Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,98-0,19%
CHF / PLN4,42-0,19%
GBP / PLN5,02-0,28%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

2022 rok weryfikuje cele mieszkaniowe: obniżamy oczekiwania dotyczące wielkości, standardu i lokalizacji

Wiadomości prasowe | 12:14 22 grudzień 2022
2022 rok weryfikuje cele mieszkaniowe: obniżamy oczekiwania dotyczące wielkości, standardu i lokalizacji  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polskie rodziny rzadziej poszukują mieszkań. Wskutek zderzenia z nowymi realiami spadł też odsetek osób planujących kupić swoje pierwsze lokum – takie wnioski płyną z analizy preferencji potencjalnych nabywców nieruchomości, którą przeprowadza cyklicznie portal Nieruchomosci-online.pl.

Portal Nieruchomosci-online.pl sprawdził, dla kogo obecnie najczęściej szukamy mieszkań, czym kierujemy się przy zakupie i jak 2022 r. zmienił zachowania poszukujących. Wyniki ankiety potwierdzają, że wysokie ceny, obniżona zdolność kredytowa i rosnące koszty życia zmuszają Polaków do weryfikacji planów mieszkaniowych.

 

Analizy opublikowane w raporcie „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości — grudzień 2022” mówią o zmianach preferencji poszczególnych grup zakupowych w zderzeniu z nową sytuacją na rynku kredytowym:

  • spadło zainteresowanie mieszkaniami wśród rodzin – gdy porównujemy drugą połowę 2022 r. do pierwszej połowy 2021 r. (czas niskich stóp i boomu popytowego na rynku), widać, że udział osób szukających mieszkania dla rodzin 2+1, 2+2 lub liczniejszych zmniejszył się z 40 do 34 proc.;
  • zwiększyła się aktywność singli szukających mieszkań – udział tej grupy wynosi prawie 27 proc. i jest o ponad 3 punkty procentowe wyższy niż w 2021 r.;
  • utrzymuje się zainteresowanie mieszkaniami wśród par – 27-28 proc. to stały poziom obserwowany od 2019 r.;
  • spadł odsetek osób poszukujących pierwszego mieszkania – ta grupa wciąż jest najliczniejsza i wynosi 34 proc., ale zauważalnie zmniejszyła się w porównaniu do 2021 r. (ponad 40 proc.);
  • zwiększyła się aktywność inwestorów szukających okazji – z 15 do 17 proc. r/r.
Reklama

2022 r. zmusił nas do postawienia wielu ważnych pytań. Jedno z nich brzmi: kupić mniejszą powierzchnię w mieście czy wyprowadzić się na przedmieścia? Wybór nie jest łatwy, bo trzeba wziąć pod uwagę również potrzeby mieszkaniowe oraz styl życia. Konsekwencją jest zmniejszony popyt, a tym samym coraz częstsze przesuwanie decyzji na przyszłość. Szczególnie wśród rodzin z dziećmi, których udział stanowi 1/3 poszukujących i maleje w porównaniu z okresem niskich stóp procentowych. Osoby, które jednak decydują się na zakup, mają teraz dużo większe możliwości wyboru nieruchomości i negocjacji ceny – komentuje Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Autorzy ankiety zapytali też poszukujących o maksymalne kwoty, do których szukają mieszkania. Obecnie najwięcej osób – blisko 27 proc. – szuka lokali do 300 tys. zł. To delikatny wzrost wyszukiwań w tym zakresie cenowym w porównaniu do pierwszej połowy roku, co jest efektem spadku zdolności kredytowej i chęci znalezienia nieruchomości za kwotę uzyskaną z banku. Uwagę zwraca też utrzymujący się trend wzrostowy w wyszukiwaniach powyżej 500 tys. zł (14 proc.). To efekt m.in. dużej aktywności osób z odpowiednim kapitałem, które inwestują gotówkę w nieruchomości w lepszym standardzie. Często jest to sposób na ucieczkę przed inflacją.

 

Czas kawalerek i mieszkań 2-pokojowych do 40 mkw.

Załamanie akcji kredytowej i zmniejszenie możliwości finansowych widać też w wyszukiwaniach mniejszych powierzchni mieszkaniowych w portalu Nieruchomosci-online.pl.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat widać, jakie powierzchnie cieszyły się największym zainteresowaniem w zależności od okoliczności. W 2022 r. w Warszawie najwięcej osób (43 proc.) szukało mieszkania od dwóch pokoi. Mieszkania 3-pokojowe odnotowały natomiast mniejsze zainteresowanie niż podczas pandemii w 2020 r. czy w okresie tanich kredytów w 2021 r. W przypadku metraży także widać konsekwencje spadku zdolności kredytowej – w 2022 r. w Warszawie 38 proc. wyszukiwań mieszkań mieściło się w zakresie od 30 do 39 mkw., podczas gdy jeszcze dwa lata temu szala przechylała się w stronę większych metraży (41 proc. to były mieszkania od 40 do 59 mkw.) – analizuje statystyki użycia wyszukiwarki portalu Alicja Palińska.

Reklama

O zmianę preferencji wśród poszukujących portal Nieruchomosci-online.pl zapytał także tych, którzy są ich najbliżej — agentów nieruchomości.

Rodziny często rozważają kupno mniejszego domu zamiast większego lub większego mieszkania zamiast domu. Natomiast osoby planujące budowę domu często z tego rezygnują i zamiast kupna działki decydują się na gotowy mały dom lub mieszkanie. Większym zainteresowaniem cieszą się mniejsze mieszkania (kawalerki i 2-pokojowe do 40 mkw.) w miejsce najbardziej dotąd popularnych mieszkań 3-pokojowych. Znajdują one nabywców wśród singli i bezdzietnych par – analizuje Ewa Klos-Rychter, pośrednik, radca prawny, właściciel KLOS Kancelaria Prawna we Wrocławiu.

2022 rok weryfikuje cele mieszkaniowe: obniżamy oczekiwania dotyczące wielkości, standardu i lokalizacji  - 1

2022 rok weryfikuje cele mieszkaniowe: obniżamy oczekiwania dotyczące wielkości, standardu i lokalizacji  - 1

 

Łukasz Gilis, właściciel biura nieruchomości RE/MAX Family i ekspert PFRN: – Rodziny nie planują polepszania swoich warunków, tylko walczą o utrzymanie status quo. Jednak może się to pogorszyć po sezonie grzewczym, kiedy do niektórych właścicieli dotrze, że kolejnego sezonu nie przetrwają finansowo. Wynikiem tego będzie wiele ofert domów (nie tylko starszych), które pojawią się na rynku. Duży wybór jeszcze bardziej wzmocni pozycję poszukujących i poprawi sytuację w negocjacjach. Nie sądzę, aby w najbliższym roku sytuacja znacząco się zmieniła. Oferty ze zbyt wysoką ceną będą ignorowane i dotyczy to każdego segmentu. Osoby poszukujące będą czekały, aż sprzedający zdecydują się urealnić swoje oczekiwania. Będzie to swego rodzaju „wojna podjazdowa”.

Reklama

Część poszukujących straciła zdolność kredytową. Wiele osób pozostaje więc w dotąd zajmowanych nieruchomościach, w tym w wynajmowanych. Czekają na rozwój wydarzeń, stabilizację cen i kosztów życia, a także na rozwiązania systemowe. Mam tutaj na myśli m.in. wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytów, który pozwoliłby uzyskać większą przewidywalność wysokości rat – mówi Joanna Jażdżewska, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości w Gdyni. – Z naszych obserwacji wynika, że spadła liczba singli posiłkujących się kredytem. Na kredyt łatwiej jest zdecydować się parom, ponieważ razem prościej zebrać większy wkład własny i udźwignąć raty. Rodziny decydujące się na kredyt, dla obniżenia rat, poszukują czasami mieszkań o mniejszym metrażu.

 

Wzrasta zainteresowanie mniejszymi, ale tańszymi miejscowościami

Obecna sytuacja może jeszcze bardziej skłaniać kupujących w kierunku mniejszych rynków. Jak wynika z raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” Nieruchomosci-online.pl, różnice w cenie mieszkań z rynku wtórnego w dużych miastach i gminach ościennych wciąż potrafią wynosić nawet 30-50 proc., a więc oszczędność może być bardzo duża. Rosnące znaczenie lokalizacji ościennych potwierdzają też pośrednicy.

Nieruchomości położone poza aglomeracjami miejskimi cieszą się dużym zainteresowaniem m.in. z powodu możliwości zakupu domu w cenie sprzedanego dużego mieszkania w mieście. Jednak z posiadaniem domu wiążą się dziś coraz większe koszty utrzymania, dlatego sądzę, że w najbliższym czasie zwiększy się zainteresowanie mieszkaniami w mniejszych miejscowościach, z dobrym dojazdem do aglomeracji – uważa Łukasz Gilis z RE/MAX Family.

2022 rok weryfikuje cele mieszkaniowe: obniżamy oczekiwania dotyczące wielkości, standardu i lokalizacji  - 2

2022 rok weryfikuje cele mieszkaniowe: obniżamy oczekiwania dotyczące wielkości, standardu i lokalizacji  - 2

Reklama

Przy założeniu, że wysokie stopy procentowe będą utrzymywać się przez najbliższe lata, poszukujący będą zmuszeni do poszukiwania nieruchomości mniejszych, tańszych, zlokalizowanych dalej od centrum miast. Oczywiście ceny na obrzeżach miast są niższe. Trend poszukiwania tańszych nieruchomości jest widoczny, szczególnie w obliczu mimo wszystko rosnących nominalnie cen (efekt inflacji). Jeśli chodzi o działki, sytuacja jest inna. Poszukujący obawiają się trudnych do oszacowania kosztów budowy i zwracają uwagę na koszty utrzymania domów. To wszystko sprawia, że rynek pozwala w tych trudniejszych czasach na znalezienie naprawdę dobrej nieruchomości w dobrej cenie, ale jest to zdecydowanie rynek inwestorów długoterminowych – mówi Krzysztof Kowalkowski, pośrednik i marketing manager w Moje Nowe M.

Ten początek exodusu na peryferie miast bierze się po części z konieczności życiowej. Duże rodziny potrzebują przestrzeni, ale zmuszone są do zmiany lokalizacji na taką, w której ceny są relatywnie niskie. Osoby te za 8-10 lat będą jednak wracać do miast, co spowoduje dużą podaż nieruchomości na obrzeżach miast i w lokalizacjach satelickich – przewiduje Ewa Klos-Rychter.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama

Czytaj dalej