• Odbierz prezent
44,6% byków w Polsce i 42,4% niedźwiedzi w Stanach Zjednoczonych- co na to indeksy?

Jedną z największych podpowiedzi co do możliwych dalszych scenariuszy na rynkach akcji, jest sentyment inwestorów. Jak co tydzień, tak i tym razem, sprawdzamy liczebność obozu byków i niedźwiedzi, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków spadła z 46,1 do 44,6. Jest to wciąż najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi wzrosła z 22,2% do 25,6%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem tym razem się zmniejszyła. W zeszły czwartek było ich 31,7% natomiast dzisiaj 29,8%.              

 Źródło: sii.org.pl

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia wzrost rynkowych byków o +0,4% do 30,4%. Powiększyła się również liczba niedźwiedzi o +0,3% do 42,4% . Redukcji uległa natomiast grupa osób o neutralnym nastawieniu do rynku. Po zniżce o -0,6% wynosi ona obecnie 27,2%.

 Źródło: aaii.com

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Co ciekawe, indeks strachu, czyli Fear & Greed Index spadł w ciągu ostatniego tygodnia. Podczas naszej poprzedniej aktualizacji wynosił 75 punktów, natomiast dzisiaj znajduje się na poziomie 68. Niewielkie cofnięcie na amerykańskich indeksach schłodziło delikatnie ten wskaźnik. Warto również pamiętać, że potrafi on osiągać naprawdę ekstremalne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

 Źródło: money.cnn.com

Źródło: money.cnn.com

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk