• Odbierz prezent
hedge fund
Z artykułu dowiesz się:

- Ile zarabiają menadżerowie funduszy typu hedge

Rok 2015 dla ogółu rynku funduszy hedgingowych był słabym rokiem. Przeciętny fundusz zanotował stratę, ale to z pewnością nie jest zmartwieniem dla osób zarządzających funduszami. Institutional Investor's Alpha opublikował ranking najlepiej zarabiających menadżerów funduszy hedgingowych. Czołowa 25-tka zarobiła w 2015 roku łącznie 13 miliardów dolarów.

 

Pod względem zarobków menadżerów nie był to szczególnie dobry rok, gdyż np. w 2013 roku najlepsza 25-tka zarobiła ponad 21 miliardów dolarów.

W tym roku ranking otwiera Kenneth Griffin, założyciel funduszu Citadel z siedzibą w Chicago. Griffin znalazł się na szczycie najlepiej zarabiających menadżerów drugi rok z rzędu, przy czym w tym roku pierwszą pozycję piastuje razem z Jamesem Simonsem z Renaussance Technologies. Obaj zarobili w 2015 roku po 1,7 miliarda dolarów.

Tegoroczny ranking wykazał rosnący wpływ komputeryzacji handlu praktycznie co drugi menadżer na liście korzysta ze strategii zarządzanych przez programy komputerowe. Poniżej prezentujemy najlepszą dziesiątkę rankingu /menadżer, fundusz, zarobki w 2015 roku/:

 

1. Kenneth Griffin, Citadel: 1.7 mld USD

1. James Simons, Renaissance Technologies: 1.7 mld USD

3. Raymond Dalio, Bridgewater Associates: 1.4 mld USD

3. David Tepper, Appaloosa Management: 1.4 mld USD

5. Israel (Izzy) Englander, Millennium Management: 1.15 mld USD

6. David Shaw, D.E. Shaw Group: 750 mln USD

7. John Overdeck, Two Sigma: 500 mln USD

7. David Siegel, Two Sigma: 500 mln USD

9. Andreas Halvorsen, Viking Global Investors: 370 mln USD

10. Joseph Edelman, Perceptive Advisors: 300 mln USD

10. Christopher Hohn,TCI Fund Management: 300 mln USD

 

Menadżerowie funduszów hedgingowych są w stanie inkasować miliony dolarów nawet wtedy, gdy wyniku funduszu są słabe. Dzieje się tak, ponieważ pobierają stałe prowizje zależne od wielkości aktywów.

Na zarobki uwzględniane przez II Alpha's w rankingu składają się prowizje menadżerów oraz kapitał prywatnie zainwestowany w fundusz.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk