• Odbierz prezent
3 najdziwniejsze fundusze inwestycyjne świata

Główny cel inwestowania dla większości inwestorów jest oczywisty - zysk. To chęć pomnożenia pieniędzy powoduje, że decydujemy się na konkretną inwestycję. Analizujemy potencjalne ROI, sprawdzamy jak prezentuje się dana spółka na tle branży, generalnie dokonujemy analizy czy ulokowanie naszych pieniędzy w danym podmiocie przyniesie nam sowite wynagrodzenie…  albo powierzamy nasze środki ekspertom. W całym procesie moda ma zdecydowanie większe znaczenie niż nam się może wydawać. Nasz subiektywny ranking trzech najdziwniejszych funduszy inwestycyjnych tworzą ETF’y, które poddały się trendom starzejącego się pokolenia Millenialsów. 

SPDR SSGA Gender Diversity Index ETF

Filozofia GENDER w Polsce wywołuje ogromne kontrowersje. Konserwatyści mówią o lewackiej ideologii, a postępowcy o normalnej nauce. W tym artykule nie będziemy spierali się o to czym jest ta filozofia i czy jest słuszna, ale podejdziemy do tego z inwestorskiego punktu widzenia- czy na tym da się zarobić? 

W marcu 2016 roku wystartował fundusz ETF o nazwie SPDR SSGA Gender Diversity Index, który posługuje się tickerem SHE. W co inwestuje ten ETF? W spółki, w których zarządach i radach nadzorczych zasiadają kobiety, a dokładniej z całej palety obiecujących spółek wybiera te, które są liderami w promowaniu kobiet poprzez różnorodność płci w ich zarządach oraz zarządzaniu. Pewnie wyobrażasz sobie dziwne i egzotyczne spółki, które mogą być w gronie zainteresowań tego ETF’u. Nic bardziej mylnego. Największy udział w portfelu ma VISA (5,04%), następnie Home Depot Inc (4,91%), a podium zamyka spółka Johnson&Johnson (4.68%).  

FXMAG akcje 3 najdziwniejsze fundusze inwestycyjne świata fundusze fundusz wegański fundusz zarabiający na otyłych fundusz gender dziwne fundusze 1

Skład funduszu Gender Diversity Index ETF. Źródło: bloomberg.com

Wartość początkowa indeksu wynosiła 59,66 punktów. Aktualnie notowania oscylują w granicach 75.26. To oznacza, że w przeciągu 3 lat, zarobki inwestorów wyniosły 26,14%. Najtrudniejszy okres dla tego funduszu przypadł na III i IV kwartał 2018 roku. W zaledwie 3 miesiące stopniały wszystkie zyski z inwestycji, co udało się odrobić w przeciągu kolejnych 12 miesięcy. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk