu. Pewne znaczenie ma też dostosowanie się do aktualnych tendencji w zakresie ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu, ponieważ oba te czynniki są pozytywnie postrzegane szczególnie przez inwestorów długoterminowych, przyciągając kapitał. Śledzenie informacji rynkowych na temat danej spółki da też odpowiedź na pytanie, czy nie planuje ona fuzji i przejęć, a nawet czy sama nie stanie się celem M&A ze strony innego podmiotu.

Natomiast osoby, które nie mogą zdecydować się na wybór konkretnej spółki, mogą spróbować wybranie jednego z dywidendowych funduszy inwestycyjnych pokrywających szerokie portfolio spółek z określonego rynku, na przykład giełdy w Nowym Jorku, albo sektora.

Droga do wyboru idealnej spółki dywidendowej nie jest więc usłana różami. Jednak korzyści z długoterminowego zarabiania na wypłatach dywidendy są zrozumiałe, szczególnie dla osób które nie traktują zakupu akcji jako sposobu na szybkie wzbogacenie się, a rozumieją znakomite perspektywy czasowe zwrotów z tej inwestycji.


Dmytro Spilka

Dmytro to dziennikarz ekonomiczny z Londynu. Założyciel Solvid i Pridicto. Jego publikacje ukazały się między innymi w NasdaqKiplingerFinancial Express, oraz The Diplomat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk