• Odbierz prezent
Ministerstwo Finansów UODO

Sprawa luki w usłudze „Twój e-PIT” nadal wzbudza emocje. Sprawą zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych. Ministerstwu Finansów grozi kara finansowa.

 

Większość z nas pamięta problem związany z usługą „Twój e-PIT”. Została ona wprowadzona od 15 lutego 2019 r. i miała stanowić udogodnienie dla podatników. Oferuje ona wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które wystarczy zatwierdzić. Od momentu uruchomienia usługi przez pewien czas była w niej luka, która sprawiła, że sprawą tą zainteresował się Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). Obecnie wszystko już działa poprawnie, ale wspomniana luka stanowiła poważne zagrożenie dla naszych danych osobowych. Problem polegał na tym, że po podaniu kilku podstawowych danych pracodawca mógł poznać informacje o pracownikach dotyczące ich dodatkowych dochodów i ile zarobili w innych firmach. W związku z tym sprawą ma się zająć Urząd Ochrony Danych Osobowych. Portal money.pl poinformował o możliwej karze finansowej za błędy w usłudze, którą miałoby zapłacić Ministerstwo Finansów. Kara ta mogłaby wynieść 100 tysięcy zł.

Warto wspomnieć, że ochrona danych osobowych stanowi poważny problem dla wielu firm w różnych branżach. Urząd Ochrony Danych Osobowych otrzymał już wiele zgłoszeń, co najmniej 2 tysiące.

Taka kara dla Ministerstwa Finansów nie byłaby zbyt wysoka. Warto wspomnieć, że w marcu na pewną firmę została nałożona największa do tej pory kara za złamanie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Wyniosła ona ponad 943 tysiące zł.

Czytaj także: RODO – pierwsza tak duża kara w Polsce. Zobacz, za co została ukarana ta spółka

26 marca we wtorek poinformowano o pierwszej w Polsce znaczącej karze dotyczącej RODO. Co wiadomo o tej sprawie?   Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył karę w wysokości 943 tys. zł na pewną firmę za nieinformowanie o przetwarzaniu danych przedsiębiorców. Nazwy ukaranej spółki nie podano... Czytaj
RODO – pierwsza tak duża kara w Polsce. Zobacz, za co została ukarana ta spółka

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk