• Odbierz prezent
215%, 198% oraz 195% w dwa tygodnie w konkursie tradingowym! Zobacz jak grali najlepsi w II rundzie edukacyjnego konkursu TMS?

W pierwszym tygodniu rywalizacji najlepsi uczestnicy postawili na rynek surowców. Szczególną popularnością cieszył się gaz naturalny. W drugiej rundzie demo rywalizacji popularność surowców przebiły indeksy giełdowe. Zwycięzcy drugiego tygodnia w głównej mierze skupili uwagę na parkiecie amerykańskim oraz niemieckim.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Druga runda edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers, przypadła na okres zniżkujących indeksów giełdowych, niezdecydowanych ruchów notowań złota, taniejącej ropy oraz słabnącego na sile dolara amerykańskiego.

Niemiecki DAX, a konkretnie CFD DE30, zrównał się w wrześniowymi dołkami. Podobne, niechlubne rekordy widać było również na innych parkietach europejskich. Nastroje były dyktowane przez obawy o opóźnienia w zatwierdzeniu pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. Ryzyko wzbudzało i nadal wzbudza potencjalne zakłócenie w przebiegu wyborów w USA (zaplanowanych na 3 listopada). Dodatkowo rynek jest wrażliwy na wpływ drugiej fali pandemii, która właśnie przetacza się przez Stary Kontynent. Niewiele optymizmu wlał odczyt stanu niemieckiego przemysłu. Odczyt PMI z tego sektora wzrósł do 58 pkt. z 56.4 pkt. Dodatkowo instytut Markit podkreśla, że utrzymanie tempa wzrostu na tym poziomie będzie trudne do utrzymania

Dołącz bezpłatnie do konkursu!

Ubiegły tydzień przyniósł również drugą debatę między prezydentem Donaldem Trumpem a Joe Bidenem – kandydatem Demokratów. Przebiegająca w cywilizowanej atmosferze potyczka dwóch polityków nie wniosła nic nowego. Nie było również widać większej reakcji Wall Street. Co prawda na otwarciu piątkowej sesji indeksy zza oceanu zniżkowały, ale w drugiej połowie sesji NASDAQ100 oraz Dow Jones zaczęły pomału odrabiać straty.

Wysoka aktywność i wysoka stopa zwrotu

Najlepsi w 2. tygodniu konkursu inwestowali głównie na indeksach giełdowych. Zwycięzca z dorobkiem 214,75 proc. stopy zwrotu (nick: Hajer), wykonał ponad 140 transakcji na kontraktach CFD US100. W portfelu znaleźć można pojedyncze pozycje na DE30 (kontrakt na DAX), złoto czy USD/JPY. Jednak tym co zadecydowało o zwycięstwie był handel na technologicznym indeksie. „Hajer” uprawiał styl mocno spekulacyjny. Transakcje „buy” występują niemalże naprzemiennie z pozycjami „sell”. Pojedyncze wejścia w rynek trwały krótko, od kilku do kilkudziesięciu minut. Najlepsza pojedyncza pozycja dała zarobić zwycięzcy ponad 2,5 tys euro, najgorsza uszczupliła portfel gracza o 2268 euro.

Materiał TMS - 1

Krzywa kapitału portfela zwycięzcy 2 tygodnia konkursu. Źródło: TMS Brokers

Tylko jeden rynek i kierunek

Wicelider uzyskał 197,57 proc. stopę zwrotu. To klasyczny przykład koncentracji na jednym rynku. W tym wypadku był to DE30 (kontrakt oparty o niemiecki DAX). Stosunkowo wysoka zmienność indeksu w minionym tygodniu pozwalała na zdobycie ponadprzeciętnego wyniku. Frankfurcka giełda przez większą część pięciu sesji drugiej rundy konkursu znajdowała się w odwrocie, a kolor czerwony dominował. Ten spadkowy trend wykorzystał „ANRO1999”, który od samego początku pozycjonował się na sprzedaż indeksu. W portfelu przeważają krótkie pozycje, a najlepsza dała zarobić wiceliderowi ponad 4 600 euro. Na krzywej kapitału nie widać drastycznych spadków. Srebrny medalista wykonał prawie 3 krotnie mniej transakcji od zwycięzcy drugiego etapu.

Dołącz bezpłatnie do konkursu!

Materiał TMS - 2

Krzywa kapitału portfela inwestora, który zajął II miejsce w drugim tygodniu konkursu. Źródło: TMS Brokers

Nie ilość a jakość

Najniższe miejsce na podium przypadło graczowi o nicku „DamonPunk”. Trader ten jest dowodem na to, że wysoka stopa zwrotu (194,98 proc.) jest możliwa nawet wówczas, gdy dokonujemy niewielu transakcji . Ten przykład pokazuje, że nie ilość a jakość ma znaczenie. W portfelu inwestora odnajdujemy bowiem jedynie 2 pozycje „sell”, które zostały zawarte w poniedziałek (19 X) oraz środę (21 X), a zamknięte jedna po drugiej podczas czwartkowej sesji. Brązowy medalista udowadnia, że nawet w przypadku, gdy na trading nie mam zbyt dużo wolnego czasu, możemy powalczyć o nagrody w konkursie czy wysokie zyski w prawdziwym inwestowaniu.

Materiał TMS - 3

Krzywa kapitału portfela brązowego medalisty 2 tygodnia konkursu. Źródło: TMS Brokers

Ranking drugiej rundy konkursu, źródło TMS Brokers

Materiał TMS - 4


TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk