• Odbierz prezent
100 miliardów złotych na ratowanie przedsiębiorców i miejsc pracy. Rząd zaprezentował "Tarczę finansową dla firm"

Po zaprezentowaniu dwóch Tarczy Antykryzysowych rząd zapowiedział kolejny pakiet pomocowy, tym razem skierowany bezpośrednio do przedsiębiorców. Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej zaprezentował zupełnie nową „Tarczę finansową dla firm”, która kosztować będzie przynajmniej 100 mld złotych, a jej celem będzie wsparcie finansowe dla firm, w które uderzyła pandemia koronawirusa oraz zapewnienie ochrony miejsc pracy.

 

Nowa tarcza dla firm zakłada dofinansowanie dla małych średnich i dużych firm, których obroty spadły przynajmniej o 25% z powodu pandemii koronawirusa. Z zadeklarowanych przez Morawieckiego 100 mld złotych, połowa ma trafić do małych i średnich przedsiębiorstw. 25 mld złotych ma zostać przeznaczone na wsparcie finansowe mikrofirm (do 9 pracowników), zaś kolejne 25 mld dla dużych przedsiębiorstw, pod warunkiem że odprowadzają podatki w Polsce.

Mikrofirmy będą mogły skorzystać maksymalnie z 300 tys. złotych subwencji, zaś małe i średnie przedsiębiorstwa do 3,6 mln złotych. Wysokość wsparcia dla największych firm będzie ustalana indywidualnie, będą one mogły liczyć na wsparcie nawet do 1 mld złotych. Premier zapowiedział, że wsparcie finansowe będzie udzielane w formie trzyletniej pożyczki, z której do 75% może mieć charakter bezzwrotnej subwencji.

 

Warunkiem otrzymania przez przedsiębiorców rządowej pomocy (poza spadkiem obrotów o przynajmniej 25%) jest również utrzymanie działalności oraz zachowanie dotychczasowej liczby pracowników. Wnioski o pomoc będzie można składać przez internet, a oświadczenia przedsiębiorców będą weryfikowane już po otrzymaniu świadczenia, po to aby maksymalnie skrócić czas jego otrzymania.

 

We wtorek rząd zaprezentował również wstępne założenia tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0:

Czytaj także: Czekaliście na rewolucję? To jeszcze poczekacie. Tarcza Antykryzysowa 2.0 nie uratuje przed kryzysem

Nie ucichły jeszcze dyskusje nad przegłosowanym w zeszłym tygodniu pakietem ustaw chroniących przed skutkami kryzysu ekonomicznego nazwanym Tarczą Antykryzysową, a rząd we wtorek 7 kwietnia zaprezentował projekt poszerzenia jej dotychczasowego zakresu. Tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0 ma między innymi .. Czytaj
Czekaliście na rewolucję? To jeszcze poczekacie. Tarcza Antykryzysowa 2.0 nie uratuje przed kryzysem

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk