• Sklep
  • Odbierz prezent
5 najważniejszych wydarzeń w kalendarzu ekonomicznym
Z artykułu dowiesz się:

- Na jakie wydarzenia w kalendarzu makroekonomicznych warto zwrócić uwagę w tym tygodniu

Investing.com wskazuje 5 głównych wydarzeń w kalendarzu ekonomicznym, na które warto zwracać uwaę w tym tygodniu:

 

1. FOMC rate decision - bezsprzecznie najistotniejszy punkt w tygodniowym kalendarzu. Decyzję w sprawie stóp procentowych w USA poznamy w najbliższą środę o godzinie 20:00 czasu polskiego. Rynki silnie wierzą w podwyżkę stóp, stąd decyzja inna niż podwyżka będzie dużym zaskoczeniem i może doprowadzić do silnej reakcji na parach dolarowych

30 minut po ogłoszeniu decyzji planowana jest konferencja Janet Yellen, która będzie równie istotna dla rynków, gdyż prezes FED powinna przedstawić dalsze plany dotyczące polityki monetarnej FED. Rynki spodziewają się, że stopy procentowe będą stopniowo podnoszone w 2016 roku.

 

2. Dane o inflacji (USA) w listopadzie - dane zostaną opublikowane jutro o godzinie 14:30 czasu polskiego. Konsensus rynkowy zakłada odczyt CPI (m/m) na poziomie 0,2%, czyli taki sam jak miesiąc wcześniej.

 

3. Odczyty PMI dla strefy euro - w najbliższą środę poznamy odczyty wskaźników wyprzedzających - PMI - dla przemysłu i usług, a także wskaźnik zbiorczy PMI według Markit. Dane zostaną opublikowane o godzinie 9:00 czasu polskiego.

 

4. Konferencja prasowa BoJ - w piątek o godzinie 7:30 czasu polskiego podczas konferencji Banku Japonii powinniśmy poznać plany polityki monetarnej w kraju kwitnącej wiśni. Rynki spodziewają się stonowanych zapowiedzi, mówiących o utrzymaniu bieżącej polityki, mimo iż w kuluarach mówi się o możliwości poszerzenia programu skupu obligacji przez BoJ.

 

5. Dane z Wielkiej Brytanii o inflacji, zatrudnieniu i sprzedaży - Jutro o 10:30 czasu polskiego poznamy odczyty CPI dla Wielkiej Brytanii.

W środę o 10:30 poznamy zmianę stopy bezrobocia w UK oraz zmianę średniego wynagrodzenia w listopadzie.

W czwartek na 10:30 planowana jest publikacja danych o sprzedaży detalicznej.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk