• Odbierz prezent
1 funt kawy arabica już niecałe 100 centów! Cena ropy, gazu ziemnego, miedzi i kukurydzy też spada. Ciąg dalszy przeceny na surowcach

W minionym tygodniu notowania ropy naftowej wybiły się dołem z konsolidacji, schodząc na nowe tegoroczne minima. Presja na spadek cen w pewnej mierze wiązała się z ogólnym pesymizmem na globalnych rynkach finansowych.

Inwestuj z brokerem regulowanym w Wielkiej Brytanii 

SPRAWDŹ

Dodatkowo, stronie podażowej na tym rynku sprzyjają oczekiwania rekordowego wydobycia ropy naftowej z łupków w Stanach Zjednoczonych, a także brak wiary w skuteczność działań OPEC i Rosji, które zobowiązały się do solidarnego cięcia produkcji ropy naftowej. Ciosem dla strony popytowej były również doniesienia o braku chęci kupowania ropy z USA przez Chiny.

Czytaj także: Rynek Cię oszuka, jeśli na to pozwolisz

Trudną do zaakceptowania prawdą o handlu na rynkach finansowych jest to, że rzeczy, w które początkowo wierzysz, okazują się nie być tak ważne, jak się początkowo wydawało. Zazwyczaj jest tak, że najważniejsze elementy tradingu rzadko są dogłębnie omawiane i giną w gąszczu informacji. Pamiętaj, że.. Czytaj
Rynek Cię oszuka, jeśli na to pozwolisz

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły miniony tydzień od dużego tąpnięcia notowań. Jednak późniejsze sesje przyniosły konsolidację notowań gazu w okolicach 3,60-3,80 USD za mln BTU.

W minionym tygodniu notowania miedzi osunęły się w dół i dopiero w drugiej połowie tygodnia odrobiły część strat. Presję na spadek cen wywołało pogorszenie nastrojów na szerokim rynku finansowym. Tymczasem fundamenty rynku miedzi pozostają relatywnie silne ze względu na prognozowany duży deficyt na globalnym rynku tego metalu.

Notowania złota zakończyły miniony tydzień na wyraźnym plusie, wybijając się ponad poziom 1260 USD za uncję. Z kolei cena srebra zwyżkowała mniej wyraziście, docierając do okolic 14,70 USD za uncję. Siła kupujących na rynku złota wiązała się z relatywną słabością amerykańskiego dolara, a także z pogorszeniem nastrojów inwestorów na szerokim rynku finansowym, dla których złoto stało się atrakcyjną alternatywą jako tradycyjna bezpieczna przystań.

Miniony tydzień niewiele zmienił na rynku platyny. Notowania tego surowca poruszały się w konsolidacji w okolicach 780-790 USD za uncję. Podobnie było na rynku palladu, którego cena poruszała się w ruchu bocznym w okolicach 1250-1260 USD za uncję.

W minionym tygodniu notowania kukurydzy znalazły się pod presją podaży. Pojawiły się kolejne oczekiwania dużej podaży kukurydzy m.in. w Ameryce Południowej, co zaktywizowało stronę podażową na tym rynku.

Notowania soi w USA zakończyły miniony tydzień w miarę neutralnie. O ile stronie podażowej sprzyjały prognozy dużej globalnej podaży soi, to stronę popytową wspierały informacje o planach kolejnego dużego zamówienia na amerykańską soję ze strony Chin.

Notowania pszenicy w minionym tygodniu znalazły się pod presją sprzedających. Stronie podażowej na tym rynku sprzyjały oczekiwania większego eksportu zbóż z Rosji, w tym zwiększonego eksportu pszenicy.

Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu poruszały się przez większość czasu pod presją podaży. Presję tę w pewnej mierze wywarły spadki na rynku ropy naftowej, który jest skorelowany z notowaniami cukru.

Notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu przyspieszyły spadki. W rezultacie, na koniec tygodnia spadły one poniżej poziomu 75 centów za funt, czyli do najniższych poziomów od roku.

Po zejściu poniżej psychologicznej bariery na poziomie 100 centów za funt, notowania kawy arabica w USA odbiły w górę. Presję na zniżkę cen wciąż jednak wywierają prognozy dużej nadwyżki na globalnym rynku kawy w tym sezonie.

Miniony tydzień na rynku kakao zakończył się w miarę neutralnie. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych rosły na początku tygodnia, by w jego drugiej połowie zniwelować zwyżkę. Pozytywnie na ceny zadziałało pogorszenie pogody na terenach uprawy kakaowca w Afryce Zachodniej.

Nota prawna

Notowania: KAWA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/KC1!/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk