• Odbierz prezent
2 ETFy, które mogą zaoferować "silne połączenie" z siecią 5G
fot. freepik.com

Sieci bezprzewodowe piątej generacji (5G) w coraz większym stopniu stają się częścią naszego życia. W Stanach Zjednoczonych dostawcy sieci komórkowych AT&T (NYSE:T), T-Mobile (NASDAQ:TMUS) i Verizon (NYSE:VZ) kontynuują wprowadzanie usług 5G.

Tymczasem coraz więcej marek wprowadza na rynek smartfony kompatybilne z 5G, co prowadzi do wyczekiwanego przez konsumentów cyklu aktualizacji. Na przykład, firma Apple (NASDAQ:AAPL) zaoferowała swój pierwszy model 5G, iPhone 12, w październiku 2020 roku.

W ostatnich dniach pojawiły się ekscytujące wiadomości od szwedzkiej grupy sieciowo-telekomunikacyjnej Ericsson (NASDAQ:ERIC), ponieważ współpracowała z "PowerLight Technologies, aby osiągnąć pierwszą bezpieczną, w pełni bezprzewodowo zasilaną stację bazową 5G ... duży krok w kierunku celu dla kolejnych generacji, aby przesyłać kilowaty energii na większe odległości."

Badania Mohsena Attarana z California State University, Bakersfield, podkreślają:

"Błyskawiczne połączenie 5G i niskie latencje są potrzebne dla postępów w inteligentnej automatyzacji - Internetu Rzeczy (IoT), sztucznej inteligencji (AI), samochodów działających bez kierowcy, cyfrowej rzeczywistości, blockchain i przyszłych przełomowych rozwiązań, o których jeszcze nawet nie pomyśleliśmy. Nadejście 5G to coś więcej niż tylko krok pokoleniowy; otwiera nowy świat możliwości dla każdej branży technologicznej."

Według Grand View Research, w latach 2021-2028 rynek usług 5G będzie rósł w tempie CAGR (compound annual growth rate) przekraczającym 45%. W rezultacie, akcje, które koncentrują się na technologiach 5G zyskują na popularności w ostatnich miesiącach.

Dlatego dziś omawiamy dwa fundusze ETF, które mogą być odpowiednie dla inwestorów typu "kup i trzymaj".

1. Defiance 5G Next Gen Connectivity ETF

  • Obecna cena: 37.21 dol.

  • 52-tygodniowy przedział: 28.09 - 38.95 dol.

  • Zysk z dywidendy: 0,98%.

  • Wskaźnik kosztów: 0,3% rocznie

Defiance 5G Next Gen Connectivity ETF (NYSE:FIVG) inwestuje w spółki, które znajdują się w czołówce pod względem rozwoju lub wprowadzania na rynek technologii 5G, a także usług. ETF ten rozpoczął notowania w kwietniu 2019 r.

2 ETFy, które mogą zaoferować

FIVG Weekly Chart.

FIVG, który posiada 88 udziałów, śledzi BlueStar 5G Communications Index. 10 największych nazw stanowi ok. 38% aktywów netto o wartości 1,24 mld dol. Blisko 84% spółek ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Pozostałe pochodzą m.in. z Holandii, Szwecji, Finlandii, Kanady, Izraela i Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o główne sektory, widzimy technologię sieci dostępu radiowego (35,73%), następnie usługi chmury (15,86%), operatorów sieci komórkowych (14,66%), wirtualizację sieci (10,02%), wieże komórkowe i centra danych REITs (9,39%) oraz chipy do urządzeń 5G (5,98%).

Oprócz Ericsson, inne wiodące udziały obejmują grupy półprzewodników Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD), Analog Devices (NASDAQ:ADI), Qualcomm (NASDAQ:QCOM) i NXP Semiconductors (NASDAQ:NXPI). W grupie tej znajduje się również Keysight Technologies (NYSE:KEYS), która dostarcza elektroniczne przyrządy pomiarowe i oprogramowanie testowe.

FIVG zwrócił ponad 10,5% w 2021 roku i 24,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na początku września osiągnął on również rekordowy poziom. Ponieważ rozpoczyna się kolejny pracowity sezon wyników, prawdopodobnie będziemy świadkami krótkoterminowej zmienności wielu nazw w ETF. Potencjalny spadek w kierunku poziomu 35 dol. poprawiłby margines bezpieczeństwa dla inwestorów typu buy-and-hold.

2. Global X Internet of Things ETF

  • Obecna cena: 36.65 dol.
  • 52-tygodniowy przedział: 25.70 - 38.85 dol.
  • Zysk z dywidendy: 0,32%.
  • Wskaźnik kosztów: 0,68% rocznie

5G prawdopodobnie będzie oznaczać znaczący wzrost dla Internetu Rzeczy (IoT), czyli "sieci obiektów fizycznych-" rzeczy"- które są wbudowane w czujniki, oprogramowanie i inne technologie w celu łączenia i wymiany danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem Internetu."

International Business Machines (NYSE:IBM) twierdzi, że 5G pomoże uczynić aplikacje IoT "bardziej efektywnymi i wydajnymi". Nasz kolejny fundusz, Global X Internet of Things ETF (NASDAQ:SNSR), daje dostęp do przedsiębiorstw, które będą korzystać z większej popularności IoT.

2 ETFy, które mogą zaoferować

SNSR Weekly Chart.

SNSR, który śledzi Indxx Global Internet of Things Thematic Index, ma obecnie 47 udziałów. Fundusz był po raz pierwszy notowany we wrześniu 2016 roku.

Akcje technologii informacyjnych prowadzą w spisie, z (63,5%). Inne ważne sektory to przemysł (82,4%) i opieka zdrowotna (7,5%). Top 10 nazw obejmuje około połowy aktywów netto w wysokości 445,1 mln dol.

W SNSR prym wiodą grupy półprzewodników Skyworks Solutions (NASDAQ:SWKS) i STMicroelectronics (NYSE:STM} ), dostawca systemów globalnego pozycjonowania (GPS) Garmin (NASDAQ:GRMN), firma produkująca urządzenia medyczne Dexcom (NASDAQ:DXCM) oraz tajwański producent komputerów przemysłowych Advantech (TW:2395).

Fundusz zwrócił 31% w minionym roku i 15% jak dotąd w 2021 roku. Podobnie jak nasz poprzedni fundusz FIVG, również on osiągnął rekordowy poziom na początku września. Potencjalni inwestorzy długoterminowi mogą rozważyć inwestycję w okolicach 35 dol.

Oryginalny artykuł ukazał się na: https://pl.investing.com/analysis/2-etfy-ktore-moga-zaoferowac-silne-polaczenie-z-siecia-5g-200248199 


Tezcan Gecgil

Ph.D. pracowała w zarządzaniu inwestycjami w Nowym Jorku, Princeton (NJ), Greenwich (CT) i Londynie (U.K.) Posiada tytuł doktora (studia biznesowe) oraz tytuły magistra (bankowość inwestycyjna i handel), MBA i BA (ekonomia) uzyskane na wiodących uniwersytetach w USA i Wielkiej Brytanii, a także ukończyła wszystkie 3 poziomy egzaminu Chartered Market Technician (CMT). Jej pasją jest handel opcjami w oparciu o analizę techniczną silnych fundamentalnie spółek. Ponieważ posiada również kwalifikacje hipnoterapeuty klinicznego na poziomie absolwenta, prowadzi szkolenia z psychologii tradingu dla traderów i inwestorów HNW.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk