• Odbierz prezent
0,000000002 euro za litr! Tyle zapłaciłbyś w Wenezueli. Cena benzyny a wysokość wynagrodzeń. A jak my wypadamy na tle Europy i świata?

Ile benzyny kupimy za średnią pensję w Polsce oraz w innych krajach Europy?

Porównując dane o cenach paliwa w pierwszej połowie 2019 roku i zestawiając z najnowszymi stawkami przeciętnego wynagrodzenia wynika, iż posiadanie dużych zasobów ropy przez dany kraj, nie musi się wiązać z większą dostępnością benzyny dla przeciętnego konsumenta.

cena paliwa 1

Ceny paliwa w Polsce wobec przeciętnych wynagrodzeń. Źródło: https://www.picodi.com/pl/

Najtańszą benzynę w Europie

znajdziemy w Rosji, gdzie zapłacimy za nią tylko 63 eurocenty. Najdroższą natomiast w Norwegii, w której średnia cena za litr wynosi aż 1,70 euro.

Szwajcaria i Luksemburg mogą się pochwalić najkorzystniejszym stosunkiem ceny do przeciętnego wynagrodzenia. Średnia pensja pozwoli na zatankowanie odpowiednio 3388 i 2827 litrów. Co ciekawe, na trzecim miejscu znajduje się Norwegia, gdzie będzie to 1989 litrów.

Polska zajmuje 25. miejsce. Przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju jest warte tyle, co 711 litrów paliwa. Znajdujemy się niżej od Czechów (24. miejsce, 768 litrów paliwa), ale wyżej od Węgrów (29. miejsce, 618 litrów), Słowaków (30. miejsce, 586 litrów)

Na dole zestawienia możemy znaleźć chociażby Mołdawię, Ukrainę i Albanię. W krajach tych za średnią pensję nie kupimy nawet 300 litrów benzyny.

Światowi potentaci benzyny

Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja w skali całego świata.

Liderem rankingu jest Wenezuela, gdzie litr benzyny kosztuje jedynie 0,000000002 EUR. Za przeciętną pensję, wynoszącą około 26 euro, można by więc teoretycznie kupić 14 miliardów litrów.

Jednak rzeczywistym liderem są państwa Zatoki Perskiej. W Katarze, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich ceny jednego litra oscylują wokół 0,4-0,6 euro.

Za średnią krajową można kupić tam od 4900 do 6500 litrów benzyny.

Najmniejszą liczbę litrów za średnią pensję można kupić na Madagaskarze (42 litry), w Tadżykistanie (131 litrów) i Zambii (137 litrów). 

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk