Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,14%
CHF / PLN4,43+0,13%
GBP / PLN5,05+0,16%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

10 rad dla inwestorów od Harry'ego Wolfa

Jakub Wilk | 14:30 11 kwiecień 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kolejnym artykule z cyklu ‘Reguły mistrzów inwestowania’ skupimy się na 10 zasadach, jakie w swojej książce pt. Studies in Stock Speculation opisał Harry John Wolf. Książka ta została po raz pierwszy opublikowana w 1926 roku. Opisane w niej zasady można bardzo łątwo przenieść w realia dzisiejszych rynków finansowych.

 

Harry John Wolf stawia na utrzymanie dyscypliny inwestycyjnej poprzez odpowiednie zarządzanie kapitałem. Jego reguły dopuszczają elastyczność  i odstępstwa w niektórych przypadkach. Choć w głównej mierze opiera się on na analizie technicznej, to nie lekceważy znaczenia czynników fundamentalnych. Zasady odnoszą się bezpośrednio do inwestowania w akcje, ale dają się przenieść na inne rynki.

 

  1. Nie angażuj się nadmiernie
Reklama

Wolf zaleca, by zachować margines nie mniejszy niż 10 pkt. przy akcji notowanej poniżej 50 USD, 20 pkt. przy akcji notowanej od 50 do 100 USD i 20% przy akcji sprzedawanej powyżej 100 USD. Te szczegółowe zasady mogą nie być optymalne w stosunku do rynku akcji dziś (charakterystyka rynku w pierwszej połowie XX wieku była mimo wszystko nieco inna) i mogą nie nadawać się do stosowania na innych rynkach. Jeśli jednak potraktujemy je bardziej ogólnie, to zalecenia Wolfa należy rozpatrywać w kontekście ograniczania ekspozycji na ryzyko. W niektórych przypadkach za ograniczenie można przyjąć 10% lub 20%, a w innych 3-5% lub nawet 1% - zależnie od np. zmienności rynku i perspektywy inwestycyjnej.

 

  1. Ograniczaj straty

Wolf wskazuje, by przy każdym zleceniu ustawiać zlecenie stop. Jego zdaniem miejsca zleceń obronnych powinny być wyznaczone przy pomocy analizy technicznej, a przy braku pewnej lokalizacji należy zastosować z góry określoną odległość od punktu wejścia lub zaczekać na lepszą okazję.

 

  1. Idź za trendem

Nie należy walczyć z trendem, a otwierać pozycje w zgodzie z jego kierunkiem. Wolf jest przy tym przeciwnikiem hedgingu. Wskazuje, by otwierać długą lub krótką pozycję, ale nigdy obie jednocześnie.

Reklama

 

  1. Faworyzuj aktywne rynki

Nie należy inwestować swojego kapitału w niepewne lub mało aktywne spółki. Wolf zwraca w tym przypadku uwagę na płynność, która w przypadku niektórych spółek może być niska nawet dla inwestorów indywidualnych. Niska płynność powoduje problem z zakupem akcji po wyznaczonej cenie i trudności z upłynnieniem inwestycji. Jako wyjątek od tej reguły Wolf podaje operacje długoterminowe.

 

  1. Kupuj słabość

Wolf rozwija tę zasadę w następujący sposób: składaj zlecenia kupna jedynie wtedy, gdy potwierdzone zostanie wsparcie wyższego rzędu. Inwestor po raz kolejny zwraca tutaj uwagę na istotność analizy technicznej. Wskazuje również, by brać pod uwagę szerszą perspektywę, a nie krótkoterminowe fluktuacje ceny. Wsparcia/opory wyższego rzędu (widoczne w szerszym ujęciu czasowym) mają większą istotność od wsparć/oporów niższego rzędu.

 

  1. Sprzedawaj siłę
Reklama

Ten podpunkt Wolf rozdziela na dwa przypadki. W pierwszym z nich mówi o zamykaniu pozycji długiej – należy to zrobić w przypadku, gdy po ponadprzeciętnych wzrostach pojawi się pierwszy sygnał wahania. W drugim przypadku odnosi się do krótkiej sprzedaży, czyli gry na spadki. Zaleca krótką sprzedaż po wyraźnym okresie dystrybucji przy niższym wsparciu, po którym następuje niższy szczyt.

 

  1. Rozkładaj ryzyko

Wśród zasad dotyczących inwestowania (szczególnie w akcje) nie mogło zabraknąć tej dotyczącej dywersyfikacji. Wolf wskazuje, by nie koncentrować się na pojedynczej spółce, ale by obracać równymi pakietami kilku akcji. Przestrzega jednak przed zbytnim rozpraszaniem kapitału. W tym przypadku należy odwołać się do tego, że zalety płynące z dywersyfikacji maleją przy dodawaniu kolejnych spółek do portfela i w pewnym momencie korzyści te mogą zostać przewyższone przez koszty dywersyfikacji, takie jak np. wyższe koszty transakcyjne, czy konieczność monitorowania większej liczby rynków.

 

  1. Zabezpieczaj zyski

Najgorszą sytuacją dla inwestora jest taka, w której zadowalający zysk zmienia się w stratę. Wolf radzi, by nie dopuszczać do takich sytuacji. Zaleca, by nie czekać, aż korekta ruchu zgodnego z naszą pozycją będzie zbyt duża (sam wskazuje tutaj na wielkość 5 punktów). Zasadę tę można nagiąć jedynie w sytuacji, gdy nie mamy wątpliwości co do kierunku trendu.

Reklama

 

  1. Unikaj niepewnych sytuacji

Na rynkach należy być cierpliwym i jeśli sytuacja nie jest jasna – brak jest wyraźnych sygnałów kupna lub sprzedaży – to nie należy się angażować. Wolf mówi, że jeśli trend jest trudny do określenia, to należy pozostać poza rynkiem, chyba że transakcję można zabezpieczyć bliskim zleceniem Stop Loss, a ryzyko jest uzasadnione.

 

  1. Dyskontuj zmiany w sytuacji gospodarczej

Choć w poprzednich radach Wolf skupiał się bardziej na analizie technicznej, to nie lekceważy analizy fundamentalnej i radzi przyjąć podobną postawę. Zaleca, by faworyzować transakcje, przy których wskazania AT i AF są zgodne i unikać transakcji, gdy są one sprzeczne. Wyjątkiem jest konieczność likwidacji pozycji lub zajmowanie zbyt dużej pozycji po krótkiej stronie rynku.

 

Reklama

Czytaj również:

10 zasad inwestycyjnych Bernarda Barucha

8 zasad spekulacji Thomasa Hoyne'a

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej