Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ranking najbardziej przyjaznych kryptowalutom krajów w Europie

Jakub Wilk | 13:30 22 maj 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W dniach 28-29 maja w Berlinie odbędzie się konferencja BlockShow Europe 2018, dotycząca najlepszych miejsc do rozwoju biznesu opartego na technologii blockchain. Na stronie blockshow-rating.com już teraz pojawił się ranking krajów o najbardziej pozytywnym nastawieniu do kryptowalut. Wśród 10 wyróżnionych państw próżno szukać jednak Polski.

 

Celem raportu BlockShow jest wskazanie europejskich krajów, w których regulacje najbardziej sprzyjają biznesom związanym z kryptowalutami i technologią blockchain. W ocenie poszczególnych krajów zwrócono uwagę na otoczenie polityczne, regulacyjne i biznesowe. Oceny dokonano w oparciu o 3 kryteria:

  • Regulacja procesów ICO (0-10)
  • Regulacja kryptowalut jako środków płatniczych (0-10)
  • System opodatkowania kryptowalut (0-10)

 

Top 10

Reklama

ranking kryptowalut

ranking kryptowalut

 

Szwajcaria

Największą ilość punktów zdobyła Szwajcaria, która według rankingu jest najlepszym krajem do rozwoju biznesów związanych z kryptowalutami lub technologią blockchain.

Twórcy rankingu zwrócili uwagę na pozytywne tendencje regulacyjne w tym kraju, stabilny i zdecentralizowany system polityczny, oraz niskie podatki. Wskazano, że opłaty do kwoty 200 franków szwajcarskich, nakładane przez miejscowe władze, mogą być płacone w bitcoinach.

Dużym plusem rozwijania biznesu w Szwajcarii jest także podejście krajowego regulatora rynków finansowych. Już w lutym FINMA opublikowała wytyczne dla procesów ICO, które mają zostać w pełni uregulowane. W ramach tych wytycznych wskazano, że niektóre tokeny emitowane w procesach ICO będą traktowane jak papiery wartościowe (co nie jest równoznaczne z uznaniem ich za papiery wartościowe). FINMA wprowadziła klasyfikację tokenów w oparciu o ich funkcje ekonomiczne i możliwości transferu. Wyróżniono w tym przypadku tokeny płatnicze, tokeny użytkowe i tokeny kapitałowe. To w stosunku do tych ostatnich zastosowanie mają prawa dotyczące papierów wartościowych.

Reklama

Jako znane szwajcarskie projekty związane z rynkiem kryptowalut wymieniono: ЕТНЕRЕUM Foundation, Tezos, Dfinity, Bancor i ShapeShift.

 

Gibraltar

Gibraltar zdobył w rankingu 25 punktów, a więc tylko 1 mniej niż Szwajcaria, i zajął 2. miejsce. Kraj ten od dłuższego czasu prowadzi badania dotyczące branży kryptowalut, które mają na celu stworzenie jak najdogodniejszych regulacji. Regulator rynków finansowych – GFSC – w tym roku przedstawiła ogólne ramy regulacji rynku walut cyfrowych. Co ciekawe, w tym kraju kryptowaluty nie są objęte ani podatkiem od zysków kapitałowych, ani podatkiem od wartości dodanej (VAT). Przedsiębiorcy płacą jedynie podatek dochodowy.

W rankingu, jako znany projekt z Gibraltaru związany z rynkiem kryptowalut wskazano Gibraltar Stock Exchange (lСО)

 

Malta

Reklama

Na najniższym stopniu podium z 24 punktami uplasowała się Malta. Kraj ten zapewnia przedsiębiorcom solidne fundamenty regulacyjne, które ograniczają niepewność dotyczżcą prowadzenia biznesu. Malta opracowuje regulacje dla brokerów, giełd, zarządzających aktywami i traderów/inwestorów. Wśród uchwalony już ustaw dotyczących branży najważniejszą jest ta, która określa ramy regulacyjne dla kryptowalut i procesów ICO. Malta przyciąga również bardzo niskimi podatkami. Stopa podatkowa to jedynie 5%, co jest dużym atutem w przypadku ściągania na wyspę dużych marek.

Przykłady dotyczące przeprowadzek znanych przedsiębiorstw związanych z rynkiem kryptowalut na Maltę to przede wszystkich giełdy kryptowalut. Na przeprowadzkę z Azji zdecydowała się jedna z największych na świecie giełd kryptowalut, jaką jest Binance. Malta skusiła także polskiego giganta, jakim jest BitBay. Sylwester Suszek, prezes giełdy, zdradził niedawno, że w obliczu braku odpowiednich regulacji rynku w Polsce przenosi firmę właśnie na Maltę. Zwrócił uwagę, że  tam ma większe możliwości rozwoju biznesu, a dużą zaletą jest także to, że rządzący są otwarci na dialog z branżą.

 

Nie tylko zachód otwarty na kryptowaluty

Pozostałe kraje objęte zestawieniem to głównie państwa zachodnie, które zdobyły w rankingu mniej niż 20 punktów. Na 10. miejscu uplasował się jednak przedstawiciel wschodu Europy. Jest to Białoruś, która uzyskała 9 punktów. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, że Białoruś chce stać się liderem rozwiązań opartych na technologii blockchain i mocno stawia na rozwój cyfrowej gospodarki. Podczas najbliższej sesji OBWE w Berlinie przedstawiciele Białorusi mają przedstawić specjalną rezolucję dotyczącą promowania ‘cyfrowej ekonomii’. Nasi wschodni sąsiedzi utworzyli także park technologiczny - Hi-Tech Park (HTP), do którego dostęp uzyskały niedawno firmy związane z technologią blockchain i kryptowalutami. Co ciekawe, Białoruś była jedną z opcji przeprowadzki dla BitBaya. Białorusini kusili polską giełdę pięcioletnim zwolnieniem z podatków dochodowych.

Podejście Białorusi do rynku kryptowalut wydaje się zupełnie od tego, jakie widzimy w przypadku Polski. Brak regulacji, zamieszanie ze sposobem rozliczania podatku, negatywne nastawienie instytucji finansowych to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że Polska na ten moment nie może liczyć na to, że w podobnych rankingach uzyska wysoką pozycję.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej