• Odbierz prezent
5 najgorszych prognoz XXI wieku
Z artykułu dowiesz się:

- Czyje prognozy okazały się najmniej trafnymi w tym wieku

- Czego dotyczyły i jakie miały następstwa

Serwis Marketwatch przygotował listę 5 najbardziej nieudanych prognoz tego wieku... jak na razie. Czy załapałeś się, na którąś z nich?

 

Miejsce 5. Goldman Sachs. W 2008 roku analitycy Goldman Sachs prognozowali wzrost cen ropy naftowej do 200 dolarów za baryłkę. Jak to się częśto zdaża, ze swoją prognozą trafili w szczyt rynku ropy, która jeszcze w 2008 roku dynamicznie spadła, a dziś oglądamy ceny w okolicy 30 dolarów.

 

Miejsce 4. Marc Faber i Peter Schiff. W 2009 roku Faber stwierdził, że praktycznie zerowe stopy procentowe FED doprowadzą do hiperinflacji, w efekcie dolar amerykański będzie wart tyle co dolar Zimbabwe. Peter Schiff dodał, że na decyzji FED nie ucierpi złoto i zapowiedział wzrost jego ceny do 5000 dolarów za ucję.

 

Miejsce 3. Meredith Whitney. Prognoza Meredith dotyczyła rynku obligacji komunalnych. W 2010 roku Meredith zapowiedziała, że 50 do 100 amerykańskich hrabstw i miast nie będzie w stanie wykupić swoich obligacji. Jednak po kryzysie finanse lokalnych samorządów odbiły się ze względu na cięcia wydatków i zwiększone wpływy z podatków w związku z ożywieniem pokryzysowym. Dzięki czemu obligacje komunalne miały się lepiej niż wcześniej.

 

Miejsce 2. Ben Bernanke. W 2007 roku ówczesny szef FED stwierdził, że kryzys subprime nie przełoży się na całą gospodarkę. Czy mógł mylić się bardziej? Rok po jego zapowiedzi z powodu kryzysu subprime upadł Bear Stearns, a 6 miesięcy po nim Lehman Brothers.

 

Miejsce 1 zajął Alan Greenspan. W 2005 roku, gdy był jeszcze szefem FED stwierdził, że pomimo tego, że ceny nieruchomości zaczęły się wahać to nie spodziewa się znaczącego spadku cen, oraz, że sektor ten nie osłabi amerykańskiej gospodarki. To właśnie w 2005 roku ceny nieruchomości zaczęły spadać, a niedługo później doczekaliśmy się kryzysu finansowego, którego początkiem była bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości.

 

Źródło informacji: MarketWatch


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk