Advertisement
  • Odbierz prezent
Bitcoin BTC kryptowaluty

Henry Brade przedstawia na blogu przyczyny, dla których warto kupić Bitcoina. Podaje argumenty przemawiające za wzrostem jego ceny. Swoje poglądy opiera na swych wcześniejszych obserwacjach ceny Bitcoina. Dlaczego Bitcoin może dalej rosnąć?

 

Henry Brade jest przedsiębiorcą i współzałożycielem Prasos – fińskiej spółki o 6-letniej tradycji, świadczącej usługi wymiany kryptowalut i zarządzania aktywami. Henry Brade jest entuzjastą Bitcoina od 2011 r. Jak twierdzi na blogu Medium.com, „żyje i oddycha Bitcoinem już od 7 lat”.

W 2016 r. opublikował artykuł, w którym podał 10 powodów, dla których warto było wówczas kupić Bitcoina. W tym czasie, gdy pisał swój artykuł, cena BTC wynosiła 580 USD. Od tej pory wiele rzeczy się zmieniło, ale niektóre nie straciły na aktualności.

W ostatnim czasie Henry Brade napisał kolejny artykuł, w którym podaje 10 powodów, dla których warto kupić Bitcoina właśnie teraz – opierając się na aktualnych danych.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

1.     Korekta ceny spowodowała zdrową wycenę Bitcoina

W 2017 r. widzieliśmy jeden z największych rajdów wzrostowych w historii Bitcoina, którego cena osiągnęła szczyt w okolicach 19 500 – 20 000 USD, zanim miała miejsce nieuchronna korekta. W ostatnich miesiącach cena Bitcoina spadła o 70%. Jak stwierdził autor artykułu, takie korekty są nieodłączną częścią tego rynku i stanowią często dobrą okazję do kupna. Jednym z ulubionych wskaźników Henry’ego Brade’a jest tzw. „Mayer multiple”, który jest oparty na relacji obecnej ceny do średniej ceny z 200 ostatnich dni. Właśnie teraz jesteśmy poniżej 200-dniowej średniej, co daje poziom tego wskaźnika 0,67. Wysoka wartość tego wskaźnika może świadczyć o bańce spekulacyjnej, a niska oznacza niedowartościowanie. W związku z tym autor artykułu uważa, że to dobry moment na zakup Bitcoina, gdyż jest on niedowartościowany.

 

FXMAG kryptowaluty 10 powodów, dla których warto kupić bitcoina (btc) bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin btc btc/usd kryptowaluty lightning network 1

Cena Bitcoina - 200-dniowa średnia ruchoma (Mayer multiple)

 

 

2.     Niezawodność i skalowalność Bitcoina

Henry Brade uważa, że systemy bankowe, a także inne kryptowaluty mają często problemy z niezawodnością. W bankach zdarzają się różne awarie związane z bankowością online i kartami płatniczymi. Inne kryptowaluty mają również poważne problemy z niezawodnością i bezpieczeństwem. Autor podaje jako przykład Ethereum i EOS. Bitcoin okazał się wyjątkowo niezawodny. Wprawdzie w 2013 r. były poważne problemy z działaniem blockchain, jednak po  kilku godzinach błąd został naprawiony. Od 5 lat Bitcoin działa niezawodnie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.

W grudniu 2017 r. Bitcoin miał pewien problem, który powodował frustrację wielu użytkowników. Szybkie transakcje w Bitcoinie przy dużym popycie kosztowały 20 USD. Pozostałe transakcje o niższych opłatach były realizowane z opóźnieniem.

Problem ten okazał się przejściowy i obecnie opłaty transakcyjne są niższe niż kiedykolwiek w czasie ostatnich 7 lat. Wynoszą tylko kilka centów za transakcję.

 

FXMAG kryptowaluty 10 powodów, dla których warto kupić bitcoina (btc) bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin btc btc/usd kryptowaluty lightning network 2

Opłaty transakcyjne Bitcoina w ujęciu historycznym

 

Dlaczego te opłaty spadły do tak niskich poziomów? Jednym z powodów obniżenia opłat jest niższy popyt na transakcje w Bitcoinie w porównaniu z końcem 2017 r. Zostały także wprowadzone różne rozwiązania poprawiające skalowalność, w związku z czym wzrosła wydajność transakcji. Są trzy główne rozwiązania poprawiające skalowalność:

  • Segregated Witness (SegWit) – mogą teoretycznie dostarczać ponad 100% dodatkowej pojemności w sieci. Obecnie około 40% sieci wykonuje transakcje oparte na SegWit, co już zapewnia znaczący wzrost wydajności.
  • Łączenie transakcji – rozwiązanie to oznacza, że zamiast wysyłania każdej płatności w oddzielnej transakcji, giełdy i inni usługodawcy będą czekać, aż zbiorą większą ilość płatności i połączą je w pojedynczą transakcję. To zapewnia większą wydajność. Coraz więcej różnych serwisów korzysta z tego rozwiązania.
  • Lightning Network – rozwiązanie to może mieć ogromny wpływ na wydajność. Jest już używane w płatnościach Bitcoinem, ale na razie jego wpływ jest jeszcze niewielki. Można oczekiwać, że będzie większy w przyszłości.

 

3.     Lightning Network

Bitcoin coraz bardziej się rozwija, a największym postępem jest Lightning Network. Do tej pory Bitcoin był traktowany jak cyfrowe złoto, ale dopiero dzięki Lightning Network może także stać się systemem płatności. Lightning Network jest technologią, która umożliwia każdemu wysyłanie bitcoinów z bardzo niskimi opłatami transakcyjnymi i jednocześnie zachowuje podstawową ideę Bitcoina polegającą na braku udziału trzeciej strony w transakcjach. W Lightning Network użytkownicy mogą dokonywać płatności za pośrednictwem dodatkowych kanałów. Lightning Network umożliwia także wymianę różnych coinów poprzez tę sieć, jeśli dany coin z niej korzysta. Obecnie taka możliwość dotyczy Bitcoina i Litecoina.

Stosowanie rozwiązania Lightning Network rozpoczęło się na początku 2018 r. Jest najbardziej odpowiednie dla małych płatności do 50 USD. Może już być używane w sklepach i usługach online. Henry Brade oczekuje, że stosowanie Lightning Network będzie rosło i zmieni nie tylko Bitcoin, ale także cały handel online.

 

4.     Kryptowaluty z Bitcoinem na czele stają się częścią mainstreamu

Na przestrzeni 2017 r. kryptowaluty stały się fenomenem. Wielu ludzi dowiedziało się o ich istnieniu i zaczęło w nie inwestować. Henry Brade podkreśla wiodącą rolę Bitcoina. Jest on najstarszą i najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą. Autor artykułu uważa, że inne kryptowaluty mogą stanowić również ciekawą alternatywę inwestycyjną, ale raczej będzie trudno którejkolwiek z nich stać się „następnym Bitcoinem”. Ze względu na dużą ilość różnych kryptowalut na rynku, może być trudno jednej konkretnej z nich przyciągnąć większość użytkowników. Bitcoin nadal pozostaje kryptowalutą o największej kapitalizacji i jego udział w rynku wynosi około 43%.

 

5.     Zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych i prywatnych

Henry Brade zwraca uwagę na to, że weszliśmy w nową erę, gdy giełdy kryptowalut podlegają większym regulacjom i jednocześnie przybywa coraz więcej nowych instrumentów finansowych opartych na Bitcoinie. Przykładem są kontrakty terminowe na giełdach CME i CBOE. Nastąpi także rozwój nowych funduszy kryptowalutowych, takich jak ETF. Umożliwi to wejście w rynek kryptowalut dużym inwestorom instytucjonalnym, a z czasem także szerszej społeczności inwestorów indywidualnych. Wielu inwestorów korzysta z usług tradycyjnych banków i firm inwestycyjnych, więc jeśli aktywa oparte na kryptowalutach staną się dostępne dla tych podmiotów, tym samym będą również dostępne dla ich klientów. Z czasem instrumenty finansowe oparte na Bitcoinie staną się częścią oferty tradycyjnego rynku.

 

6.     Globalna gospodarka jest na skraju upadku

Zdaniem Henry’ego Brade’a sytuacja ekonomiczna na świecie jest niestabilna i znajduje się na skraju upadku. Bitcoin jest dość nieskorelowanym aktywem z sytuacją gospodarczą i prawdopodobnie skorzysta z potencjalnej zapaści tradycyjnej gospodarki. To oznacza, że rozsądnym posunięciem jest dywersyfikacja środków, z których część można przeznaczyć na Bitcoina.

W 2008 r. miał miejsce kryzys gospodarczy z powodu niestabilnej struktury zadłużenia, ale wielu ludzi wciąż nie rozumie, że to zadłużenie od tej pory tylko uległo zwiększeniu. Henry Brade uważa, że jest całkiem prawdopodobne, że w najbliższych kilku latach zobaczymy jeszcze większy kryzys gospodarczy. Ostatnio sytuacja polityczna w wielu miejscach na świecie stała się bardziej zmienna, a wojny handlowe pomiędzy dużymi państwami tylko pogorszą sytuację. W takich przypadkach tradycyjne „bezpieczne przystanie”, takie jak fizyczne złoto, będą prawdopodobnie rosły na wartości, ale obecnie Bitcoin będzie również odgrywał znaczącą rolę. Bitcoin pod pewnymi względami jest podobny do złota – jego zasoby są ograniczone i nie można go dodrukować jak tradycyjny pieniądz. Jednak w odróżnieniu od złota można go bez problemu wysłać w dowolne miejsce na świecie. Dzięki obecnej wiedzy o Bitcoinie, w sytuacji kolejnego kryzysu gospodarczego wielu ludzi zdecyduje się zainwestować swe oszczędności właśnie w Bitcoin.

W wielu krajach, gdzie panuje duża inflacja, ludzie także mogą być skłonni do wymiany tradycyjnych walut, które tracą na wartości, na Bitcoin.

Henry Brade podsumowuje ten punkt następującymi słowami: „Im gorzej dla tradycyjnej gospodarki, tym lepiej dla Bitcoina”. Uważa, że w sytuacji kryzysu lepiej jest zdywersyfikować swoje inwestycje i oszczędności i część z nich przechowywać w Bitcoinie.

 

7.     Walka z gotówką

Tendencja do eliminowania gotówki z obiegu staje się coraz silniejsza na całym świecie. Coraz większą popularnością cieszą się takie sposoby płatności, jak karty płatnicze, bankowość online, płatności mobilne, płatności NFC itp. Jednak z punktu widzenia prywatności, gotówka jest najlepszą metodą płatności. Nowe metody płatności pozostawiają wiele do życzenia w tym względzie. Bitcoin pod tym względem przypomina „cyfrową gotówkę”. Wszelkie próby wyeliminowania tradycyjnej gotówki zwiększą popyt na Bitcoin i inne kryptowaluty. Henry Brade dostrzega, że niektóre inne kryptowaluty, np. Monero, zapewniają większą prywatność niż Bitcoin. Wyraża nadzieję na nowe rozwiązania poprawiające prywatność Bitcoina.

 

8.     Podaż Bitcoina

Podaż Bitcoina jest przewidywalna. Początkowo każdego dnia powstawało 7200 BTC. Obecnie powstaje ich około 1800. Szacuje się, ze zmniejszenie się tej liczby o połowę nastąpi w maju 2020 r. Zdaniem Henry’ego Brade’a uświadamia to, jak dużą konkurencję stanowi Bitcoin dla polityki pieniężnej banków centralnych. Uważa, że wciąż jeszcze mamy szansę załapać się do tego pociągu.

 

9.     Czy będzie jeszcze większy rajd?

Ostatnie spadki cen na rynku kryptowalut były przedmiotem licznych rozważań. Zastanawiano się, czy oznacza to bessę czy tylko korektę, która rozpocznie jeszcze większy rajd w górę. Henry Brade twierdzi, że jego zdaniem bardziej prawdopodobna jest ta druga opcja.

Przypomina to sytuację z 2013 r., kiedy nastąpił najpierw wzrost ceny Bitcoina z 13 USD do 260 USD wiosną, a następnie korekta poniżej 100 USD. Pod koniec 2013 r. miał miejsce ogromny wzrost ze 100 USD do 1200 USD.

 

FXMAG kryptowaluty 10 powodów, dla których warto kupić bitcoina (btc) bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin btc btc/usd kryptowaluty lightning network 3

 Cena Bitcoina w 2013 r.

 

Gdyby taka sytuacja się powtórzyła, moglibyśmy zobaczyć wartość Bitcoina przekraczającą 50 000 USD pod koniec tego roku. Henry Brade podaje powody, dla których ten scenariusz jest bardziej prawdopodobny niż dalsze trwanie rynku niedźwiedzia:

  • własne doświadczenia z ubiegłych lat (2011, 2013, 2017)
  • wskaźnik Mayer multiple nie zbliżył się jeszcze do poziomów osiągniętych w 2011 i 2013 r., kiedy miały miejsce wcześniejsze mega-rajdy wzrostowe
  • coraz lepsze techniczne fundamenty Bitcoina (np. Lightning Network)
  • wzrost dostępności instrumentów finansowych opartych na Bitcoinie
  • wzrost zainteresowania społeczeństwa kryptowalutami.

 

10.     Sentyment na rynku

Istnieje klasyczne powiedzenie Warrena Buffetta, że należy się bać, gdy inni są zachłanni, a być zachłannym, kiedy inni się boją. Henry Brade zgadza się z tym twierdzeniem i uważa, że sentyment na rynku Bitcoina i innych kryptowalut jest negatywny i wielu inwestorów straciło nadzieję na dalsze wzrosty. Kiedy niektórzy twierdzą, że „Bitcoin nigdy nie przekroczy 10 000 USD”, to jest dobry moment by rozważyć jego kupno.

 

Podsumowanie

Henry Brade uważa, że pewne cykle rynkowe się powtarzają i chociaż ich długość się różni, obowiązują te same zasady. Według niego, scenariusz wzrostowy jest bardziej prawdopodobny niż spadkowy, jednak tego ostatniego również całkowicie nie wyklucza.

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

 

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk