Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,13%
CHF / PLN4,43+0,45%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,07%
DAX18 504,51+0,15%
FT-SE7 959,96+0,35%
CAC 408 212,80+0,10%
DJI39 765,54+0,01%
S&P 5005 250,53+0,04%
ROPA BRENT86,66+1,12%
ROPA WTI82,81+1,33%
ZŁOTO2 223,06+1,43%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak uregulowany jest Bitcoin i inne kryptowaluty na wschodzie Europy?

Tatiana Pasich | 11:00 03 lipiec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Do tej pory mieliśmy okazję poznać ranking miast najbardziej przyjaznych kryptowalutom. W ostatnim czasie portal Cointelegraph opracował zestawienie opisujące regulacje dotyczące kryptowalut w różnych krajach Europy Wschodniej, począwszy od Rosji, a skończywszy na Macedonii. Czy są one tak samo przyjazne dla kryptowalut?

 

Rosja

Rosyjski rząd ma mieszane stanowisko w sprawie kryptowalut. Gdy prezydent Putin oznajmił decyzję, aby wprowadzić regulacje, Duma Państwowa zaakceptowała ustawę w pierwszym czytaniu. Oczekiwano, że dokument wejdzie w życie 1 lipca, jednak ten fakt nie został jeszcze potwierdzony. Głównym celem tej ustawy jest zminimalizowanie istniejącego ryzyka używania cyfrowych aktywów w nieregulowanym otoczeniu do finansowania nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy lub terroryzm. Wielu ekspertów nie popiera tej ustawy w obecnym kształcie, gdyż uważa, że gdyby weszła w życie bez poprawek, to nikt nie chciałby w Rosji przeprowadzić ICO. Wcześniejszy projekt ustawy sugerował, że nie będzie można zainwestować więcej niż 50 000 rubli (około 810 USD) w jedno ICO. Mimo, że wycofano się z tej propozycji, przyszłość ICO w Rosji nadal jest niejasna.

24 maja Sbierbank – największy rosyjski bank i Krajowy Depozyt Rozliczeniowy ogłosiły przeprowadzenie pierwszego oficjalnego ICO, w celu rozeznania, jak ten rynek może wyglądać w przyszłości.

Reklama

30 czerwca Qiwi Blockchain Technologies – spółka zależna wiodącego rosyjskiego dostawcy usług płatniczych – Qiwi – uruchomiła kryptowalutowy bank inwestycyjny o nazwie HASH, który będzie służył jako platforma do przeprowadzania ICO.

Jeśli planowana ustawa wejdzie w życie, zarówno kryptowaluty, jak i tokeny będą stanowiły własność z kluczową różnicą, że jest jeden emitent (dla tokenów) lub wielu emitentów – minerów (w przypadku kryptowalut).

Ustawa przewiduje konieczność rejestracji działalności gospodarczej podlegającej odpowiednim organom dla minerów, którzy przekroczą pewne normy związane z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Dokument stwierdza, że cyfrowe aktywa finansowe nie stanowią prawnie uznanego środka płatności na terenie Federacji Rosyjskiej.

Mimo mieszanego stosunku do kryptowalut, Rosja ma duże plany względem rozwoju technologii blockchain. Podkreśla się duże zainteresowanie nią samego prezydenta Putina. Dużą rolę we wprowadzaniu technologii blockchain odgrywa Sbierbank, który nawiązał współpracę z Rosyjskim Federalnym Urzędem Antymonopolowym w zakresie transferu i przechowywania dokumentów w oparciu o tę technologię.

Reklama

16 maja Sbierbank przeprowadził pierwszą opartą na technologii blockchain transakcję w kraju, dotyczącą obligacji komercyjnych we współpracy z wiodącym operatorem telekomunikacyjnym MTS i Krajowym Depozytem Rozliczeniowym.

 

Ukraina

W 2014 r. w czasie niepokojów politycznych biznesmen Michael Chobanian otworzył pierwszą agencję na Ukrainie, pozwalającą wymieniać narodową walutę hrywnę na bitcoin. Swoje działanie wyjaśnił w następujący sposób: „Nie ma prawa ani porządku w kraju, więc nie ma też regulacji. Były prezydent i jego rodzina mieli wpływy w rynku płatności elektronicznych i nadużywali swej władzy, żeby monopolizować rynek i zabronić innym wejścia w niego. Teraz to się skończyło. Właśnie teraz Ukraina jest rajem dla kryptowalut – nic cię nie zatrzyma”.

Ostatnio, gdy sytuacja znacznie się uspokoiła, Ukraina zaczęła rozważać regulacje. W styczniu 2018 r. odbyło się spotkanie, na którym omawiano „złożoność problemów związanych z niekontrolowanym obiegiem kryptowalut w kraju”.

15 maja członek ukraińskiego parlamentu opublikował na Facebooku link do wstępnej wersji dokumentu legislacyjnego, zachęcając zwolenników kryptowalut do komentowania proponowanych regulacji, uważając, że takie opinie pomogą w pracach nad stworzeniem warunków dla kryptowalut i tokenów na Ukrainie.

Reklama

Rząd Ukrainy docenia potencjał technologii blockchain. Ukraina pragnie być jednym z liderów tej technologii na świecie, a szczególną jej rolę dostrzega w sektorze nieruchomości.

W sierpniu 2017 r. został uruchomiony rządowy program pilotażowy w zakresie sprzedaży nieruchomości zagranicznym inwestorom w oparciu o blockchain.

 

Białoruś

W grudniu 2017 r. prezydent Białorusi – Aleksandr Łukaszenka oficjalnie podpisał liberalną ustawę sygnalizującą wsparcie państwa dla blockchain i kryptowalut. Dekret legalizuje przedsięwzięcia oparte na technologii blockchain i wszelkie formy działalności związane z kryptowalutami i tokenami. W odróżnieniu od wielu innych krajów, nakładających różne ograniczenia, Białoruś nie traktuje miningu i operacji wymiany kryptowalut jako działalności gospodarczej. Nie podlegają one opodatkowaniu. Zgodnie z dekretem, osoby fizyczne mają prawo posiadać aktywa cyfrowe i dokonywać następujących działań: miningu, przechowywania w portfelach, wymiany jednych tokenów na inne, nabywania i sprzedawania za ruble białoruskie, waluty obce i pieniądz elektroniczny, a także dokonać darowizny tych aktywów i je dziedziczyć.

Białoruś zapewnia zwolnienie z podatków dochodów związanych z kryptowalutami do stycznia 2023 r.

Reklama

Ważną rolę pełni strefa ekonomiczna Hi-Tech Parku (HTP) – lokalna Dolina Krzemowa, która ma stać się mekką dla firm zajmujących się kryptowalutami i technologią blockchain.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Estonia

Podejście Estonii do kryptowalut jest dość konserwatywne. W 2016 r. Estonia uznała podmioty uczestniczące w wymianie Bitcoina za prowadzące działalność gospodarczą, podlegającą regulacjom dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy. Muszą one spełniać wymogi AML i KYC. Estoński organ nadzoru finansowego EFSA argumentuje, że tokeny, zależnie od ich struktury, mogą być rozważane jako papiery wartościowe.

Chociaż Estonia nie lubi kryptowalut, kładzie duży nacisk na rozwój technologii blockchain. Znalazła ona zastosowanie w administracji publicznej i wyborach. Powstają nowe projekty wspierania różnych usług publicznych przez tę technologię m in. w służbie zdrowia.

Reklama

Estonia rozważała wprowadzenie własnej waluty cyfrowej o nazwie Estcoin, jednak zapał ten ostudził Mario Draghi, stwierdzając, że narodowa waluta nie może działać wewnątrz strefy euro: „Żaden kraj członkowski nie może wprowadzić swojej własnej waluty, walutą strefy euro jest euro”. Po tym stwierdzeniu rząd Estonii zaprzestał prac nad rozwojem Estcoina.

 

Łotwa

Kryptowaluty nie są uznawane za prawny środek płatniczy. Bank centralny Łotwy wyraził stanowisko, że kryptowaluty nie są w stanie efektywnie pełnić funkcji pieniądza. Poinformował o ryzyku związanym z kryptowalutami i zalecił użytkownikom unikanie związanych z nimi transakcji. Na Łotwie bierze się pod uwagę opodatkowanie zysków z transakcji kryptowalutowych podatkiem od zysków kapitałowych, który wynosi 20%.

Łotwa jest częścią koalicji krajów bałtyckich w celu rozwoju ich gospodarki, dotyczy to także promocji technologii blockchain, aby wspierać innowacje na rynkach kapitałowych.

 

Litwa

Reklama

Bank Litwy zainteresował się kryptowalutami, inicjując dialog między bankami komercyjnymi, regulatorami rządowymi i traderami kryptowalut. W 2017 r. bank centralny Litwy opracował dokument wyrażający jego stosunek do ICO i kryptowalut. W dokumencie stwierdzono, że uczestnicy rynku finansowego powinni oddzielić ich działalność finansową od działalności związanej z walutami cyfrowymi. Jednak bank nie będzie robił trudności podmiotom starającym się o stosowne licencje, zwłaszcza w zakresie ICO.

Litwa, podobnie jak Łotwa, wchodzi w skład koalicji krajów bałtyckich, więc również wspiera rozwój technologii blockchain.

 

Czechy

Kraj ten zmierza do liberalnego podejścia do kryptowalut. W 2017 r. Narodowy Bank Czeski wyraził stanowisko, że kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla tradycyjnego systemu bankowego. Opublikowano nawet dokument zatytułowany „Nie obawiaj się Bitcoina”, gdzie zawarto argumenty o większej przydatności tradycyjnych walut w handlu i systemie monetarnym ze względu na ich stabilność cen.

Pod koniec 2017 r. Ministerstwo Finansów wprowadziło ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Ustawa ta wymaga od giełd kryptowalut ujawnienia tożsamości klientów, aby nie mogli „kryć się pod fałszywymi nazwiskami lub nickami”. Ministerstwo Finansów argumentuje, że cyfrowa waluta może być związana z działalnością przestępczą i oszustwami podatkowymi.

Reklama

 

Chorwacja

Obecnie Bitcoin i inne kryptowaluty nie są prawnie uznanym środkiem płatniczym w tym kraju, ale mogą być legalnie używane. Ustalono podatek od zysków kapitałowych z kryptowalut, wynoszący 12%, jednak wymaga on jeszcze dopracowania.

W lutym powstała organizacja UBIK (stowarzyszenie blockchain i kryptowalut), której celem jest utworzenie społeczności kryptowalutowej, edukacja społeczeństwa i udział w rozwoju regulacji dotyczących tego rynku. Organizacja ta stara się współpracować z administracją podatkową, aby wspólnie ustalić kwestie opodatkowania kryptowalut, regulacji ICO i działalności firm związanych z kryptowalutami.

 

Bułgaria

Status prawny kryptowalut w Bułgarii jest niejasny. Według stanowiska Bułgarskiej Narodowej Agencji ds. Dochodów, dochody z handlu aktywami cyfrowymi powinny być uwzględniane w rocznym zeznaniu podatkowym ze stawką opodatkowania wynoszącą 10%, tak jak w przypadku sprzedaży każdych innych aktywów finansowych.

Reklama

Warto wspomnieć, że bułgarski wymiar sprawiedliwości bardzo skutecznie rozprawia się z podejrzanymi przedsięwzięciami związanymi z kryptowalutami. Do tej pory skonfiskował wystarczająco dużo bitcoinów, aby przy ich pomocy spłacić jedną piątą długu narodowego.

 

Słowacja

W 2013 r. Narodowy Bank Słowacji stwierdził, że Bitcoin nie ma prawnych atrybutów waluty, więc nie podlega jego regulacjom.

Na początku tego roku kryptowaluty zostały opodatkowane. Inaczej są one rozliczane w przypadku osób fizycznych, a inaczej firm. W przypadku firm są traktowane jak inne aktywa finansowe, takie jak np. papiery wartościowe.

Opracowano odpowiedni przewodnik podatkowy dla wszystkich użytkowników kryptowalut, wprowadzając okres przejściowy na zapoznanie się ze zmianami.

Reklama

 

Słowenia

Nie ma tam jasnych regulacji dotyczących kryptowalut. W październiku 2017 r. słoweński organ regulacyjny wydał ostrzeżenie dotyczące zachowania ostrożności przy inwestycjach w ICO i kryptowaluty, nie ma jednak ustalonych żadnych regulacji prawnych.

Słowenia wyraża pozytywny stosunek do technologii blockchain. Bierze pod uwagę jej zastosowanie w administracji państwowej.

 

Mołdawia

Narodowy Bank Mołdawii wielokrotnie wydawał ostrzeżenia, dotyczące ryzyka związanego z kryptowalutami. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem, używanie wirtualnych pieniędzy nie jest uregulowane i nie jest kontrolowane przez odpowiednie organy.

Reklama

Mołdawia jest zainteresowana technologią blockchain. W tym roku rozpocznie projekt oparty na tej technologii, związany z energią odnawialną. Bierze też pod uwagę zastosowanie technologii blockchain w zakresie zarządzania tożsamością.

 

Rumunia

W tym kraju zainteresowanie Bitcoinem pojawiło się stosunkowo szybko, ale Ministerstwo Finansów nie spieszyło się z wyrażeniem swojego stanowiska. Dostrzega dużą rolę kryptowalut i widzi w nich źródło potencjalnych wpływów z podatków. Wskazuje też, że przydałyby się oficjalne regulacje. Dostrzega potencjał nowej technologii i być może dlatego na razie nie spieszy się z regulacjami, pozwalając jej się rozwijać.

 

Węgry

Nie ma tam jasnych regulacji dotyczących kryptowalut, jednak państwo oczekuje podatku od dochodów związanych z kryptowalutami - składki zdrowotnej w wysokości 22% i 15% podatku dochodowego.

Reklama

W marcu 2017 r. rząd węgierski brał pod uwagę prawo, które mogłoby umożliwić konfiskatę cyfrowych walut w przypadku podejrzeń o pranie pieniędzy w związku z międzynarodowymi regulacjami AML. Ustawa ta została skrytykowana przez ekspertów i na jej temat na razie nie ma żadnych wieści.

 

Serbia

Pod koniec 2017 r., gdy cena Bitcoina wciąż rosła, Narodowy Bank Serbii ostrzegł o ryzyku z tym związanym. Oświadczył, że „wirtualne waluty i Bitcoin, jako jedna z najbardziej znanych, nie są prawnie regulowane w Serbii i nie mogą być rozważane jako środek płatniczy.” Ministerstwo Finansów nie wyraziło na ten temat swojego stanowiska.

O technologii blockchain w Serbii jak do tej pory niewiele wiadomo. W Belgradzie powstała grupa mająca na celu rozwój tej technologii.

 

Albania

Reklama

Rząd Albanii ma raczej negatywne stanowisko w stosunku do kryptowalut. Bank centralny poinformował o ryzykach związanych z kryptowalutami i braku regulacji. Podkreślił brak licencji operatorów finansowych związanych z działalnością na tym rynku i brak możliwości nadzoru takich podmiotów.

 

Macedonia

Bitcoin i inne kryptowaluty są w Macedonii nielegalne. W 2014 r. Narodowy Bank Macedonii nazwał Bitcoin „bańką”, dodając, że „w Macedonii prawnymi środkami do gotówkowych i bezgotówkowych płatności są denary. Międzynarodowe operacje płatnicze są przeprowadzane przez banki. Tym samym handel i używanie Bitcoina są nielegalne.”

 

Jak na tym tle wygląda Polska?

Na świecie zasłynęliśmy z kontrowersyjnych kampanii zorganizowanych przez KNF i NBP, mających na celu ostrzeżenie przed kryptowalutami i zniechęcenie do tego rynku.

Reklama

Doceniono jednak fakt wycofania się rządu z niedorzecznego podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC).

Zauważono polskie osiągnięcia w zakresie technologii blockchain. Bank PKO BP ogłosił partnerstwo z firmą blockchain Coinfirm w celu opracowania opartego na DLT systemu przechowywania i weryfikacji dokumentów bankowych.

W maju Biuro Informacji Kredytowej (BIK) nawiązało współpracę z firmą z branży fintech – Billon w celu zastosowania technologii blockchain do przechowywania danych klientów.

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

Reklama

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama

Czytaj dalej