• Odbierz prezent
4- krotny zwycięzca World Cup Trading Championships

Czterokrotnie zdobył tytuł najlepszego inwestora World Cup Trading Championships, a od wielu lat zdobytą wiedzę przekazuje uczniom z całego świata. Włoski trader, Andrea Unger w wywiadzie dla redakcji Comparic.pl zdradził m.in. dlaczego nie obawia się ekspansji sztucznej inteligencji, oraz kto powinien z góry zapomnieć o tradingu. Zapraszamy do lektury!

W 2021 roku minie 20 lat, odkąd zacząłeś swoją karierę z tradingiem. Czy z perspektywy czasu nie żałujesz, że nie wybrałeś innej drogi życiowej?

Nigdy! Żyję najlepiej jak potrafię sobie wyobrazić i nie mówię o pieniądzach, ale o wolności, zarówno jeśli chodzi o znalezienie czasu dla mojej rodziny, jak i dla siebie samego. Jestem przykładem człowieka, który wykonuje pracę, którą kocha, więc tak naprawdę „nie pracuję”.

Czy w trakcie swojej kariery miałeś momenty zwątpienia i chciałeś zrezygnować z tradingu?

Były ciężkie chwile, ale z odpowiednim doświadczeniem byłem je w stanie zrozumieć i zaakceptować, Nigdy nie myślałem o rzuceniu tradingu, ponieważ jak wspomniałem kocham tę pracę, więc nie widzę powodu, aby od niej uciekać.

Czy Twoim zdaniem możliwe jest łączenie zwykłej pracy zawodowej z sukcesywnym tradingiem?

Trudno jest na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy określić zasady, które pozwalają na składanie zleceń kiedy masz na to czas, albo jak w moim przypadku, zautomatyzować handel - to rozwiązanie wymaga również kontroli. Jeśli jednak myślisz, że wrócisz wieczorem do domu, siądziesz przy komputerze i przez kilka godzin poskalpujesz – zapomnij o tym. 

Jak rozpocząć budowę swojej strategii inwestycyjnej? Czy są jakieś uniwersalne zasady, które działają niezależnie od charakteru tradera?

Przede wszystkim musisz zrozumieć czego szukasz, jaki styl handlu preferujesz, na jakich rynkach zamierzasz handlować. Jeśli podejdziesz do tego tylko z punktu widzenia "zarabiania pieniędzy", z pewnością się rozczarujesz. Jeśli masz duży apetyt na ryzyko będziesz szukać zagrań przeciwko trendowi, więc też musisz wybrać rynki, które często zawracają. Jeśli nie lubisz ryzyka, powinieneś szukać gry z trendem. 

Czy istnieje coś takiego jak predyspozycja do tradingu? Czy uważasz, że są osoby, które nie powinny nawet myśleć o wpłacaniu pieniędzy na rachunek?

Tak, to może nie jest zbyt grzeczne, ale istnieją tzw. "urodzeni przegrani" - przynajmniej w handlu. Otrzymuję tysiące maili z całego świata i natychmiast rozpoznaję ludzi, którzy powinni trzymać się z daleka od tradingu. Ich wspólną cechą, jest ciągłe wyobrażanie sobie "ile" mogliby zyskać. Najczęściej ich marzenia stają się później koszmarem.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Marcin Nowogórski

Ekspert analizy fundamentalnej rynku walutowego, z naciskiem na politykę banków centralnych. Od 7 lat aktywny inwestor rynku Forex. Redaktor portalu Comparic.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk