• Odbierz prezent
1800 czy 1900? Który poziom najpierw osiągnie złoto?

Ostatnie dynamiczne spadki na złocie to efekt umocnienia dolara (USD). Po miesięcznej konsolidacji doszło do wybicia w dół na wykresie złota. Na ile trwałe będą spadki i który z dwóch ważnych poziomów zostanie osiągnięty najpierw?

Czytaj także:

Najpierw rzut oka na wykres dolara

W związku z odwrotną korelacją ceny złota od dolara, przeanalizujmy najpierw sytuację na indeksie amerykańskiej waluty. Z wykresu widać, że dynamiczne wzrosty wkrótce napotkają poziom oporu wynikający z czerwcowych dołków w okolicach 71.50. Spodziewane jest przynajmniej chwilowe osłabienie dolara, co może się przełożyć na korektę wzrostową na złocie.

 Wykres 1. Indeks dolara (USD_I), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 1. Indeks dolara (USD_I), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Złoto – długi termin

Jeśli cofniemy się do początku ostatniego trendu wzrostowego na złocie w 2016 roku zobaczymy, że kurs złota w marcu 2020 zarespektował największą korektę w tym trendzie, która utworzyła się między lipcem a grudniem 2016. Obecne spadki mają jeszcze około 50 dolarów do przetestowania minimów tej korekty. Stąd założenie, że jeśli długoterminowe wzrosty na złocie mają być kontynuowane kurs nie powinien spaść poniżej 1800-1820$.

 Wykres 2. Kurs złota – długi termin, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 2. Kurs złota – długi termin, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Złoto – bieżąca sytuacja

Poziom 1900$ za uncję, który był wielokrotnie testowany, został wybity z dużą siłą. Pojawiła się formacja przypominająca trójkąt zniżkujący, w której kolejne odbicia w górę są coraz niższe. Oznacza to, że popyt traci siłę. Obecnie poziom 1900 będzie działał jako opór dla ceny i podejście pod niego może być okazją do shortów. Korekcie wzrostowej na złocie będzie sprzyjało ewentualne osłabienie dolara. Poziom docelowy spadków to wspomniany obszar 1800-1820$.

 Wykres 3. Kurs złota – krótki termin, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 3. Kurs złota – krótki termin, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk