Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

442. dzień wojny. Ukraińskie kontrataki pod Bachmutem

442. dzień wojny. Ukraińskie kontrataki pod Bachmutem | FXMAG INWESTOR
General Staff of the Armed Forces of Ukraine, Facebook
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

9 maja siły ukraińskie uderzyły w rotujące pododdziały przeciwnika na południe od drogi Bachmut–Konstantynówka, co doprowadziło do ich wycofania z rejonu miejscowości Stupoczky na wschodnią stronę kanału Doniec–Donbas. Ukraińcy wkroczyli na zajmowane wcześniej przez Rosjan tereny na głębokość ok. 2 km, a dwa dni później uderzyli jednocześnie na kilku kierunkach w okolicach Bachmutu, główny ciężar natarcia skupiając w rejonie wsi Iwaniwśke na południe od wspomnianej drogi Bachmut–Konstantynówka oraz pomiędzy Bohdaniwką a miejscowością Chromowe na północ od drogi Bachmut–Czasiw Jar. Przeciwnika udało im się odepchnąć na blisko 2 km od pierwszej z wymienionych dróg, natomiast sytuacja na drugim kierunku uderzenia pozostaje niejasna. Według części źródeł wojska ukraińskie uzyskały nieznaczne powodzenie, wypychając wroga na kilkaset metrów, zaś według innych – zostały odparte na wcześniej zajmowane pozycje.

Niejasna jest też sytuacja w rejonie kanału Doniec–Donbas na południe od drogi Bachmut–Konstantynówka. Według części źródeł Ukraińcy mieli przekroczyć go na kierunku Kliszczijiwki i zająć skrawek terenu po jego wschodniej stronie, a także atakować leżącą na wschodnim jego brzegu Kurdiumiwkę. Z komunikatów ukraińskiego Sztabu Generalnego z 11 i 12 maja wynika natomiast, że to siły agresora ponownie przekroczyły kanał w kierunku zachodnim i zostały odparte w rejonie Stupoczek, skąd ewakuowały się dwa dni wcześniej. Ukraińcy mieli atakować również na północny wschód od Sołedaru, uzyskując nieznaczne powodzenie w rejonie Biłohoriwki w obwodzie donieckim. Niektóre źródła donosiły ponadto o przemieszczaniu wojsk ukraińskich w kierunku linii styczności i granicy FR w obwodzie charkowskim oraz o ich koncentrowaniu na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

Ukraińskie kontrataki nie wpłynęły na rozwój sytuacji w Bachmucie, gdzie siły rosyjskie poczyniły kolejne postępy w zachodniej części miasta. Z kolei w rejonie Awdijiwki doszło do najpoważniejszych od wielu tygodni zmian na korzyść agresora – Rosjanie wkroczyli do miasta od południowego wschodu, a także podeszli pod nie od południowego zachodu. Niepowodzeniem miały się natomiast zakończyć kolejne rosyjskie ataki w Marjince i na południe od niej (w rejonie Nowomychajliwki), jak również na południowy zachód od Kreminnej. 9 maja agresor miał ponadto podjąć nieudane próby natarcia na północny wschód od Kupiańska oraz na południowy wschód od tego miasta na pograniczu obwodów charkowskiego i ługańskiego. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego aktywność Rosjan miała w ostatnich dniach zmniejszyć się do średniego poziomu wynoszącego nieco ponad 40 ataków na dobę.

Rosyjskie uderzenia rakietowe ponownie ograniczyły się do bezpośredniego zaplecza sił ukraińskich. Ich celami były Kupiańsk, Słowiańsk, Kramatorsk (dwukrotnie), Konstantynówka i Zaporoże oraz znajdujące się w rejonach walk Awdijiwka, Torećk i Wuhłedar. Artyleria i lotnictwo agresora kontynuowały ostrzał i bombardowania wzdłuż linii styczności i na obszarach przygranicznych. Poza rejonami walk głównymi celami rosyjskiego ostrzału pozostają prawobrzeżna część obwodu chersońskiego z Chersoniem, Nikopol i okolice Oczakowa. O ukraińskiej dywersji donoszono z Melitopola, a lokalne władze rosyjskie informowały także o aktywności ukraińskich dronów w przygranicznych obwodach briańskim (ich celem miał tam być skład paliwa), kurskim i woroneskim.

Reklama

9 maja Pentagon przedstawił szczegóły nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 1,2 mld dolarów. Środki te mają zostać przeznaczone na zakup kolejnych systemów obrony powietrznej (wcześniej media donosiły o zestawach Hawk) i amunicji do nich, amunicji do zwalczania dronów, pocisków artyleryjskich 155 mm oraz wyposażenia do integracji wyrzutni, rakiet i radarów z innymi systemami ukraińskiej obrony powietrznej. Pakiet przewiduje też finansowanie usług w zakresie rozpoznania satelitarnego. Następnego dnia czeski prezydent Petr Pavel poinformował, że Czechy przekażą Ukrainie dwie baterie posowieckich zestawów przeciwlotniczych Kub (w skład każdej z nich mają wejść cztery samobieżne wyrzutnie, pojazdy rozpoznania i naprowadzania oraz stanowisko dowodzenia). Pavel włączył się również w czeską debatę o przekazaniu Kijowowi samolotów szkolno-bojowych L-159, w której pozycjonuje się jako zwolennik takiego rozwiązania.

11 maja brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził, że Ukraina otrzymała pociski manewrujące MBDA Storm Shadow. Według wcześniejszych doniesień CNN Ukraińcy otrzymali kilka pocisków o zasięgu 250 km, które będą mogły być przenoszone przez przystosowane do tego samoloty posowieckie. Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell podał szczegóły porozumienia o zakupie amunicji dla Ukrainy. Przewiduje ono nabycie 1 mln pocisków 155 mm i ponad tysiąca rakiet (nie sprecyzował jakich). Z kolei szef Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiadomił, że Kijów otrzyma czołgi Abrams „na początku jesieni” (według wcześniejszych komunikatów miało to nastąpić na przełomie 2023 i 2024 r.). Do tego czasu ma się zakończyć program szkolenia ukraińskich załóg i obsługi technicznej. 12 maja Sky News podało, że z USA do Niemiec dotarło 31 abramsów, na których mają trenować Ukraińcy (wcześniej informowano, że nie są to te czołgi, z którymi wrócą oni na Ukrainę). Szkolenie ma się rozpocząć w ciągu dwóch–trzech tygodni. Według ministra obrony Ołeksija Reznikowa Kanada i Litwa rozpoczęły wspólny projekt szkolenia oficerów młodszych Sił Zbrojnych Ukrainy....

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama

Czytaj dalej