• Odbierz prezent
playway house flipper gra

W swoim raporcie zarząd PlayWay poinformował, że koszty związane z produkcją i marketingiem zwróciły się w ciągu jednej dobry. Duży sukces składa się z wielu czynników. PlayWay w ostatnim czasie może pochwalić się naprawdę wieloma osiągnięciami. Warto pamiętać, że jest to dopiero początek.

 

Zabawa w budowanie

Gra House Flipper to ciekawy symulator inwestora-budowlańca. Podczas zabawy gracz wciela się w osobę kupującą zniszczone domy, które następnie trzeba wyremontować, nadając im nowe życie. Na koniec dany budynek należy sprzedać z zyskiem. Pozyskane pieniądze można reinwestować w narzędzia, sprzęt i inne elementy w grze. Ten stosunkowo prosty model, szybko podchwycili gracze. Gra na platformie Steam ma oceny w 80% pozytywne, co cieszy zarówno twórcę, jak i wydawcę.  Premiera na platformie Steam miała miejsce 17.05.2018 roku. Według szacunkowych danych w zaledwie 72 godziny, do klientów trafiło ponad 80 tys. sztuk gry. Jak informuje spółka, gra House Flipper w dniu premiery, na platformie Steam, znajdowała się na 1 pozycji w tzw. Steam Global Sale, a w drugiej dobie sprzedaży plasował się na pozycjach od 2 do 3. Jest to wybitnie dobry wynik.

 

FXMAG akcje 5 milionów w 3 dni – playway potwierdza hossę spółek gamingowych playway spółki gamingowe gpw 1

Źródło: store.steampowered.com

 

Obecnie, w momencie pisania artykułu, gra znajduje się na czwartym miejscu w rankingu globalnych bestsellerów. Warto pamiętać, że od premiery minęło zaledwie kilka dni, najbliższy czas będzie obfitował w recenzje i opinie, które mogą przekonać graczy do zakupu.

 

Zwrot inwestycji

Wedle komunikatu spółki, wytworzenie gry razem z budżetem marketingowym kosztowało poniżej 550 tys. zł. Oznacza to, że przy obecnej cenie 17,99 USD i sprzedaży 80 tys. egzemplarzy, spółka uzyskała 1439200 USD, co przekłada się na około 5 milionów złotych. Liczby pokazują skalę przedsięwzięcia. Ciekawą kwestią jest forma działania spółki PlayWay. Wydawcą gry jest Frozen District Sp. z o.o., w której to PlayWay S.A. posiada 80% udziałów w kapitale zakładowym. Spółka PlayWay wniósła do Frozen District prawa do gry, a Krzysztof Krej wniósł zespół Empyrean, został przy tym prezesem zarządu i udziałowcem posiadającym 20% kapitału zakładowego Frozen District. Dość zawiły proces działania spółki, automatycznie pozwala unikać ryzyka. Dodatkowo dzięki takiemu podejściu, spółka może działać na wielu obszarach, co było podkreślane we wcześniejszym artykule o modelu dywersyfikacji w tworzeniu gier. Dobre reakcja rynku sprawiła, że obecnie trwają kolejne prace nad rozwojem gry oraz planowaniem kolejnych dodatków i usprawnień.  Co więcej, sukces gry w wersji na PC spowodował przyśpieszenie prac nad wersjami na konsole Xbox One i PlayStation 4. Jest to kolejny obszary potencjalnego zysku, konsole stanowią również znaczącą część rynku. Według niektórych statystyk konsole stanowią około 30 proc. rynku. Poza tym trwają prace nad wersją mobilną gry, a jak wiadomo, rynek gier mobilnych staje się co raz to popularniejszy.  W niektórych regionach zdecydowanie dyskwalifikuje rynek PC i konsol, większa dostępność, łatwiejsze użytkowanie i możliwość zwykłego „zabicia czasu”, w czasie podróży autobusem, bądź metrem, sprawiają, że rynek ten jest otwarty na nowe tytuły.

Farm Manager 2018

Kwestią, która w ostatnim czasie również dotyczyła spółki, był spór o tytuł Farm Manager 2018. Zarzuty  od niemieckiego UIG były dość ostre, mimo to spółka nie poddawała się oskarżeniom.
Całość ma dość rozbudowane podłoże, co więcej, spółka o ewentualnym sporze informowała nawet w prospekcie emisyjnym. O źródłach całego zamieszania wokoło Farm Menager 2018, można poczytać w artykule.

 

Miesięczne szczyty

PlayWay w ostatnim miesiącu przeżywa prawdziwy czas wzrostów. W ciągu 1 miesiąca spółka zanotowała wzrost o ponad 60 proc., co ciekawe, kolejne perspektywy na wzrost są bardzo prawdopodobne. Bardzo pozytywne nastrajają informacje z ogólnego segmentu rynku gier komputerowych. Zarówno PlayWay, CD Projekt, jak i 11 bit studios, pną się na szczyty. W ostatnim czasie mocnym debiutem okazało się także Ten Square Games.

 

FXMAG akcje 5 milionów w 3 dni – playway potwierdza hossę spółek gamingowych playway spółki gamingowe gpw 2

Wykres PlayWay w zakresie 1 miesiąca 

 

Czas premier

Najbliższe dni dla inwestorów PlayWaya będą czasem oczekiwań na premierę gry Agony. Gra zapowiadana jest jako kolejny potencjalny przebój na rynku komputerowym.  Gra utrzymana jest w konwencji survival horroru. Akcja rozgrywa się w piekle, główny bohater musi odnaleźć drogę wyjścia. Pewne jest, że miłośnicy horrorów, których na polskim rynku nie brakuje, odnajdą w grze pewien potencjał. Gra ma trafić do sprzedaży we wtorek 29 maja. Co ciekawe od dnia premiery dostępna ma być na PC, PlayStation 4 oraz Xbox One, co idealnie wpasuje się w ogólną niszę. Spółka 2 kwietnia zapowiadała, że zakłada premierę 10 gier w ciągu 6 miesięcy. Oznacza to, że zarówno inwestorzy, jak i gracze mają na co czekać. Poprzednie tytuły spółki odniosły znakomity sukces, różnorodność gier i obszary, które poruszają, niwelują ewentualne możliwości niedopasowania do rynku. Przy obecnym rozrzucie w tytułach PlayWay odnajdą się zarówno konstruktorzy, wirtualni rolnicy, mechanicy, jak i fani horrorów.


Szymon Maj

Działacz społeczny, autor. Zwolennik analizy fundamentalnej, przy jednoczesnej obserwacji wartości wolumenu. Po godzinach baczny obserwator społecznego aspektu giełdy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk