Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,13%
USD / PLN3,99-0,04%
CHF / PLN4,42-0,06%
GBP / PLN5,04-0,07%
EUR / USD1,08-0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Monero (XMR) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 05 listopad 2018
Monero (XMR) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najbardziej anonimowa z kryptowalut 

Monero (XMR) to kryptowaluta posiadająca otwarty kod źródłowy (ang. open source), należąca do private-coinów, czyli kryptowalut zapewniających użytkownikom prywatność, obok m.in. Zcash (ZEC), Bytecoin (BCN), czy PIVX. Monero jest obecnie uznawane za najbardziej anonimową walutę cyfrową. Monero, podobnie jak większość innych kryptowalut, oparte jest na technologii blockchain, czyli rozproszonego i zdecentralizowanego rejestru transakcji. W łańcuchu bloków Monero adresy (klucze publiczne) osób dokonujących transakcji z użyciem XMR są ukryte. Przy pomocy tzw. RingCT możliwe jest także ukrycie wartości transakcji, co sprawia, że Monero jest całkowicie anonimowe i odporne na cenzurę. Dzięki temu Monero jest ulubioną walutą dark netu i hakerów dokonujących ataków cryptojackingowych, wykorzystujących moc obliczeniową nieświadomych użytkowników np. stron internetowych lub hackując dostęp do dużych serwerów. Monero początkowo nazywało się BitMonero i powstało w kwietniu 2014 r. jako hard fork kryptowaluty Bytecoin (BCN). Monero nie posiada maksymalnej podaży (liczby monet), przez co jest kryptowalutą, w której zachodzi inflacja. Średni czas bloku w Monero to ok. 2 minuty, jednak nie jest on stały i zależy od ruchu w sieci, podobnie jak wielkość (pojemność) bloku transakcyjnego, która jest gotowa na przyszłe powiększenie ilości przyjmowanych danych. Monero słynie z bardzo rozwiniętej społeczności, do której należy ponad 200 aktywnych developerów.

 

Czytaj także: Bytecoin (BCN) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Pierwszy private-coin? Bytecoin (BCN) to otwartoźródłowa (ang. open source) kryptowaluta oparta na rozproszonym rejestrze transakcji blockchain. BCN jest jednym z pierwszych tzw. private coinów, czyli walut cyfrowych zapewniających anonimowość transakcji oraz pierwszym projektem opartym na technol.. Czytaj
Bytecoin (BCN) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Monero kopanie (mining)

Monero (XMR) to kryptowaluta oparta na algorytmie konsensusu Proof of Work, co znaczy że można ją kopać. Monero oparte jest na algorytmie CryptoNightV8, dzięki któremu można kopać go za pomocą kart graficznych (koparki GPU), a nawet smartfonów (np. w programie MinerGate na telefony Android), czy rozszerzeń do przeglądarek internetowych lub skryptom JS umieszczanym w kodzie witryn, takich jak np. Coinhive. Developerom Monero zależy również na zachowaniu decentralizacji, dlatego XMR jest odporny na kopanie za pomocą układów ASIC (ang. ASIC-proof), mimo że powstała m.in. do niego koparka firmy Bitmain, model Antminer X3. Nie da się nim kopać Monero, gdyż kryptowaluta przeszła hard fork, w wyniku którego zmieniono algorytm kryptograficzny oraz powstały nowe kryptowaluty: Monero Classic (XMC), Monero Zero (XMZ), Monero Original (XMO). Obecnie zespół Monero przeprowadza zmianę algorytmu kryptograficznego co pół roku.

Reklama

 

Podczas październikowego hard forku zaimplementowano protokół Bulletproofs, który znacząco obniżył opłaty transakcyjne w Monero - obecnie są one statystycznie niższe niż w Litecoinie (LTC).

 

 

Czytaj także: Monero po audycie Bulletproofs - transakcje XMR o 80% szybsze i tańsze

W zeszłym tygodniu firma Kudelski Security, zajmująca się m.in. audytem systemów kryptograficznych oraz cyberbezpieczeństwem, wydała raport którego przedmiotem była zapewniająca anonimowość kryptowaluta Monero (XMR), a konkretnie jej nowy protokół o nazwie „Bulletproofs”. Wstępne wyniki audytu są po.. Czytaj
Monero po audycie Bulletproofs - transakcje XMR o 80% szybsze i tańsze

 

Prywatność w Monero - jak działa?

Reklama

XMR zapewnia pełną anonimowość transakcji dzięki kryptograficznemu mechanizmowi, zwanemu podpisem pierścieniowym, którego implementacją jest RingCT. Mechanizm prywatności Monero często jest porównywany do tańca na parkiecie wśród osób z maskami na twarzy - nikt z tancerzy nie jest pewny kto znajdował się na parkiecie. Podobnie jest w Monero - zarówno droga transakcji, jak i jej wartość nie są możliwe do prześledzenia, gdyż tak naprawdę każda operacja jest serią transakcji uniemożliwiających śledzenie jej przebiegu, podobnie jak ma to miejsce w używanych kiedyś mikserach adresów bitcoina. Co więcej, nawet jeżeli konkretny adres Monero nie dokonuje żadnych transakcji, jest on nieustannie aktywny w sieci (mówiąc metaforycznie: każdy tańczy z każdym, w dodatku nie widząc swoich twarzy), przez co Monero jest najbardziej zaawansowanym private-coinem, jaki obecnie istnieje. Developerzy Monero planują również implementację protokołu sieci I2P (ang. Invisible Internet Project), dzięki czemu nie tylko transakcje i użytkownicy Monero będą anonimowi, ale też śledzący sieć nie będą mogli stwierdzić czy dany użytkownik posiada adres XMR i czy jest członkiem sieci.

 

Sprawdź aktualny kurs Monero (XMR) 

 

 

Jaki portfel do Monero?

Jaki portfel do Monero? Najbardziej znany online wallet do XMR to MyMonero. Portfele mobilne, które walrto polecić to Cake Wallet na urządzenia Apple z systemem iOS (iPhone, iPad) i Free Wallet dla Monero oraz Monerujo na Android. Cały węzeł (ang. node) Monero można ściągnąć na oficjalnej stronie projektu Monero. Portfel Monero offline (ang. cold wallet) można wygenerować na stronie moneroaddress.org. XMR od niedawna jest także kompatybilne z najnowszym portfelem sprzętowym (ang. hardware wallet) Trezor T.

 

Reklama

 

Notowania i cena Monero

Monero jest notowane na najwiekszych giełdach kryptowalut, takich jak Binance, Bitfinex, Bittrex, czy HitBTC (łącznie prawie 90 giełd). Od lipca 2018 r. jest dostepny również na największej polskiej giełdzie kryptowalut (obecnie z siedzibą na Malcie) - BitBay - również w parze z polskim złotym (XMR/PLN). Handel Monero na giełdach odbywa się najcześciej w parach z bitcoinem na instrumencie XMR/BTC oraz dolarem amerykańskim na parze XMR/USD. Kurs Monero można sprawdzić np. na portalu CoinMarketCap oraz TradingView, a także w serwisie FXMAG. Dotychczasowa najwyższa cena (ATH) Monero to 495 dolarów, która została zanotowana 7 stycznia 2018 r. przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 7.1 mld dolarów (USD).

 

 

Monero a bitcoin - różnice

Monero dość zauważalnie różni się od najpopularniejszej kryptowaluty. Monero jest całkowicie anonimowe, a bitcoin jest pseudoanonimowy. Monero i Bitcoin są kryptowalutami Proof of Work, ale bitcoina kopie się za pomocą koparek ASIC algorytmem SHA-256, a Monero można kopać za pomocą m.in. kart graficznych GPU algorytmem CryptoNightV8, który obecnie jest całkowicie odporny na układy ASIC. Monero ma szybszy czas bloku (ok. 120 sekund) od bitcoina, w którym wynosi on ok. 10 minut. Czas i wielkość bloku Monero nie są stałe i mogą się od siebie różnić. Bitcoin ma ograniczoną podaż w wysokości 21 mln monet, więc jest kryptowalutą deflacyjną, Monero nie ma ograniczonej liczby monet i zachodzi w nim inflacja.

Reklama

 

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej