• Odbierz prezent
3 miliardy strat Skarbu Państwa? CBA zatrzymało byłego wiceministra finansów

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek 16 lipca poinformowało o zatrzymaniu byłego wiceministra finansów, który usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa na dużą skalę przy nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o Ordynacji Podatkowej. Chodzi o Macieja G., który był wiceministrem finansów w latach 2008-2015 w koalicyjnym rządzie PO-PSL.

 

W śledztwie prowadzonym przez CBA chodzi o sprawę z początku 2013 r., kiedy nowelizowano ustawę o podatku VAT, mającą skrócić okresy rozliczeniowe z kwartału do jednego miesiąca w przypadku obrotu m.in. nieruchomościami, paliwami, wyrobami stalowymi i elektroniką, w celu ograniczenia nadużyć podatkowych. Pełniący wówczas funkcję wiceministra finansów Maciej G. miał dopuścić się zablokowania zmian rozliczenia podatku przy obrocie nieruchomościami i produktami elektronicznymi. Skutkiem tego była zmiana projektu ustawy i usunięcie z niego m.in.  danych na temat wzrostu liczby wyłudzeń VAT-u przy obrocie elektroniką. W ocenie CBA, decyzja Macieja G. mogła doprowadzić do strat Skarbu Państwa sięgających nawet 3 mld złotych.

 

Byłemu wiceministrowi zostały postawione zarzuty z art. 231 § 2 Kodeksu Karnego o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, za co grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Obecnie nie wiadomo jakie dowody na osiągnięcie korzyści osobistej mógł mieć były wiceminister. Sprawę prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

 

W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się wzmożonej aktywności medialnej m.in. CBA ze względu na trwającą kampanię wyborczą przed wyborami parlamentarnymi. Głośne sprawy tego typu nierzadko kończyły się oczyszczeniem z zarzutów wiele miesięcy później.

Czytaj także: Ponad ćwierć wieku VAT - najważniejszego podatku dla budżetu Polski

Podatek od towarów i usług, powszechnie nazywany VAT-em (ang. value-added tax) obowiązuje w Polsce już od ponad ćwierćwiecza, dokładnie rok temu obchodząc dwudziestopięciolecie swojego istnienia. Jest to kluczowy podatek z punktu widzenia finansów państwa, odpowiadający za niemal połowę wpływów do b.. Czytaj
Ponad ćwierć wieku VAT - najważniejszego podatku dla budżetu Polski

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk